Googles nye mobilsystem vil ændre mobilen for evigt

Googles mobilprodukt, Android, får en stor fremtid. Den er det manglende led mellem internettet og mobilverdenen, lyder det fra nogle af Danmarks tungeste eksperter.

Artikel top billede

Googles topchef Eric Emerson Schmidtkan finde det store smil frem, hvis Google Android lever op til forventningerne. (Foto: Google)

Rygterne har svirret heftigt om Googles kommende mobil-platform med kodenavnet Android.

Jungletrommerne lød i første omgang på, at Google ville lancere en telefon i stil med Apples iPhone.

Men nu skulle det vist være ganske vist, at søgemaskinegiganten senere mandag vil præsentere en open source-platform, der blandt tæller et operativsystem, mobilvenlig og programmerbar brugergrænseflade og en mobiltelefonbrowser.

"En samlende platform er det manglende led mellem nettet og mobilen, som vi har savnet i mange år. Google prøver simpelthen at flytte hele produktporteføljen fra nettet over på mobilmarkedet på en meget hensigtsmæssig måde, som vil komme til at gavne millionvis af mennesker," siger en begejstret teleanalytiker Torben Rune fra Netplan.

Han forklarer, at mobiltelefon på grund af integrationen med de andre Google-produkter kan gå hen og blive den næste bærbare computer.

"Du kan jo bare gemme dine præsentationer og filer på et af Googles produkter på nettet og hente det frem, når du har brug dem. Det er virkelig et produkt, som konkurrenterne skal passe på," siger Torben Rune.

Googles muskler

Og når Android rammer markedet vil den ifølge analysehuset IDC forandre et sammenspist marked, hvor det længe har drejet sig om at vride penge ud af slutbrugerne på løsninger, der ikke er gennemført internet-venlige.

"Mobilindustrien har haft svært ved at drive forretning på indholdssiden og sammen med partnere på en rentabel måde. Men det billede kan Googles mobilplatform forandre fuldstændigt med selskabets midler og muskler, som det også har gjort det på nettet," siger teleanalytiker Brian Troelsen fra IDC.

Én platform styrer dem alle

Han hæfter sig især ved, at Google allerede har indgået mange strategiske alliancer med både teknologiselskaber og telefirmaer i forbindelse med lanceringen af Googles Android.

"De strategiske forretningsmodeller vil blive låst op med lanceringen, hvis rygterne taler sandt. Det er gode nyheder for indholdsleverandører, der vil få én samlet platform at bevæge sig ind på," siger Brian Troelsen.

Han forklarer den samlende platform er et oprør mod en specifik T-Mobile verden eller en DoCoMo-verden, og er i stedet et Google-univers, som samtidigt er en løftet pegefinger til Microsoft.

"Microsoft har traditionelt stået dårligt hos teleproducenterne og -selskaberne, og Googles lancering gør nok ikke det forhold bedre," slutter han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    JP/Politikens Hus

    Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Business analyst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura