Intel samarbejder med Clinton om gratis it til lærere

Intel har meldt sig under fanerne hos eks-præsident Bill Clintons initiativ, der skal hjælpe verdens skolelærere med at bruge it i undervisningen.

Den amerikanske chipvirksomhed Intel har gjort sit træningsprogram, Intel Teach, tilgængeligt online. Programmet skal hjælpe skolelærere, som vil integrere it i undervisningen.

Det sker, fordi Intel støtter den tidligere amerikanske præsident Bill Clintons såkaldte Clinton Global Initiative (CGI), der satser på at hjælpe 1,5 millioner lærere i 15 lande med at integrere teknologi i undervisningsplanerne.

Intels bestyrelsesformand, Craig Barrett, er som det første medlem fra det private erhvervsliv blevet udpeget til CGI's uddannelseskomite.

Den sande magi

Den bedste måde at hjælpe studerende på, er at hjælpe deres lærere med at blive bedre til at undervise dem, mener man hos Intel.

"Vi mener, at lærerne i langt højere grad end computerne, er den sande magi i klasseværelserne," udtaler Craig Barrett.

Intel Teach-programmet gennemføres over de kommende fire år i samarbejde med undervisningsministerier i 15 lande.

Udover USA er det Australien, Brasilien, Chile, Kina, Egypten, Frankrig, Indien, Irland, Sydkorea, Mexico, Rusland, Saudi Arabien, Tyrkiet og England.

Intel har de seneste ti år investeret godt en milliard dollars i form af pengegaver og andre bidrag til skoler og universiteter.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere