Albertslund Kommune dropper omstridt it-leverandør

Albertslund Kommune opsiger sin aftale med udskældt ESDH-leverandør, der har stået i centrum for massiv kritik.

Endnu en kommune valgt at droppe samarbejdet med FESD-leverandøren Software Innovation. Dermed lader problemer for det udskælte firma til ikke at have nogen ende.

"Parterne har i enighed besluttet at afvikle ESDH-projektet. Albertslund Kommune har efter et vanskeligt implementeringsforløb måttet erkende, at løsningen fra Software Innovation A/S ikke var den rette for kommunen." meddeler parterne i en fælles udtalelse.

Hvorvidt Software Innovation ligefrem har måtte udbetale kompensation til kommunen fremgår ikke af meddelelsen.

Der står blot, at Software Innovation A/S har accepteret Albertslund Kommune's ønske om en afvikling af projektet.

"Afviklingen af samarbejdet sker i mindelighed og på en for begge parter tilfredsstillende måde." skriver de to.

4 milllioner ud af vinduet?

Men udover disse ord har hverken kommunen eller det kriseramte firma yderligere kommentarer.

Anderledes meddelsom var kommunen og firmaet, da Albertlund Kommune som første myndighed under FESD indgik en kontrakt på fire millioner kroner med firmaet.

"For Software Innovation har aftalen stor betydning. Aftalen med Albertslund Kommune er et vigtigt skridt i vores kommunale satsning." udtalte daværende direktør Frank Høyer Rasmussen fra Software Innovation.

I dag lader det så til, at borgerne i Albertslund Kommune næppe vil blive informeret om præcis, hvad de fik ud af de fire millioner kroner deres kommune brugte på it-systemet.

Følger Sorø Kommune

Ved at droppe samarbejdet går Albertslund Kommune samme vej som Sorø Kommune, der også har droppet Software Innovation.

Bornholms Kommune overvejer sagsanlæg og Randers Kommune venter fortsat på et system fra firmaet efter et år.

Og hos DR lød kritikken, at der kunne gå op til et år for at få rettet problemer i systemet.

Der lader altså fortsat til at være en arbejde for Software Innovation med at få rettet op på utilfredsheden hos flere kunder.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S