EU-lov ruster dansk fagforbund i retssag mod IBM

Fagforbundet Prosa jubler over EU-Kommissionens melding om, at jobkarteller er i strid med EU-lov. En klar fordel i forbundets jobkartel-retssag mod IBM, lyder det.

EU-kommisionens svar i går til socialdemokraternes Ole Christensen er en halv sejr for Prosa, der kører retssag mod IBM.

Det mener Prosa.

"Svaret er utroligt vigtigt for sagen, da det soleklart giver os ret i vores væsentligste del af sagen mod IBM. Derfor er det en halv sejr for os," siger faglig leder Hanne Lykke Jespersen fra Prosa.

Hun forklarer, at det springende punkt i sagen mod IBM er, om jobkarteller er et væsentlig vilkår for ansættelsen.

Hvis det er tilfældet, skal det nemlig oplyses til den ansatte, ifølge ansættelsesbevisloven.

Og i svaret fra EU-Kommissionen lyder det:

"Virkningen af en sådan aftale (red. jobkartel-aftale) ville svare til en konkurrenceklausul og vil derfor på grund af dens vigtighed for de pågældende arbejdstagere kunne ses som et væsentligt punkt i ansættelsesforholdet mellem arbejdstageren og den arbejdsgiver, som er part i nonsolicitationsaftalen.".

Dermed står Claus Bobjerg Juul, som Prosa kører sagen for, rigtigt godt i retssagen, vurderer den juridiske chef for Prosa.

Erstatningens størrelse

Tilbage står imidlertid erstatningens størrelse.

"Det er vi meget spændte på," siger Hanne Lykke Jespersen.

Fagforeningen har krævet 196.000 kroner af IBM.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

IT Partner der vil være med til at drive den digitale udvikling i PET

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S