Forbrugerombudsmanden jagter tysk annoncehaj

Forbrugeromudsmanden har taget kontakt til sin tyske kollega for at nå til bunds i en ny stor annoncehajsag

Politiet og forbrugerstyrelsen har modtaget adskillige henvendelser fra folk og firmaer, der har modtaget en fupkontrakt fra Deutscher Adressdienst, der står bag Dansk Internet Register.

Forbrugerombudsmanden har derfor taget kontakt til sin tyske kollega for at komme til bunds i sagen.

Forbrugerrådet frarådede i dag folk at skrive under på kontrakten, men Forbrugerombudsmanden kan ikke komme med en egentlig udtalelse endnu.

”Det, der er anderledes i forhold til tidligere sager, er, at det er skriftlige henvendelser, ikke telefoniske henvendelser. Derfor kan der gøre sig noget andet gældende. Det er han nødt til at undersøge, før han kan udtale sig,” siger Maja Bessesen fra Kommunikationsgruppen i Forbrugerrådet.

Politiet har også modtaget et mindre antal henvendelser fra folk, der har modtaget kontrakten, men fordi sagen vedrører markedsføringsloven er henvendelserne blevet sendt videre til forbrugerstyrelsen. I øjeblikket ligger sagen der, og afventer Forbrugerombudsmandens videre handling.

Ikke overblik endnu

Hverken politiet eller forbrugerstyrelsen har et samlet overblik over, hvor mange henvendelser, de har fået om Dansk Internet Register, men Maja Bessesen siger:

”Det er vores oplevelse, at der er sket en markant stigning i de her henvendelser inden for den sidste uge til 14 dage. De er meget aggressive i øjeblikket.”

Så vidt er det gået, at selv forbrugerstyrelsen og Forbrugerombudsmanden selv har modtaget tilbuddet om optagelse i registret.

Deutscher Adressdienst har været aktivt i andre lande i flere år, og står bag lignende internetregistre i mange andre lande, blandt andre Irland, Norge og Tyskland.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S