Samarbejdstjeneste sjusker med sikkerheden

Tema: Sikkerhed: Samarbejdstjenesten Groupcare gav ved en fejl 30.000 medlemmer af fagforeningen FOA administratorrettigheder. Der gik tre dage, før fejlen blev rettet.

Tema: 30.000 medlemmerne i fagforbundet FOA fik i midten af sidste uge en e-mail fra Groupcare om, at de nu var blevet tildelt administrator rettigheder til deres virtuelle møderum på nettet.

En katastrofal fejl, som naturligvis skulle rettes med det samme.

Da FOA opdagede fejlen henvendte de sig naturligvis straks til Gropucare, men de skulle gå hele tre dage, før der skete noget som helst i sagen.

"Supporten var ikke eksisterende. Vi fik blot besked om at de var enten til møde eller på ferie," fortæller Andrew Wilson, IT-Udvikling, FOA.

Efter udnævnelsen til administratorer får samtlige 30.000 medlemmer daglige e-mails fra Groupcare.

"Vores medlemmer henvender sig direkte til os med problemet, og derfor er det en stor belastning, når der går så lang tid før fejlen bliver rettet."

Erkender manglende support

Groupcare må da også krybe til bekendelse og erkende, at supporten var mangelfuld.

"Vi har desværre haft problemer med at yde support i den omtalte periode. Vores ene supportmedarbejder var på ferie og den anden var så ny, at han ikke kunne håndtere problemet," siger Niels Budde-Lund, salgs- og marketing direktør i Groupcare.

"Vi har endnu ikke klarlagt, hvad der er gået galt," siger Niels Budde-Lund. Han forsikrer dog for, at det både er første og sidste gang, det sker.

Sender rettelses-mail

I forbindelse med udnævnelsen til administrator har de 30.000 medlemmer modtaget en e-mail, der indeholder en besked om forfremmelsen.

Groupcare vil nu rette den forkerte information og sende samtlige medlemmer en ny meddelelse, der inddrager rettighederne igen.

"Vi er i gang med at sende e-mails, der fortæller om fejlen," siger Niels Budde-Lund fra Groupcare.

Groupcare er en webbaseret samarbejdsværktøj til styring af virtuelle netværk så fodboldklubben eller fagforeningen har et samlingspunkt på nettet.

Annonce

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Region Midtjylland

It-supporter til Regionshospitalet Viborg

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S