Novozymes vælger it-leverandør for de næste tre år

Siemens IT Solutions and Services skal også drive Novozymes danske infrastruktur de næste tre år. Tre ting har været afgørende for valget.

Artikel top billede

Fleksibilitet og partnerskab har været afgørende parametre for Anders Brøns Petersen, CIO i Novozymes.

Siemens IT Solutions skal stå for Novozymes it-drift i de kommende tre år. For Novozymes har kombinationen af fleksibilitet, partnerskab og kroner og øre været det vigtigste i valget af Siemens.

Det pointerer Novozymes CIO, Anders Brøns Petersen, netop som parterne har offentliggjort en forlængelse af driftsaftalen med yderligere tre år, så den nu løber frem til september 2010.

”I princippet kan vi sikkert drive infrastrukturen billigere selv, eller i hvert fald ikke væsentligt dyrere. Men vi mener bare ikke, at vi skal bruge ledelseskræfter på it-infrastruktur, som ikke er vores kernekompetence. Det andet er så, at vi med aftalen med Siemens også køber noget viden og innovation på området, som er rigtig svær at skaffe selv,” siger Anders Brøns Petersen.

Dertil kommer det helt banale, at det i det nuværende arbejdsmarked er svært at skaffe folk.

Aftalen har en værdi på et ikke offentliggjort tocifret

millionbeløb.
For de penge skal Siemens forsyne Novozymes danske afdelinger med udstyr, yde brugersupport, drive netværket og mailservere.

Deler gevinster

Hos Siemens IT Solutions and Services lægger landechef Lars Smith vægt på, at hovedvægten i aftalen er på services og partnerskab frem for komponenter og produkter.

Og Novozymes lægger også vægt på, at den fælles indsats udmønter sig i smartere løsninger, der kan give kontante gevinster for begge parer.

”Vi har aftalt med Siemens, at vi vil have nogle fælles projekter, som handler om at få omkostningerne ned. Så deler vi gevinsterne ved modellen,” siger Anders Brøns Petersen.

Aftalen har en forholdsvis stor økonomisk værdi for Siemens IT Solutions, der i sidste regnskabsår omsatte for 457 millioner kroner. Selskabet blev opløst i april i år og lagt ind under Siemens A/S som led i en større global omstrukturering.

Læs mere om Novozymes it-strategi i Computerworlds avisudgave på fredag.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Critical Operations Technicians (ITI) søges til FE’s nye datacentre

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S