Novozymes vælger it-leverandør for de næste tre år

Siemens IT Solutions and Services skal også drive Novozymes danske infrastruktur de næste tre år. Tre ting har været afgørende for valget.

Artikel top billede

Fleksibilitet og partnerskab har været afgørende parametre for Anders Brøns Petersen, CIO i Novozymes.

Siemens IT Solutions skal stå for Novozymes it-drift i de kommende tre år. For Novozymes har kombinationen af fleksibilitet, partnerskab og kroner og øre været det vigtigste i valget af Siemens.

Det pointerer Novozymes CIO, Anders Brøns Petersen, netop som parterne har offentliggjort en forlængelse af driftsaftalen med yderligere tre år, så den nu løber frem til september 2010.

”I princippet kan vi sikkert drive infrastrukturen billigere selv, eller i hvert fald ikke væsentligt dyrere. Men vi mener bare ikke, at vi skal bruge ledelseskræfter på it-infrastruktur, som ikke er vores kernekompetence. Det andet er så, at vi med aftalen med Siemens også køber noget viden og innovation på området, som er rigtig svær at skaffe selv,” siger Anders Brøns Petersen.

Dertil kommer det helt banale, at det i det nuværende arbejdsmarked er svært at skaffe folk.

Aftalen har en værdi på et ikke offentliggjort tocifret

millionbeløb.
For de penge skal Siemens forsyne Novozymes danske afdelinger med udstyr, yde brugersupport, drive netværket og mailservere.

Deler gevinster

Hos Siemens IT Solutions and Services lægger landechef Lars Smith vægt på, at hovedvægten i aftalen er på services og partnerskab frem for komponenter og produkter.

Og Novozymes lægger også vægt på, at den fælles indsats udmønter sig i smartere løsninger, der kan give kontante gevinster for begge parer.

”Vi har aftalt med Siemens, at vi vil have nogle fælles projekter, som handler om at få omkostningerne ned. Så deler vi gevinsterne ved modellen,” siger Anders Brøns Petersen.

Aftalen har en forholdsvis stor økonomisk værdi for Siemens IT Solutions, der i sidste regnskabsår omsatte for 457 millioner kroner. Selskabet blev opløst i april i år og lagt ind under Siemens A/S som led i en større global omstrukturering.

Læs mere om Novozymes it-strategi i Computerworlds avisudgave på fredag.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

Region Sjælland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland