Wikipedia bliver en stor mundfuld for Google

Google får svært ved at konkurrere med Wikipedia, mener Christian Peytz, formand for Foreningen af Danske Internet Medier.

Google er stor. Meget stor. Og selv her syner det gratis online-leksikon Wikipedia ikke af meget målt i forhold til de milliarder af kroner, som Google skovler i kassen hvert regnskab.

Alligevel mener formanden for Foreningen af Danske Internet Medier, Christian Peytz, at Google vil få ualmindeligt svært ved at sætte Wikipedia under pres.

Hvis altså det er ambitionen med Googles nye produkt Knol, der synes designet som en konkurrent til netop Wikipedia.

"Wikipedia er virkelig velpositionet som almennyttig fond, mens Google jo er en traditionel kapitalistisk virksomhed," siger Christian Peytz.

Uanset hvor mange pæne ord skriver om sig selv, så vil Google have meget svært ved at være mere tillokkende end Wikipedia, mener han.

Fordel i brede det ud

Umddelbart synes det, som om Google kan se en fordel i at være med til at brede den type teknologier ud, mener han.

Ved at brede viden gratis ud til de store masse, skubber man til de eksisterende markedsforhold og skabe helt nye muligheder for at tjene penge.

"Det er med til at holde priserne i ave. Bare se på, hvad der er sket på servermarkedet. Om det skal være den ene eller den anden server, er mere et spørgsmål om sag og behag i den tekniske afdeling," siger Christian Peytz.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S