Teleselskaberne taber kampen om kunderne

Gartner Symposium ITxpo – Cannes: Traditionelle teleselskabers forsøg på at være kundernes foretrukne port til digitalt indhold kan meget vel være tabt på forhånd, spår Martin Gutberlet fra Gartner.

Artikel top billede

"Google Earth er et eksempel på, at man gør en service tilgængelig for alle og kaster udviklingskræfter i den, hvis den er en succes," siger Martin Gutberlet.

Konventionelle tele- og internetudbydere ser ud til at gå en hård tid i møde, hvis analysehuset Gartners spådomme viser sig at blive til virkelighed.

I 2012 vil kun 20 procent af de traditionelle teleaktører nemlig have formået at gennemgå en transformation mod at være succesfulde udbydere af digitalt indhold til kunderne. 80 procent vil se sig overhalet af selskaber vokset frem af internetverdenen.

"De spillere, der tilhører de succesfulde 20 procent, vil være dem, der formår at tilbyde en brugercentreret oplevelse.

For eksempel gennem interaktivt tv, hvor brugerne vil være i stand til at chatte online, mens de ser deres favorit tv-programmer," eksemplificerer Martin Gutberlet, research vice president hos Gartner.

Forståelse for brugerne betyder alt

Teleudbydernes store udfordring hedder internetselskaberne. Spillere som Apple, Google og Nokia har alle en stor forståelse for kundernes behov, og den evne bliver afgørende i kampen om kundernes gunst.

Ifølge Martin Gutberlet er det opgør med den traditionelle forestilling om, at evnen til at levere det rette indhold betyder alt. Fremover vil det være evnen til at sikre brugeroplevelsen, der får den afgørende betydning.

Teleselskaberne har dårlige odds

Og i den kamp har internetselskaberne et kæmpe forspring, vurderer han. Martin Gutberlet sammenligner teleselskaberne og internetselskabernes evne til at forstå kunderne:

"Teleselskaberne sagde på et tidspunkt: Det må være smart med billeder på mobilen, og de skabte derfor MMS. De udviklede, indkøbte systemer og gjorde servicen tilgængelig for brugerne," siger Martin Gutberlet og fortsætter:

"Men det var besværligt at bruge, og systemet er lukket for alle andre. Så forsøgte selskaberne sig med kampagner og billige MMS-priser, men teknologien er aldrig blevet adopteret af brugerne," siger han.

Internetselskaberne åbner op

Den totale kontrast til det lukkede MMS-system er for eksempel en applikation som Google Earth.

"Google Earth er et eksempel på, at man gør en service tilgængelig for alle, åbner for den og kaster udviklingskræfter i den, hvis den er en succes," siger Martin Gutberlet.

Og det er den tilgang til udvikling og innovation, som teleselskaberne skal indarbejde, hvis de fortsat skal forsøge at konkurrere på indhold.

Ganske vist betyder det stadig noget at have kontrol over selve infrastrukturen. Men det er en konkurrencefordel der bliver mindsket af de ikke-traditionelle konkurrenter, som i stedet formår at samle indholdet og sikre en god brugeroplevelse for kunderne på de forskellige kanaler.

Tillid, brugervenlighed og brugeroplevelse

"Google og Apple har demonstreret, at der skal tre nye faktorer til, for at få brugerne til at bruge indhold: tillid, brugervenlighed og en spændende brugeroplevelse," siger Martin Gutberlet.

I det landskab er vinderne de firmaer, som forstår forbrugernes behov og rent faktisk giver kontrollen tilbage til brugerne. Taberne vil være dem, der fokuserer på at differentiere sig på teknologien:

"Se på videotelefoni: I dag skal brugeren - inden opkaldet begynder - beslutte sig for, om det skal være video eller traditionel tale, det kan ikke lade sig gøre under selve samtalen – brugeren er reelt uden kontrol," siger Martin Gutberlet.

Han mener, at nye IP-baserede services vil overhale den service, som teleselskaberne har budt kunderne.

Håndklædet i ringen

Flere internationale teleselskaber har da også allerede kastet håndklædet i ringen. I et forsøg på at transformere sig selv til en succesfuld storspiller på leverancer af indhold, købte spanske Telefonica i 2000 det hollandske tv-selskab Endemol.

Telefonica har nu solgt Endemol igen.

"I stedet er selskabet i dag en samler af indhold fra andre og leverandør af rå internetadgang," siger Martin Gutberlet.

Og det er der heller ikke noget galt i:

"Teleselskaberne bør blot træffe en strategisk beslutning om, hvilke vej de vil gå: Kun at være leverandør af bits, samle og 'pakketere' indhold fra andre indholdsleverandører eller selv skabe indholdet," siger han.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Automation Developer - Digital & Processes

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S