Kun PBS-TDC-alliance byder på ny digital signatur

PBS og TDC går sammen om den digitale signatur. IT- og Telestyrelsen har kun fået bud fra én leverandør til den næste generation af signaturen.

Alt peger nu i retning af, at TDC og PBS' fælles selskab, Selskabet af 24. august, får lov til at lave næste generation af den digitale signatur.

Det skyldes, at IT- og Telestyrelsen kun havde modtaget ét bud på opgaven, da fristen udløb i fredags.

Nu går udbuddet ind i næste fase, hvor styrelsen skal kontrollere tilbuddet og begynde at forhandle med leverandøren.

Palle H. Sørensen forklarer, at det allerede var tydeligt, at der ikke ville være mange om buddet, da de forskellige konsortier blev prækvalificerede til at deltage.

På det tidspunkt var der fire leverandører , som blev prækvalificeret, men TDC og PBS deltog både hver for sig og sammen. Det fjerde konsortium, som EDB-Gruppen stod i spidsen for, har altså trukket sig.

Lille marked

Grunden til den begrænsede interesse, skal ifølge Palle H. Sørensen findes i, at det danske marked i denne sammenhæng ikke er så stort.

"Det her marked er ret begrænset. I USA har man for nogle år siden lavet en vurdering af det, som viste at der skulle være et kundeunderlag på cirka ti millioner, hvis man skal kunne tjene penge på de basale ydelser," siger Palle H. Sørensen.

I Danmark er det derfor nødvendigt for firmaerne at tjene på tillægsydelser. Den åbne infrastruktur gør, at andre leverandører også kan levere ydelser til markedet.

Ind til videre holder parterne alle detaljer om buddet hemmelige. Først når forhandlingerne er på plads, kan IT- og Telestyrelsen melde ud, hvordan den nye signatur bliver.

"Vores plan er en kontrakt i hus i juli næste år. Vi skal igennem nogle dialogrunder, og vi arbejder ikke i den forbindelse med ultimative deadlines," siger Palle H. Sørensen, som ikke på nuværende tidspunkt vil vurdere. om udbuddet kan gå hurtigere, når kun et konsortium har budt.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S