Google klar med Google-mobil - i kødet på Microsoft

Google er klar med en spritny platform for mobil-applikationer. Nu skal Symbian og Microsoft have kam til deres hår.

Computerworld News Service: Google er klar til at løfte sløret for selskabets planer om et indtog på mobilmarkedet.

Selvom Google selv afviser at kommentere oplysningerne, erfarer Computerworld, at planerne vil blive præsenteret mandag eftermiddag dansk tid.

Google vil angiveligt præsentere en open source-softwareudviklingsplatform, der indeholder en lang række komponenter.

En vifte af applikationer

De tæller blandt andet et operativsystem, API's, et middleware- lag, et programmerbart brugerinterface og en mobiltelefonbrowser. Standardprotokollerne til instant messaging vil også være understøttet.

Platformen skal gøre det lettere at skabe og implementere applikationer til mobile enheder.

Programmerne skal skrives en gang, og skal virke på forskellige slags mobiltelefoner.

Google har allerede fået flere end 30 af branchens sværvægtere med som samarbejdspartnere.

De tæller blandt andre Intel, Qualcomm, Broadcom, Nvidia, Sprint Nextel, T-Mobile, China Mobile, Telefonica, NTT, DoCoMo, LG Electronics og HTC, siger den anonyme kilde. Blandt de firmaer, der endnu ikke har meldt sig under fanerne, er Nokia, Verizon og Apple.

Platformen bliver stillet gratis til rådighed for alle, og udover en fælles kerne vil den gøre det muligt at sammensætte en række modifikationer og udvidelser.

Det ultimative formål er at simplificere udviklingen af programmer til mobile enheder og skabe innovation på området, der efter Google's mening er blevet bremset af teknisk splittelse.

Udfordrer Symbian og Microsoft

Googles ny platform vil være en rival til platformene fra Microsoft og Symbian.

Googles fordele vil komme som en afledt effekt af fremkomsten af flere brugerinterfaces, der gør det lettere at bruge søgemaskiner og on-line-applikationer direkte fra mobiltelefonen.

Når antallet af brugere af Googles søgemaskine stiger, så stiger selskabets reklameindtægter tilsvarende.

Annoncering via mobiltelefoner udgør et mindre marked, men forventes at vokse kraftigt de næster par år.

Ifølge Opus Research vil der i Nordamerika og Europa blive reklameret for 26 milliarder kroner i 2012.

I år forventes beløbet at blive på cirka 550 millioner kroner. Sammenlagt giver det en årlig vækst på 116 procent.

Opus Research, der udsendte vurderingen i sidste uge, meddeler, at en forbedring af brugernes oplevelse vil få omsætningen til at stige, da flere mennesker vil bruge mere tid på internettet via deres mobiltelefon.

En lang række udbydere af on-line-services , så som AOL, Yahoo og Microsoft, er ved at geare deres webapplikationer til mobiltelefonbrug.

Google kan komme på kant med selskabets tidligere allierede, Apple, når firmaet samarbejder med en række udbydere, der forsøger at konkurrere med iPhone.

Selvom platformen stilles til rådighed for alle, også Apple, så kan den være medvirkende til, at konkurrenterne kan fremstille produkter, der kan hamle op med brugerfunktionerne i iPhone.

For et par uger siden annoncerede Apple, at selskabet vil udsende en softwareudviklingspakke, så alle kan udvikle applikationer til iPhone.

Det forventes, at pakken vil være klar i februar måned.

Hvis ikke Apple er at finde på listen over Googles samarbejdspartnere, mandag, så kan det være et tegn på, at Apple ser Google platform som en negativ udvikling på markedet. En interessant problemstilling, da Googles administrerende direktør, Eric Schmidt, er med i Apples bestyrelse.

Oversat af Bo Madsen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect