Facebook lever på lånt tid

Computerviews: Lige nu er Facebook et af internettets varmeste varemærker. Men hvem står på spring til at skubbe det ud i kulden?
Giv dit bud her.

Artikel top billede

Som så mange andre danskere har denne skribent flere forskellige profiler på nettet. Bliver de nuværende netværk mon erstattet af nye - eller kommer der bare flere til?

Inden 2007 er slut, vil Facebook have mere end 60 millioner aktive brugere.

Ikke mindst danskerne er strømmet ind på det sociale online netværk i hastigt tempo. Alene medlemmer
af Danmark-netværket over-stiger torsdag formiddag 196.000 brugere.

Det er 3.000 flere end onsdag eftermiddag - altså på mindre end 20 timer.

Også Microsoft tror på Facebook. Så meget, at giganten i år smed 1,2 mil-liarder kroner på bordet for at erhverve sølle 1,6 procent af aktierne i den nystartede virksomhed. Mindre end fire år gammel er selskabet efter den målestok i omegnen af 78 milliarder kroner værd.

Stormer frem

To år tidligere havde News Corp. med australieren Rupert Murdoch betalt godt fire milliarder kroner for at overtage det sociale online netværk MySpace.

Men hvor MySpace før dominerede overskrifterne, når emnet var digitale medier, så er det nu Facebook som stormer frem. Ifølge nogle eksperter fordi Facebook tilbyder brugerne anderledes måder at kommu-nikerer på, hvor MySpace synes rodet og svær at finde rundt i.

Computerworlds
spørgsmål til dig er:

• Hvad bliver det næste store, som skubber Facebook af pinden?

• Hvad er dit bud på fremtidens sociale netværk?

• Hvilke sociale netværk er bare sidste års mode?

Ude af syne

Umiddelbart ligger tanken ikke fjernt, at ganske som Friendster eller Orkut forsvandt ud i perferien, vil Facebook glide lidt ud af syne. Og andre virksomheder vil bryde nye grænser for, hvad online verdenen kan tilbyde os af måder at kommunikere på.

Ikke fordi det nødvendigvis vil betyde døden for kometen Facebook. Selv om Friendster, Orkut, Yahoo 360 og andre sociale netværk måske ikke sælger de store overskrifter, så er de langt fra døde.

Friendster har i dag i omegnen af 50 millioner brugere. Orkut angiver selv at have tæt på 67 millioner brugere. Ifølge MySpace har netværket godt 200 millioner brugere.

Hvor Orkut henter næsten 70 procent af sin trafik fra Brasilien, henter MySpace mange af sine brugere ved at lade dem udstille sig selv.

Enorme mængder

De nye medier har vist sig i stand til at tiltrække enorme mængder af kunder i konkurrence med de gamle mediers tilbud på nettet. Og hvadf der er vigtigt for annoncørerne, så tilbringer brugerne længere tid på de sociale netværk og de klikker langt flere sider frem.

Samtidig er brugerne til stede på flere forskellige netværk.

Denne skribent har for eksempel en profil på Linkedin i sin egenskab af journalist og er samtidig til stede på Facebook for at pjatte med vennerne. Men samtidig kommer undertegnede også på MySpace for at se på nye bands og er medlem på YouTube for at se video.

Hvad er dit bud på fremtidens stjerner?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Erhvervshus Hovedstaden S/I

    Erfaren IT- og AI-specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

    Københavnsområdet

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S