Kritik: TDC-dominans rammer dansk bredbånd

Efter massiv kritik af betingelserne på det danske bredbåndsmarked retter flere bredbåndsselskaber skytset mod TDC. Selskabet er for dominerende, lyder kritikken.

Artikel top billede

Den økonomiske samarbejdsorganisation OECD fastslår i en ny rapport, at Danmark halter voldsomt bagefter, når det handler om billigt og hurtigt bredbånd.

TDC sidder på den altovervejende del af markedet for bredbåndsforbindelser herhjemme, og det er ifølge konkurrenterne en væsentlig del af årsagen til, at Danmark er placeret så dårligt i OECD-rapporten, som omtales i artiklen Danskerne betaler dyrt for sløvt snegle-bredbånd.

"Hvis du sammenligner vores tilbud med TDC's 160 Kbit-produkt, så får du 15 gange mere for pengene og en telefonforbindelse oven i," siger Stig Myken, administrerende direktør, Fullrate.

Galt med definitionen

Stig Myken mener i øvrigt, at der er noget galt med definitionen på bredbånd, når TDC markedsfører 160 Kbit/s og Telenor markedsfører 256 Kbit/s-produkter.

"Hvis du tog udgangspunkt i vores priser og produkter, så er jeg ikke i tvivl om, at Danmark ville stå sig ret godt i forhold til det euroæiske gennemsnit," siger Stig Myken, der vurderer, at Fullrates kunder har bredbåndsforbindelser på 10-12 Mbit/s i gennemsnit.

ComX's administrerende direktør, Finn Helmer, går endnu videre. Han mener, at bredbånd skal defineres som en forbindelse på mere end 10 Mbit/s.

"Du skal holde op med at kalde 160 Kbit/s for bredbånd. Det forvirrer markedet og er en antikveret hastighed, der ikke har noget med bredbånd at gøre," siger Finn Helmer.

Han tilføjer, at ComX senere i denne måned lancerer 40 Mbit/s-forbindelser til 599 kroner om måneden.

Prismæssigt reguleret

Carsten Dilling, der direktør for TDC Fastnet, har ikke læst hverken OECD-rapport eller Computerworlds artikel, men siger, at Danmark i langt højere grad end mange andre lande er prismæssigt reguleret.

Og så tilføjer Dilling, at TDC er lige trapperne med et 50 Mbit/s-produkt, så tilsyneladende er der masser af højhastigheds bredbåndsprodukter på hylderne.

De afspejler sig ifølge OECDs rapport bare tilsyneladende ikke i markedet.

Teleanalytiker John Strand mener, at OECD har udarbejdet rapporten på "en fuldstændig sindssyg måde," og at den ikke er det papir værd, den er skrevet på.

Ifølge Strand tager rapporten udgangspunkt i, hvad der findes af bredbåndsprodukter snarere, end hvad danskerne bruger af disse produkter.

OECD overvåger bredbåndsudviklingen i de 30 medlemslande, og i går indviede organisationen en helt ny bredbåndsportal på nettet, hvor der er input om priser, hastigheder med mere fra hele 552 udbydere af bredbånd i OECD-området.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Everllence

    Head of Embedded Software Engineering

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune