Nordmænd deler bredbånd i Oslo

Telegiganten Telenor har i de sidste måneder ladet tusindvis af nordmænd dele deres bredbånd via en trådløs router. Det giver mange fordele, mener firmaet.

Nordmænd i Oslo-bydelen GrünerLøkka har i de sidste måneder kunnet dele bredbånd via deres trådløse router leveret af den norske telegigant Telenor, som i Danmark ejer Cybercity og Sonofon.

Dermed er også den norske hovedstad ligesom den svenske hovedstad Stockholm på vej mod trådløst internet i byen.

Telegiganten Telenor har i de sidste måneder opbygget et trådløst netværk som gør brug af kundernes routere i bydelen.

Ideen er, at alle som er med i forsøget gør deres trådløse net tilgængeligt for andre som er med i forsøget, skriver Computerworlds norske søsterblad.

Skiller privat fra offentligt

Delingen sker ved hjælp af skræddersyede routere, og forsøget gør det muligt at logge på netværket i hele bydelen, eksempelvis i parker og på cafeer. Teknisk er routerne adskilt i en privat zone og en offentlig zone.

Ideen er kendt fra det populære netværk Fon, som også har en række medlemmer i Danmark. Men ifølge Telenordirektør Oddvar Hesjedal har ideen været på agendaen længere end Fon har eksisteret.

"Fordelen ved, at vi gør det, er selvfølgelig, at vi sørger for et sikkert netværk. Jeg vil hævde, at det her er langt sikrere end de fleste trådløse net, hvor folk er overladt helt til sig selv. Desuden er Fon sandsynligvis ulovligt i forhold til de fleste regler på området," siger Oddvar Hesjedal til avisen.

Forsøget i bydelen dækker omkring ni procent af indbyggerne.

"Det fantastiske er, at at det her giver netværk helt ud til sidste meter, og ikke bare sidste kilometer. På grund af den tætte bebyggelse fandt vi 3.250 operative netværk," siger Oddvar Hesjedal.

2000 brugere

Telenor forsøget har 2000 brugere som gør brug af 800 åbne netværk. Ifølge direktøren logger brugerne på netværket mellem 5.000 og 6.000 gange om dagen. Samtidig mener han at forretningsmodellen kan bruger til andre formål.

"Det her gør det muligt eksempelvis at tilbyde bredbånd i lande, hvor der mangler ordentlig infrastruktur. Man kan eksempelvis opbygge et mesh med wimax-teknologi," siger Oddvar Hesjedal til avisen.

Foreløbig er der ingen konkrete kommercielle planer på tegnebrættet hos Telenor i forbindelse med forsøget.

"Vi får se. Det er uvist, hvad der vil ske," siger Oddvar Hesjedal til Computerworlds norske søsterblad.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S