Vil Apple kunne klare iPhone-opgaven i Europa?

Apple kan ramle ind i problemer, når iPhone-salget åbner i Europa.

Computerworld News Service: Apple må forvente store udfordringer fra de nuværende mobilnetværk og mobiltelefonproducenterne på det europæiske marked, advarer en markedsanalytiker.

Joss Gillet, senioranalytiker hos Ovum, kalder Apples salg af en million iPhone-enheder i USA for imponerende, men forudser store udfordringer på det europæiske marked.

"Apple planlægger at introducere selskabets topsællert i Europa. Vi forudser, at de tvil blive mødt af stort udbud af konkurrerende produkter fra etablerede mobiltelefonproducenter. Vi forventer, at iPhones opreklamerede position vil falde i 2008, når Apple mødes af et stærkt europæisk markedsføringspres."

Falder salget?

Han medgiver, at iPhone er et spændende produkt, der har ændret producenternes ide om, hvordan brugervenlighed skal være i en mobiltelefon.

Analytikeren bemærker, at Apples beslutning om at sænke prisen måske ikke er baseret på en proaktiv beslutning om at øge salget, men måske snarere sker på baggrund af et faldende salg, forårsaget af den høje pris.

Han bemærker også, at Nokia, Sony Ericsson, LG, Samsung og Motorola næppe opgiver, det omfattende europæiske marked, uden kamp.

Konkurrenter til iPhone

Konkurrerende producenter vil benytte deres store, eksisterende distributionssystem, prisfleksibilitet og markedsføringsfordele til at konkurrere med iPhone.

Gillet henviser til Nokias planer om at introducere en konkurrent til iPhone og hæfter sig ved Nokias styrke i massedistribution, der kan sætte Apples eksklusivitetsaftaler og indtægtsdelingsaftaler under pres.

"Sony Ericsson vil ikke sidde med hænderne foldet, da de sidder på det europæiske marked for mobil-musikafpilning ('optimized music', red.bem.)," siger Gillet og understreger, at firmaet har en høj brand awareness, og deres produkter er brugervenlige.

LG, Samsung og Motorola er også ved at udvikle en ny generation af avancerede produkter, som de vil bruge i kampen mod Apples europæiske plyndringstogt, påpeger Gillet.

Førende producenter arbejder allerede med højere teknologiske standarder, så som fem-megapixel kamereaer, HSDPA-chipset, 30 frames per sekond-display, downloads, eksterne hukommelsesmoduler og så videre.

"Den største udfordring for Apple vil være at bevare interessen for iPhone. Den hype, der er nu, vil flade ud i 2008,." siger Gillet.

Oversat af Bo Madsen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job