TDC's trofaste fastnetkunder betaler for tilbagegang

En omlægning af opkaldsafgiften koster TDCs tilbageværende fastnetkunder dyrt. De betaler for nedgangen i hele selskabets fastnetforretning.

TDC lænser systematisk sine trofaste fastnetkunder for på denne måde at få de penge ind, som selskabet taber på nedgangen på fastnet-telefoni, skriver Børsen.

Det sker efter en omlægning af selskabets opkalds-afgift, som blev indført i maj sidste år, og har betyder, at fastnetkunderne samlet spytter 100 millioner kroner mere i kassen om året.

Omlægningen betyder, at TDC's fastnetkunder bliver opkrævet betaling hver gang de foretager et opkald - uanset om det bliver besvaret eller ej. Tidligere blev kunderne kun opkrævet betaling, hvis opkaldet blev besvaret.

Opkkaldsafgift sænket

Det er teleanalyseselskabet Netplan, der har regnet på sagen for Børsen. Avisen skriver, at der er tale om så små justeringer, at det ikke vælter telefonregningen.

Med i regnestykket er, at TDC sænkede opkaldsafgiften fra 25 øre til 22,5 øre. Til gengæld skal de 22,5 øre betales, hver gang der ringes op. Det giver en stor indtægt med mere end to milliarder opkald om året.

Hertil kommer, at TDC har forhøjet priserne på ISDN-abonnementer med 10 kroner per måned. Det giver samlet 30 millioner kroner ekstra i kassen om året, viser Netplans beregninger.

"Det er en anden måde at sige: Kære kunde, hvis du stadig vil være fastnetkunde hos os, kommer du til at betale hele den meromkostning, der ligger i, at de andre kunder forsvinder," siger Netplan-direktør, Torben Rune, til Børsen.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub