Novozymes vælger it-leverandør for de næste tre år

Siemens IT Solutions and Services skal også drive Novozymes danske infrastruktur de næste tre år. Tre ting har været afgørende for valget.

Artikel top billede

Fleksibilitet og partnerskab har været afgørende parametre for Anders Brøns Petersen, CIO i Novozymes.

Siemens IT Solutions skal stå for Novozymes it-drift i de kommende tre år. For Novozymes har kombinationen af fleksibilitet, partnerskab og kroner og øre været det vigtigste i valget af Siemens.

Det pointerer Novozymes CIO, Anders Brøns Petersen, netop som parterne har offentliggjort en forlængelse af driftsaftalen med yderligere tre år, så den nu løber frem til september 2010.

”I princippet kan vi sikkert drive infrastrukturen billigere selv, eller i hvert fald ikke væsentligt dyrere. Men vi mener bare ikke, at vi skal bruge ledelseskræfter på it-infrastruktur, som ikke er vores kernekompetence. Det andet er så, at vi med aftalen med Siemens også køber noget viden og innovation på området, som er rigtig svær at skaffe selv,” siger Anders Brøns Petersen.

Dertil kommer det helt banale, at det i det nuværende arbejdsmarked er svært at skaffe folk.

Aftalen har en værdi på et ikke offentliggjort tocifret

millionbeløb.
For de penge skal Siemens forsyne Novozymes danske afdelinger med udstyr, yde brugersupport, drive netværket og mailservere.

Deler gevinster

Hos Siemens IT Solutions and Services lægger landechef Lars Smith vægt på, at hovedvægten i aftalen er på services og partnerskab frem for komponenter og produkter.

Og Novozymes lægger også vægt på, at den fælles indsats udmønter sig i smartere løsninger, der kan give kontante gevinster for begge parer.

”Vi har aftalt med Siemens, at vi vil have nogle fælles projekter, som handler om at få omkostningerne ned. Så deler vi gevinsterne ved modellen,” siger Anders Brøns Petersen.

Aftalen har en forholdsvis stor økonomisk værdi for Siemens IT Solutions, der i sidste regnskabsår omsatte for 457 millioner kroner. Selskabet blev opløst i april i år og lagt ind under Siemens A/S som led i en større global omstrukturering.

Læs mere om Novozymes it-strategi i Computerworlds avisudgave på fredag.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S