Samarbejdstjeneste sjusker med sikkerheden

Tema: Sikkerhed: Samarbejdstjenesten Groupcare gav ved en fejl 30.000 medlemmer af fagforeningen FOA administratorrettigheder. Der gik tre dage, før fejlen blev rettet.

Tema: 30.000 medlemmerne i fagforbundet FOA fik i midten af sidste uge en e-mail fra Groupcare om, at de nu var blevet tildelt administrator rettigheder til deres virtuelle møderum på nettet.

En katastrofal fejl, som naturligvis skulle rettes med det samme.

Da FOA opdagede fejlen henvendte de sig naturligvis straks til Gropucare, men de skulle gå hele tre dage, før der skete noget som helst i sagen.

"Supporten var ikke eksisterende. Vi fik blot besked om at de var enten til møde eller på ferie," fortæller Andrew Wilson, IT-Udvikling, FOA.

Efter udnævnelsen til administratorer får samtlige 30.000 medlemmer daglige e-mails fra Groupcare.

"Vores medlemmer henvender sig direkte til os med problemet, og derfor er det en stor belastning, når der går så lang tid før fejlen bliver rettet."

Erkender manglende support

Groupcare må da også krybe til bekendelse og erkende, at supporten var mangelfuld.

"Vi har desværre haft problemer med at yde support i den omtalte periode. Vores ene supportmedarbejder var på ferie og den anden var så ny, at han ikke kunne håndtere problemet," siger Niels Budde-Lund, salgs- og marketing direktør i Groupcare.

"Vi har endnu ikke klarlagt, hvad der er gået galt," siger Niels Budde-Lund. Han forsikrer dog for, at det både er første og sidste gang, det sker.

Sender rettelses-mail

I forbindelse med udnævnelsen til administrator har de 30.000 medlemmer modtaget en e-mail, der indeholder en besked om forfremmelsen.

Groupcare vil nu rette den forkerte information og sende samtlige medlemmer en ny meddelelse, der inddrager rettighederne igen.

"Vi er i gang med at sende e-mails, der fortæller om fejlen," siger Niels Budde-Lund fra Groupcare.

Groupcare er en webbaseret samarbejdsværktøj til styring af virtuelle netværk så fodboldklubben eller fagforeningen har et samlingspunkt på nettet.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos