Lenovo dropper Europa-fremstød - Danmark venter

Lenovo overvejer helt at droppe sin planlagte europæiske offensiv på konsummarkedet næste år og i stedet satse på de hurtigt ekspanderende markeder i Østeuropa og Mellemøsten.

Den kinesiske computerproducent Lenovo har haft verdensmarkeds-konjunkturerne på vægten og fundet dem for lette.

Derfor overvejer kineserne nu at droppe en planlagt offensiv på konsummarkedet i Europa i 2008.

I stedet vil kineserne satse på forbrugermarkederne i Østeuropa og Mellemøsten, der vokser meget hurtigt.

Det europæiske marked er modent og derfor traditionelt sværere at trænge ind på, især i tider med økonomisk afmatning, lyder den kinesiske vurdering, ifølge Financial Times.

I den vestlige verden sælger Lenovo, der købte IBM’s computerdivision i 2005, udelukkende sine produkter på business-to-business-markedet.

Men for nylig er Lenovo gået i gang med at prøve om isen kan bære på konsummarkederne i Tyskland, Frankrig, USA og Sydafrika med en række mindre salgsorganisationer.

Det er også meningen, at den danske organisation skal operere på forbrugermarkedet, oplyser PR-chef Mette Marie Lydert Brorsen fra Lenovo Danmark i Lyngby, der beskæftiger 65 mennesker.

”Men der er endnu ikke sat dato for hvornår,” siger hun.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Projektleder / Technical Delivery Manager – Dataplatform og Digitalt Fundament

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Project Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior eksekveringsspecialist: Fra strategi til målbar levering

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT