Her er open source-kundernes største bekymring

Manglende interoperabilitet er open source-kundernes største bekymring og den største hurdle for open source-systemernes store gennembrud.

Computerworld News Service: Open Solutions Alliance [OSA] skriver i en udtalelse, at open source først kan være en reel konkurrent til Microsoft, såfremt organisationens medlemmer kan overvinde interoperabilitets-problemerne med et komplet sæt værktøjer.

"Vi mener, at interoperabilitet er afgørende for open-source-programmernes fremtid. De fleste kommercielle open-source-leverandører har succes, men der er mange muligheder, som ikke bliver udnyttet på grund af manglende interoperabilitet," lyder det fra OSA´s præsident Dominic Sartorio.

OSA har udnævnt Microsoft - og ikke Oracle og SAP - til organisationens primære konkurrent, da OSA's medlemmer hovedsageligt sælger til de mellemstore virksomheder.

OSA baserer sine udtalelser på undersøgelser, som organisationen har udarbejdet blandt mødedeltagere i USA og Europa. Henved 100 personer har deltaget i undersøgelsen.

Deltagerne peger på en mængde interoperabilitetsscenarier og bekymringer, blandt andet single sign-on til identitetsstyring.

Et andet aspekt er brugerflade-interoperabilitet.

"Mange installerer open-source produkter i deres virksomhedsportal, og de vil have et ensartet og sammenhængende udtryk," siger Dominic Sartorio.

Af undersøgelsen fremgik det også, at:

- Lavere investeringsomkostninger er den primære motivationsfaktor, når der blev valgt open-source-produkter, men der blev samtidig udtrykt bekymring for, at udgifterne til support og service vil være høje.

Deltagerne melder dog, at de forventer, at markedet vil blive mere modent og dermed lettere at supportere.

- Kun få siger , at muligheden for at tilpasse kildekoden er afgørende for købet af open-source-software. De foretrækker nøglefærdige løsninger.

Oversat af Bo Madsen.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Application Security Specialist

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    IT Business Analyst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S