Microsoft udvikler til Linux-platform

Microsofts flash-konkurrent Silverlight bliver også udviklet til Linux. Det er første gang Microsoft udvikler direkte til den konkurrerende platform.

Microsoft lancerer for første gang et produkt, som kan bruges direkte på en Linux-platform.

Det blev meddelt fra firmaets hovedkvarter i Redmond i dag, da en aftale om endnu et samarbejde med Novell blev offentliggjort.

Det er Microsofts Silverlight - en konkurrent til Flash - som nu firmaet også vil udvikle til Linux. Det er meningen, at Novell skal være med til at sikre fuld interoperabilitet for Silverlight, der i Linux-udgaven kommer til at hedde Moonlight.

Offentliggørelsen kommer samtidig med, at den første versioon af Web Silverlight bliver udsendt.

I pressemeddelelsen om samarbejdet skriver Microsoft, at beslutningen er en direkte konsekvens af, at kunderne efterspørger værktøjer, der kan bruges bredt.

Omvendt skriver Novell, at den nye løsning giver Linux-brugere muligheder for en bedre oplevelse af multimedier.

Nye venner

Microsoft og Novell har i en længere periode haft et koordineret samarbejde om udviklingen af Moonlight, og det er det samarbejde, der nu er formaliseret.

Novell, som blandt andet distribuerer Suse Linux, har også et samarbejde med Microsoft om support.

Og trods den ofte dybe kløft mellem Linux-udviklere og Microsoft, så har Novell indgået flere aftaler med Microsoft.

Sidste år indgik Novell tre aftaler med Microsoft, og nu er endnu en aftale altså på plads.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S