Kritik: TDC-dominans rammer dansk bredbånd

Efter massiv kritik af betingelserne på det danske bredbåndsmarked retter flere bredbåndsselskaber skytset mod TDC. Selskabet er for dominerende, lyder kritikken.

Artikel top billede

Den økonomiske samarbejdsorganisation OECD fastslår i en ny rapport, at Danmark halter voldsomt bagefter, når det handler om billigt og hurtigt bredbånd.

TDC sidder på den altovervejende del af markedet for bredbåndsforbindelser herhjemme, og det er ifølge konkurrenterne en væsentlig del af årsagen til, at Danmark er placeret så dårligt i OECD-rapporten, som omtales i artiklen Danskerne betaler dyrt for sløvt snegle-bredbånd.

"Hvis du sammenligner vores tilbud med TDC's 160 Kbit-produkt, så får du 15 gange mere for pengene og en telefonforbindelse oven i," siger Stig Myken, administrerende direktør, Fullrate.

Galt med definitionen

Stig Myken mener i øvrigt, at der er noget galt med definitionen på bredbånd, når TDC markedsfører 160 Kbit/s og Telenor markedsfører 256 Kbit/s-produkter.

"Hvis du tog udgangspunkt i vores priser og produkter, så er jeg ikke i tvivl om, at Danmark ville stå sig ret godt i forhold til det euroæiske gennemsnit," siger Stig Myken, der vurderer, at Fullrates kunder har bredbåndsforbindelser på 10-12 Mbit/s i gennemsnit.

ComX's administrerende direktør, Finn Helmer, går endnu videre. Han mener, at bredbånd skal defineres som en forbindelse på mere end 10 Mbit/s.

"Du skal holde op med at kalde 160 Kbit/s for bredbånd. Det forvirrer markedet og er en antikveret hastighed, der ikke har noget med bredbånd at gøre," siger Finn Helmer.

Han tilføjer, at ComX senere i denne måned lancerer 40 Mbit/s-forbindelser til 599 kroner om måneden.

Prismæssigt reguleret

Carsten Dilling, der direktør for TDC Fastnet, har ikke læst hverken OECD-rapport eller Computerworlds artikel, men siger, at Danmark i langt højere grad end mange andre lande er prismæssigt reguleret.

Og så tilføjer Dilling, at TDC er lige trapperne med et 50 Mbit/s-produkt, så tilsyneladende er der masser af højhastigheds bredbåndsprodukter på hylderne.

De afspejler sig ifølge OECDs rapport bare tilsyneladende ikke i markedet.

Teleanalytiker John Strand mener, at OECD har udarbejdet rapporten på "en fuldstændig sindssyg måde," og at den ikke er det papir værd, den er skrevet på.

Ifølge Strand tager rapporten udgangspunkt i, hvad der findes af bredbåndsprodukter snarere, end hvad danskerne bruger af disse produkter.

OECD overvåger bredbåndsudviklingen i de 30 medlemslande, og i går indviede organisationen en helt ny bredbåndsportal på nettet, hvor der er input om priser, hastigheder med mere fra hele 552 udbydere af bredbånd i OECD-området.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S