Nordmænd deler bredbånd i Oslo

Telegiganten Telenor har i de sidste måneder ladet tusindvis af nordmænd dele deres bredbånd via en trådløs router. Det giver mange fordele, mener firmaet.

Nordmænd i Oslo-bydelen GrünerLøkka har i de sidste måneder kunnet dele bredbånd via deres trådløse router leveret af den norske telegigant Telenor, som i Danmark ejer Cybercity og Sonofon.

Dermed er også den norske hovedstad ligesom den svenske hovedstad Stockholm på vej mod trådløst internet i byen.

Telegiganten Telenor har i de sidste måneder opbygget et trådløst netværk som gør brug af kundernes routere i bydelen.

Ideen er, at alle som er med i forsøget gør deres trådløse net tilgængeligt for andre som er med i forsøget, skriver Computerworlds norske søsterblad.

Skiller privat fra offentligt

Delingen sker ved hjælp af skræddersyede routere, og forsøget gør det muligt at logge på netværket i hele bydelen, eksempelvis i parker og på cafeer. Teknisk er routerne adskilt i en privat zone og en offentlig zone.

Ideen er kendt fra det populære netværk Fon, som også har en række medlemmer i Danmark. Men ifølge Telenordirektør Oddvar Hesjedal har ideen været på agendaen længere end Fon har eksisteret.

"Fordelen ved, at vi gør det, er selvfølgelig, at vi sørger for et sikkert netværk. Jeg vil hævde, at det her er langt sikrere end de fleste trådløse net, hvor folk er overladt helt til sig selv. Desuden er Fon sandsynligvis ulovligt i forhold til de fleste regler på området," siger Oddvar Hesjedal til avisen.

Forsøget i bydelen dækker omkring ni procent af indbyggerne.

"Det fantastiske er, at at det her giver netværk helt ud til sidste meter, og ikke bare sidste kilometer. På grund af den tætte bebyggelse fandt vi 3.250 operative netværk," siger Oddvar Hesjedal.

2000 brugere

Telenor forsøget har 2000 brugere som gør brug af 800 åbne netværk. Ifølge direktøren logger brugerne på netværket mellem 5.000 og 6.000 gange om dagen. Samtidig mener han at forretningsmodellen kan bruger til andre formål.

"Det her gør det muligt eksempelvis at tilbyde bredbånd i lande, hvor der mangler ordentlig infrastruktur. Man kan eksempelvis opbygge et mesh med wimax-teknologi," siger Oddvar Hesjedal til avisen.

Foreløbig er der ingen konkrete kommercielle planer på tegnebrættet hos Telenor i forbindelse med forsøget.

"Vi får se. Det er uvist, hvad der vil ske," siger Oddvar Hesjedal til Computerworlds norske søsterblad.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S