Samarbejdstjeneste sjusker med sikkerheden

Tema: Sikkerhed: Samarbejdstjenesten Groupcare gav ved en fejl 30.000 medlemmer af fagforeningen FOA administratorrettigheder. Der gik tre dage, før fejlen blev rettet.

Tema: 30.000 medlemmerne i fagforbundet FOA fik i midten af sidste uge en e-mail fra Groupcare om, at de nu var blevet tildelt administrator rettigheder til deres virtuelle møderum på nettet.

En katastrofal fejl, som naturligvis skulle rettes med det samme.

Da FOA opdagede fejlen henvendte de sig naturligvis straks til Gropucare, men de skulle gå hele tre dage, før der skete noget som helst i sagen.

"Supporten var ikke eksisterende. Vi fik blot besked om at de var enten til møde eller på ferie," fortæller Andrew Wilson, IT-Udvikling, FOA.

Efter udnævnelsen til administratorer får samtlige 30.000 medlemmer daglige e-mails fra Groupcare.

"Vores medlemmer henvender sig direkte til os med problemet, og derfor er det en stor belastning, når der går så lang tid før fejlen bliver rettet."

Erkender manglende support

Groupcare må da også krybe til bekendelse og erkende, at supporten var mangelfuld.

"Vi har desværre haft problemer med at yde support i den omtalte periode. Vores ene supportmedarbejder var på ferie og den anden var så ny, at han ikke kunne håndtere problemet," siger Niels Budde-Lund, salgs- og marketing direktør i Groupcare.

"Vi har endnu ikke klarlagt, hvad der er gået galt," siger Niels Budde-Lund. Han forsikrer dog for, at det både er første og sidste gang, det sker.

Sender rettelses-mail

I forbindelse med udnævnelsen til administrator har de 30.000 medlemmer modtaget en e-mail, der indeholder en besked om forfremmelsen.

Groupcare vil nu rette den forkerte information og sende samtlige medlemmer en ny meddelelse, der inddrager rettighederne igen.

"Vi er i gang med at sende e-mails, der fortæller om fejlen," siger Niels Budde-Lund fra Groupcare.

Groupcare er en webbaseret samarbejdsværktøj til styring af virtuelle netværk så fodboldklubben eller fagforeningen har et samlingspunkt på nettet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job