Nordmænd deler bredbånd i Oslo

Telegiganten Telenor har i de sidste måneder ladet tusindvis af nordmænd dele deres bredbånd via en trådløs router. Det giver mange fordele, mener firmaet.

Nordmænd i Oslo-bydelen GrünerLøkka har i de sidste måneder kunnet dele bredbånd via deres trådløse router leveret af den norske telegigant Telenor, som i Danmark ejer Cybercity og Sonofon.

Dermed er også den norske hovedstad ligesom den svenske hovedstad Stockholm på vej mod trådløst internet i byen.

Telegiganten Telenor har i de sidste måneder opbygget et trådløst netværk som gør brug af kundernes routere i bydelen.

Ideen er, at alle som er med i forsøget gør deres trådløse net tilgængeligt for andre som er med i forsøget, skriver Computerworlds norske søsterblad.

Skiller privat fra offentligt

Delingen sker ved hjælp af skræddersyede routere, og forsøget gør det muligt at logge på netværket i hele bydelen, eksempelvis i parker og på cafeer. Teknisk er routerne adskilt i en privat zone og en offentlig zone.

Ideen er kendt fra det populære netværk Fon, som også har en række medlemmer i Danmark. Men ifølge Telenordirektør Oddvar Hesjedal har ideen været på agendaen længere end Fon har eksisteret.

"Fordelen ved, at vi gør det, er selvfølgelig, at vi sørger for et sikkert netværk. Jeg vil hævde, at det her er langt sikrere end de fleste trådløse net, hvor folk er overladt helt til sig selv. Desuden er Fon sandsynligvis ulovligt i forhold til de fleste regler på området," siger Oddvar Hesjedal til avisen.

Forsøget i bydelen dækker omkring ni procent af indbyggerne.

"Det fantastiske er, at at det her giver netværk helt ud til sidste meter, og ikke bare sidste kilometer. På grund af den tætte bebyggelse fandt vi 3.250 operative netværk," siger Oddvar Hesjedal.

2000 brugere

Telenor forsøget har 2000 brugere som gør brug af 800 åbne netværk. Ifølge direktøren logger brugerne på netværket mellem 5.000 og 6.000 gange om dagen. Samtidig mener han at forretningsmodellen kan bruger til andre formål.

"Det her gør det muligt eksempelvis at tilbyde bredbånd i lande, hvor der mangler ordentlig infrastruktur. Man kan eksempelvis opbygge et mesh med wimax-teknologi," siger Oddvar Hesjedal til avisen.

Foreløbig er der ingen konkrete kommercielle planer på tegnebrættet hos Telenor i forbindelse med forsøget.

"Vi får se. Det er uvist, hvad der vil ske," siger Oddvar Hesjedal til Computerworlds norske søsterblad.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS