TDC's trofaste fastnetkunder betaler for tilbagegang

En omlægning af opkaldsafgiften koster TDCs tilbageværende fastnetkunder dyrt. De betaler for nedgangen i hele selskabets fastnetforretning.

TDC lænser systematisk sine trofaste fastnetkunder for på denne måde at få de penge ind, som selskabet taber på nedgangen på fastnet-telefoni, skriver Børsen.

Det sker efter en omlægning af selskabets opkalds-afgift, som blev indført i maj sidste år, og har betyder, at fastnetkunderne samlet spytter 100 millioner kroner mere i kassen om året.

Omlægningen betyder, at TDC's fastnetkunder bliver opkrævet betaling hver gang de foretager et opkald - uanset om det bliver besvaret eller ej. Tidligere blev kunderne kun opkrævet betaling, hvis opkaldet blev besvaret.

Opkkaldsafgift sænket

Det er teleanalyseselskabet Netplan, der har regnet på sagen for Børsen. Avisen skriver, at der er tale om så små justeringer, at det ikke vælter telefonregningen.

Med i regnestykket er, at TDC sænkede opkaldsafgiften fra 25 øre til 22,5 øre. Til gengæld skal de 22,5 øre betales, hver gang der ringes op. Det giver en stor indtægt med mere end to milliarder opkald om året.

Hertil kommer, at TDC har forhøjet priserne på ISDN-abonnementer med 10 kroner per måned. Det giver samlet 30 millioner kroner ekstra i kassen om året, viser Netplans beregninger.

"Det er en anden måde at sige: Kære kunde, hvis du stadig vil være fastnetkunde hos os, kommer du til at betale hele den meromkostning, der ligger i, at de andre kunder forsvinder," siger Netplan-direktør, Torben Rune, til Børsen.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS