Samarbejdstjeneste sjusker med sikkerheden

Tema: Sikkerhed: Samarbejdstjenesten Groupcare gav ved en fejl 30.000 medlemmer af fagforeningen FOA administratorrettigheder. Der gik tre dage, før fejlen blev rettet.

Tema: 30.000 medlemmerne i fagforbundet FOA fik i midten af sidste uge en e-mail fra Groupcare om, at de nu var blevet tildelt administrator rettigheder til deres virtuelle møderum på nettet.

En katastrofal fejl, som naturligvis skulle rettes med det samme.

Da FOA opdagede fejlen henvendte de sig naturligvis straks til Gropucare, men de skulle gå hele tre dage, før der skete noget som helst i sagen.

"Supporten var ikke eksisterende. Vi fik blot besked om at de var enten til møde eller på ferie," fortæller Andrew Wilson, IT-Udvikling, FOA.

Efter udnævnelsen til administratorer får samtlige 30.000 medlemmer daglige e-mails fra Groupcare.

"Vores medlemmer henvender sig direkte til os med problemet, og derfor er det en stor belastning, når der går så lang tid før fejlen bliver rettet."

Erkender manglende support

Groupcare må da også krybe til bekendelse og erkende, at supporten var mangelfuld.

"Vi har desværre haft problemer med at yde support i den omtalte periode. Vores ene supportmedarbejder var på ferie og den anden var så ny, at han ikke kunne håndtere problemet," siger Niels Budde-Lund, salgs- og marketing direktør i Groupcare.

"Vi har endnu ikke klarlagt, hvad der er gået galt," siger Niels Budde-Lund. Han forsikrer dog for, at det både er første og sidste gang, det sker.

Sender rettelses-mail

I forbindelse med udnævnelsen til administrator har de 30.000 medlemmer modtaget en e-mail, der indeholder en besked om forfremmelsen.

Groupcare vil nu rette den forkerte information og sende samtlige medlemmer en ny meddelelse, der inddrager rettighederne igen.

"Vi er i gang med at sende e-mails, der fortæller om fejlen," siger Niels Budde-Lund fra Groupcare.

Groupcare er en webbaseret samarbejdsværktøj til styring af virtuelle netværk så fodboldklubben eller fagforeningen har et samlingspunkt på nettet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    LB Forsikring

    Digital Performance & CRO Manager

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Senior it-projektleder med international sigte til Koncern It

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job