Virtualisering i to af tre firmaer inden 2009

Mere end en tredjedel virksomheder har implementeret ”x86 server virtualization”, og næsten to tredjedele forventer at gøre det inden 2009, viser en ny undersøgelse.

Computerworld News Service: It-afdelinger, der allerede bruger virtualisering, har virtusliseret 24 procent af deres servere, og det antal forventes at stige til 45 procent inden 2009.

Leverandørerne skal se at komme i gang med at opgradere deres virtualiseringsprodukter, fordi mange virksomheder har brugt teknologien i to år eller mere og er klar til at udvide brugen, viser undersøgelsen.

”BMC Software, IBM Tivoli, HP Software og Microsoft bør opdatere deres tilbud og skabe øjeblikkelig taktisk værdi ved at tilføje og købe værktøjer til virtuelle miljøer, såsom konvertering mellem fysiske og virtuelle servere og hurtig opdatering af virtuelle server-konfigurationer," hedder det i rapporten.

Rapporten ”x86 virtualization adopters hit the tipping point” er baseret på en undersøgelse blandt 275 server-ansvarlige i virksomheder.

Tidligere undersøgelser viser faktisk større indførelse af server-virtualisering med 50 procent af it-virksomheder, der brugte teknologien i produktion og test i 2006.

Vurderingerne er ”all over the map”, og it-chefer er sommetider for optimistiske omkring deres forudsigelser omkring fremtidig brug, fortæller rapportens hovedforfatter, Frank Gillet.

Mange har virtuelle servere

Men undersøgelsens resultater ”viser ideens power og popularitet… og demonstrerer, at der er oprigtig hensigt om at øge brugen.”

Den seneste rapport viser, at 37 procent af de undersøgte it-afdelinger allerede har virtuelle servere, mens 13 procent har planer om at indføre det inden juli 2008.

Yderligere 15 procent tror, de vil virtualisere deres x86-servere inden 2009.

Efterhånden som virksomhederne har fået et par års erfaring med virtualisering, vil de bevæge sig fra taktiske eksperimentelle fremgangsmåder til strategiske it-infrastruktur-tiltag, der kan betyde opgradering af servere, lagring, netværk og systemhåndtering.

Men virtualisering er ikke i nærheden af at blive indført universelt i virksomheder, siger Frank Gillet.

It-chefer bruger typisk ikke teknologien til kritiske applikationer eller platforme som ”grid computing” eller ”supercomputing”, siger han.

Virtualisering handler primært om deling af maskiner og portabilitet, men ifølge Frank Gillet er det ikke de mest tungtvejende årsager til at virtualisere kritiske arbejdsbyrder.

Deling af maskiner er ikke så nødvendigt, hvis en maskine allerede er optaget, og portabilitet er måske ikke tvingende nødvendig, når der er andre servere, en arbejdsbyrde kan flyttes til.

Oversat af Mille Bindslev

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks