TDC's trofaste fastnetkunder betaler for tilbagegang

En omlægning af opkaldsafgiften koster TDCs tilbageværende fastnetkunder dyrt. De betaler for nedgangen i hele selskabets fastnetforretning.

TDC lænser systematisk sine trofaste fastnetkunder for på denne måde at få de penge ind, som selskabet taber på nedgangen på fastnet-telefoni, skriver Børsen.

Det sker efter en omlægning af selskabets opkalds-afgift, som blev indført i maj sidste år, og har betyder, at fastnetkunderne samlet spytter 100 millioner kroner mere i kassen om året.

Omlægningen betyder, at TDC's fastnetkunder bliver opkrævet betaling hver gang de foretager et opkald - uanset om det bliver besvaret eller ej. Tidligere blev kunderne kun opkrævet betaling, hvis opkaldet blev besvaret.

Opkkaldsafgift sænket

Det er teleanalyseselskabet Netplan, der har regnet på sagen for Børsen. Avisen skriver, at der er tale om så små justeringer, at det ikke vælter telefonregningen.

Med i regnestykket er, at TDC sænkede opkaldsafgiften fra 25 øre til 22,5 øre. Til gengæld skal de 22,5 øre betales, hver gang der ringes op. Det giver en stor indtægt med mere end to milliarder opkald om året.

Hertil kommer, at TDC har forhøjet priserne på ISDN-abonnementer med 10 kroner per måned. Det giver samlet 30 millioner kroner ekstra i kassen om året, viser Netplans beregninger.

"Det er en anden måde at sige: Kære kunde, hvis du stadig vil være fastnetkunde hos os, kommer du til at betale hele den meromkostning, der ligger i, at de andre kunder forsvinder," siger Netplan-direktør, Torben Rune, til Børsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Banedanmark

    License Manager

    Københavnsområdet

    Semler Gruppen

    IT Service Manager til Semler IT

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS