Danskerne betaler dyrt for sløvt snegle-bredbånd

Danmark halter voldsomt bagefter, når det handler om billigt og hurtigt bredbånd. På et bredbånds-område er Danmark endda i gruppe med it-u-lande som Mexico og Tyrkiet.

Se nøgletal fra rapporten

Det er meget muligt, at Danmark med 34,3 forbindelser per 100 indbyggere er det førende land, når det kommer til at få bredbånd ud til folket.

Men på andre vigtige parametre er historien om Danmarks status på bredbånd ikke nær så rosenrød, konstaterer teleøkonom Taylor Reynolds fra den økonomiske samarbejdsorganisation OECD.

”Danmark ligger i front med udbredelse af bredbånd, men når det kommer til hastigheder og priser, er der virkelig plads til forbedringer,” siger Taylor Reynolds.

OECD overvåger bredbåndsudviklingen i de 30 medlemslande, og i går indviede organisationen en helt ny bredbåndsportal på nettet, hvor der er input om priser, hastigheder med mere fra hele 552 udbydere af bredbånd i OECD-området.

Korea i klasse for sig

På portalen kan man ved selvsyn konstatere, at Danmark i løbet af 2005 gik forbi Korea, som landet med den største bredbåndudbredelse.

I dag ligger Korea ’kun’ som nummer fire, efter at også Holland og Schweiz er gået forbi.

”Alligevel er Korea i den en klasse for sig, fordi landet har en kombination af høj udbredelse, høje hastigheder, lave priser og meget fiber. Koreas problem er faktisk, at landets dårligste tilbud (fire mbit/sek, red) er for godt. Det kræver et lavere indgangsniveau, hvis man skal få flere folk med” siger Taylor Reynolds.

Men man skal ikke så langt ned i hastighed, som man kan opleve i Danmark.

For netop når det kommer til hastighederne ligger Danmark skidt til med en beskeden plads som nummer 21 ud af 30.

Gennemsnitshastigheden i de danske bredbåndstilbud ligger ganske vist på lige knap seks mbit/sek, men tallet blegner i forhold til OECDs gennemsnit på 13,7 mbit.

Og der er langt op til nabolandet Sverige, hvor gennemsnitshastigheden ligger på 21,4 mbit/sek.

”Vi overrasket over, at de tilbudte hastigheder ikke er større i Danmark, som er et land, der skulle være leder på bredbånd,” siger Taylor Reynolds.

TDC skraber bunden

OECDs bredbåndsundersøgelse er foretaget blandt 23 danske udbydere og til Taylor Reynolds store overraskelse fandt man en dansk udbyder, der sælger forbindelser med downloadhastigheder på under 256 kb/sek, der er den formelle grænse for, hvornår det tæller som bredbånd i statistikken.

”TDC har et tilbud på forbindelse på 160 kbit/sek. At der overhovedet tilbydes så langsomme forbindelser, placerer Danmark i gruppe med Mexico, Tyrkiet og Grækenland. Ingen andre OECD-lande tilbyder så langsomme forbindelser,” siger Taylor Reynolds.

Heller ikke priserne kan Danmark ikke helt følge med de ledende nationer.

Gennemsnitsprisen for et bredbåndsabonnement forholdsvis lav, men dækker over mange abonnementer med lave hastigheder. Ser man på prisen per mbit/sek tilbyder 11 lande lavere priser end i Danmark.

Fremadrettet ser OECD dog frem til, at danskerne får hurtigere og billigere bredbånd - dels fordi der er en sund konkurrence på DSL-markedet, men også forbi fibernettet så småt trænger ind i danske hjem.

Faktisk er det kun Korea, Japan og Sverige, der p.t. har større udbredelse af fiber end os.

Se nøgletal fra rapporten

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly