Wikipedia bliver en stor mundfuld for Google

Google får svært ved at konkurrere med Wikipedia, mener Christian Peytz, formand for Foreningen af Danske Internet Medier.

Google er stor. Meget stor. Og selv her syner det gratis online-leksikon Wikipedia ikke af meget målt i forhold til de milliarder af kroner, som Google skovler i kassen hvert regnskab.

Alligevel mener formanden for Foreningen af Danske Internet Medier, Christian Peytz, at Google vil få ualmindeligt svært ved at sætte Wikipedia under pres.

Hvis altså det er ambitionen med Googles nye produkt Knol, der synes designet som en konkurrent til netop Wikipedia.

"Wikipedia er virkelig velpositionet som almennyttig fond, mens Google jo er en traditionel kapitalistisk virksomhed," siger Christian Peytz.

Uanset hvor mange pæne ord skriver om sig selv, så vil Google have meget svært ved at være mere tillokkende end Wikipedia, mener han.

Fordel i brede det ud

Umddelbart synes det, som om Google kan se en fordel i at være med til at brede den type teknologier ud, mener han.

Ved at brede viden gratis ud til de store masse, skubber man til de eksisterende markedsforhold og skabe helt nye muligheder for at tjene penge.

"Det er med til at holde priserne i ave. Bare se på, hvad der er sket på servermarkedet. Om det skal være den ene eller den anden server, er mere et spørgsmål om sag og behag i den tekniske afdeling," siger Christian Peytz.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos