TDC's trofaste fastnetkunder betaler for tilbagegang

En omlægning af opkaldsafgiften koster TDCs tilbageværende fastnetkunder dyrt. De betaler for nedgangen i hele selskabets fastnetforretning.

TDC lænser systematisk sine trofaste fastnetkunder for på denne måde at få de penge ind, som selskabet taber på nedgangen på fastnet-telefoni, skriver Børsen.

Det sker efter en omlægning af selskabets opkalds-afgift, som blev indført i maj sidste år, og har betyder, at fastnetkunderne samlet spytter 100 millioner kroner mere i kassen om året.

Omlægningen betyder, at TDC's fastnetkunder bliver opkrævet betaling hver gang de foretager et opkald - uanset om det bliver besvaret eller ej. Tidligere blev kunderne kun opkrævet betaling, hvis opkaldet blev besvaret.

Opkkaldsafgift sænket

Det er teleanalyseselskabet Netplan, der har regnet på sagen for Børsen. Avisen skriver, at der er tale om så små justeringer, at det ikke vælter telefonregningen.

Med i regnestykket er, at TDC sænkede opkaldsafgiften fra 25 øre til 22,5 øre. Til gengæld skal de 22,5 øre betales, hver gang der ringes op. Det giver en stor indtægt med mere end to milliarder opkald om året.

Hertil kommer, at TDC har forhøjet priserne på ISDN-abonnementer med 10 kroner per måned. Det giver samlet 30 millioner kroner ekstra i kassen om året, viser Netplans beregninger.

"Det er en anden måde at sige: Kære kunde, hvis du stadig vil være fastnetkunde hos os, kommer du til at betale hele den meromkostning, der ligger i, at de andre kunder forsvinder," siger Netplan-direktør, Torben Rune, til Børsen.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S