Samarbejdstjeneste sjusker med sikkerheden

Tema: Sikkerhed: Samarbejdstjenesten Groupcare gav ved en fejl 30.000 medlemmer af fagforeningen FOA administratorrettigheder. Der gik tre dage, før fejlen blev rettet.

Tema: 30.000 medlemmerne i fagforbundet FOA fik i midten af sidste uge en e-mail fra Groupcare om, at de nu var blevet tildelt administrator rettigheder til deres virtuelle møderum på nettet.

En katastrofal fejl, som naturligvis skulle rettes med det samme.

Da FOA opdagede fejlen henvendte de sig naturligvis straks til Gropucare, men de skulle gå hele tre dage, før der skete noget som helst i sagen.

"Supporten var ikke eksisterende. Vi fik blot besked om at de var enten til møde eller på ferie," fortæller Andrew Wilson, IT-Udvikling, FOA.

Efter udnævnelsen til administratorer får samtlige 30.000 medlemmer daglige e-mails fra Groupcare.

"Vores medlemmer henvender sig direkte til os med problemet, og derfor er det en stor belastning, når der går så lang tid før fejlen bliver rettet."

Erkender manglende support

Groupcare må da også krybe til bekendelse og erkende, at supporten var mangelfuld.

"Vi har desværre haft problemer med at yde support i den omtalte periode. Vores ene supportmedarbejder var på ferie og den anden var så ny, at han ikke kunne håndtere problemet," siger Niels Budde-Lund, salgs- og marketing direktør i Groupcare.

"Vi har endnu ikke klarlagt, hvad der er gået galt," siger Niels Budde-Lund. Han forsikrer dog for, at det både er første og sidste gang, det sker.

Sender rettelses-mail

I forbindelse med udnævnelsen til administrator har de 30.000 medlemmer modtaget en e-mail, der indeholder en besked om forfremmelsen.

Groupcare vil nu rette den forkerte information og sende samtlige medlemmer en ny meddelelse, der inddrager rettighederne igen.

"Vi er i gang med at sende e-mails, der fortæller om fejlen," siger Niels Budde-Lund fra Groupcare.

Groupcare er en webbaseret samarbejdsværktøj til styring af virtuelle netværk så fodboldklubben eller fagforeningen har et samlingspunkt på nettet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra itm8

    Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

    Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Everllence

    Head of Embedded Software Engineering

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Sikkerhedsarkitekt til Statens It

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job