Her er de værste offentlige hjemmesider i 2007

Danmarks tredjestørste uddannelses-institution har Danmarks værste offentlige hjemmeside. Sammen med en håndfuld andre offentlige websites får sitet nul point for digitale selvbetjeninger.

Artikel top billede

Danmarks værste offentlige hjemmeside i konkurrencen Bedst på Nettet.

Samlet top 10 liste i Værst på Nettet.

Se de seks tabere i Bedst på Nettet.

IT- og Telestyrelsen uddelte tirsdag ros, priser og hædrende omtale bestemt af et dommerpanel til en række offentlige virksomheders hjemmesider i konkurrencen Bedst på Nettet.

Men i den anden ende af skalaen finder man naturligvis de værste hjemmesider, der i nogle tilfælde fremstår som skræmme-eksemplet på, hvordan det offentlige Danmark kommunikerer med interesserede borger, der ønsker at finde informationer på hjemmesiden.

Hvis IT- og Telestyrelsen havde afholdt Værst på Nettet ville hjemmesiden med det kringlede navn, Center for Videregående Uddannelses Læringsmetro, løbe af med "sejren."

Hjemmesiden scorede kun 47 points ud af 200 mulige på trods af, at centeret er Danmarks tredjestørste uddannelsesinstitution.

Usability-screeninger

Grundlaget for udnævnelsen til den bedste - og altså også værste - offentlige hjemmeside er usability-screeninger foretaget af analysehuset Epinion Capacent, som har testet knapt 500 offentlige websites forsider og minimum fire undersider i perioden 18. juni til 4. september.

En anden offentlig hjemmeside kunne også været komme på tale som den værste, hvis ikke IT- og Telestyrelsens rotationsprincip med at udvælge forskellige hjemmesider fra år til år havde udelukket over 1.000 offentlige hjemmesider i at deltage.

Alle offentlige hjemmesider har dog haft muligheden for selv at tilmelde sig konkurrencen Bedst på Nettet.

Ingeniør-design fejler

I lighed med på Bedst på Nettet ville Værst på Nettet have seks vindere blandt de 495 offentlige hjemmesider, der deltog i konkurrencen i år.

Udover Center for Videregående Uddannelses Læringsmetro fra kategorien "Kulturinstitutioner" ville det være Ingeniørhøjskolen i Århus, Læsø Kommune, Direktoratet for Kriminalforsorgen, EUC Sjælland og ATP.

Fælles for de seks websites er, at de alle scorer lavt på "Åbenhed og Nytteværdi" og på nær Læsø Kommune får ingen af hjemmesiderne points for brugervenligheden på den digitale selvbetjening.

Kultur-sites i top og bund på nettet

Kategorien "Kulturinstitutioner" er generelt, hvor de værste websites findes.

10 ud af de femten dårligst placerede hjemmesider i Bedst på Nettet kommer fra kategorien "Kulturinstitutioner" inklusive Udover Ergoterapeut- og Fysioterapeutskolens Center for Videregående Uddannelse, Videncenter for pædagogik og sundhed otte er biblioteks-site.

Denne tendens bliver underbygget i en undersøgelse foretaget af analysehuset Epinion for IT- og Telestyrelsen med 179.377 web-interviews foretaget med danskere i perioden 20. juli til 9. november 2007.

10 procent af de adspurgte har svaret, at de er "meget utilfredse" med en pågældende hjemmeside fra en kulturinstitution.

Men paradoksalt nok er det også denne kategori, der har 22 procent "meget tilfredse" brugere og dermed den højst scorende genre i Epinion-undersøgelsen, som også viser, at omkring halvdelen af kultur-brugerne kommer fra hovedstaden og omkring to tredjedele af de besøgende på hjemmesider i kategorien "Kulturinstitutioner" er kvinder.

Samlet top 10 liste i Værst på Nettet.

Se de seks tabere i Bedst på Nettet.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil