Danskerne betaler dyrt for sløvt snegle-bredbånd

Danmark halter voldsomt bagefter, når det handler om billigt og hurtigt bredbånd. På et bredbånds-område er Danmark endda i gruppe med it-u-lande som Mexico og Tyrkiet.

Se nøgletal fra rapporten

Det er meget muligt, at Danmark med 34,3 forbindelser per 100 indbyggere er det førende land, når det kommer til at få bredbånd ud til folket.

Men på andre vigtige parametre er historien om Danmarks status på bredbånd ikke nær så rosenrød, konstaterer teleøkonom Taylor Reynolds fra den økonomiske samarbejdsorganisation OECD.

”Danmark ligger i front med udbredelse af bredbånd, men når det kommer til hastigheder og priser, er der virkelig plads til forbedringer,” siger Taylor Reynolds.

OECD overvåger bredbåndsudviklingen i de 30 medlemslande, og i går indviede organisationen en helt ny bredbåndsportal på nettet, hvor der er input om priser, hastigheder med mere fra hele 552 udbydere af bredbånd i OECD-området.

Korea i klasse for sig

På portalen kan man ved selvsyn konstatere, at Danmark i løbet af 2005 gik forbi Korea, som landet med den største bredbåndudbredelse.

I dag ligger Korea ’kun’ som nummer fire, efter at også Holland og Schweiz er gået forbi.

”Alligevel er Korea i den en klasse for sig, fordi landet har en kombination af høj udbredelse, høje hastigheder, lave priser og meget fiber. Koreas problem er faktisk, at landets dårligste tilbud (fire mbit/sek, red) er for godt. Det kræver et lavere indgangsniveau, hvis man skal få flere folk med” siger Taylor Reynolds.

Men man skal ikke så langt ned i hastighed, som man kan opleve i Danmark.

For netop når det kommer til hastighederne ligger Danmark skidt til med en beskeden plads som nummer 21 ud af 30.

Gennemsnitshastigheden i de danske bredbåndstilbud ligger ganske vist på lige knap seks mbit/sek, men tallet blegner i forhold til OECDs gennemsnit på 13,7 mbit.

Og der er langt op til nabolandet Sverige, hvor gennemsnitshastigheden ligger på 21,4 mbit/sek.

”Vi overrasket over, at de tilbudte hastigheder ikke er større i Danmark, som er et land, der skulle være leder på bredbånd,” siger Taylor Reynolds.

TDC skraber bunden

OECDs bredbåndsundersøgelse er foretaget blandt 23 danske udbydere og til Taylor Reynolds store overraskelse fandt man en dansk udbyder, der sælger forbindelser med downloadhastigheder på under 256 kb/sek, der er den formelle grænse for, hvornår det tæller som bredbånd i statistikken.

”TDC har et tilbud på forbindelse på 160 kbit/sek. At der overhovedet tilbydes så langsomme forbindelser, placerer Danmark i gruppe med Mexico, Tyrkiet og Grækenland. Ingen andre OECD-lande tilbyder så langsomme forbindelser,” siger Taylor Reynolds.

Heller ikke priserne kan Danmark ikke helt følge med de ledende nationer.

Gennemsnitsprisen for et bredbåndsabonnement forholdsvis lav, men dækker over mange abonnementer med lave hastigheder. Ser man på prisen per mbit/sek tilbyder 11 lande lavere priser end i Danmark.

Fremadrettet ser OECD dog frem til, at danskerne får hurtigere og billigere bredbånd - dels fordi der er en sund konkurrence på DSL-markedet, men også forbi fibernettet så småt trænger ind i danske hjem.

Faktisk er det kun Korea, Japan og Sverige, der p.t. har større udbredelse af fiber end os.

Se nøgletal fra rapporten

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Hellerup

    Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

    Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

    Digital transformation | København Ø

    Analytics, BI og AI

    Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S