Halo 3 et hit - Microsoft på højeste niveau i seks år

Milliardomsætningen på spillet Halo 3 har sammen med kerneområderne sendt Microsoft-aktien til den højeste kurs i seks år.

Microsofts aktier er steget til den højeste kurs i seks år, efter at firmaet torsdag offentliggjorde vækstraten fra kerneforretningerne på softwaremarkedet og samtidigt opjusterede forventningerne til resten af året.

Det skriver Financial Times.

Nyheden om at de seneste udgaver af Windows og Office ser ud til at klare sig bedre end forventet har sammen med et forrygende Halo 3-salg på 1,6 milliarder kronerhævet aktierne med mere end 10 procent i salgsværdi.

Sidste kvartal steg omsætningen ifølge firmaet 27 procent. Og det er den højeste vækstrate siden 1999, hvor det største vækstboom i branchen foregik.

Samtidig oplyser firmaet, at indtjeningen steg med 29 procent i sidste kvartal.

Firmaet har med den lave dollarkurs og opkøbet af online annoncefirmaet aQuantive slået egne forventninger på Wall Street børsen.

Bruttoindtjeningen oversteg markedets forventninger med 1,1 milliarder kroner, så softwaregiganten landende en samlet omsætning på lige under 72 milliarder kroner.

Det er uvist hvor mange ekseplarer Softwaregignten har solgt i Danmark.

Microsoft udtaler sig nemlig ikke om regionale salgstal, fordi det er firmaets cooperate policy, fortæller Christian Rasmussen, der er PR- og marketingansvarlig.

Men selvom firmaet ikke kan oplyse konkrete tal, fortæller han at salget går over forventning.

"Vi kan også se at salget af konsoller stiger på baggrund af det gode salg af Halo," siger Christian Rasmussen.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftsstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingschef til IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S