Omstridt it-firma lider endnu et nederlag

Domstolsstyrelsen stopper et ESDH-projekt med Software Innovation på grund af "et vanskeligt udviklingsforløb". Selskabet er dog ikke smidt helt uden for døren.

Artikel top billede

Software Innovation med Peter Perregaard i spidsen må se endnu en kunde opsige en kontrakt med selskabet.

Den udskældte ESDH-leverandør, Software Innovation, og Domstolsstyrelsen er blevet enige om at stoppe samarbejdet om udviklingen af ESDH-systemet CivilStraffe halvandet år før - systemet skulle implementeres i Danmarks Domstole.

"Beslutningen er truffet efter et vanskeligt udviklingsforløb, hvor der har været uoverensstemmelser mellem parternes opfattelse af sagsbehandlingssystemets funktioner og projektets fremdrift." lyder det i en pressemeddelelse fra Domstolsstyrelsen.

Tidligere har Software Innovation forsøgt at mørklægge samarbejdet med Domstolsstyrelsen, ved at nægte styrelsen at offentliggøre et eksternt review af integrationen af selskabets produkt, Public 360.

Dengang var argumentet, at en offentliggørelse vil "få væsentlig økonomisk betydning for Software Innovation".

Ikke helt ude

Software Innovation er dog ikke blevet smidt helt uden for døren hos Domstolsstyrelsen.

Domstolsstyrelsen vælger nemlig en ESDH-løsning fra Software Innovation i forbindelse med procesbevillingsnævnet.

Implementeringen af systemet starter i første kvartal af 2008.

Og denne aftale viser gode takter for Software Innovation allerede fra begyndelsen af det nye år, meddeler Software Innovation i en pressemeddelelse.

”Vi er meget glade for, at Domstolsstyrelsen og Procesbevillingsnævnet har valgt Public 360°, som er Software Innovations ESDH-løsning baseret på Statens FESD-standard. Vi ser det som et bevis på, at vores platform er den mest brugervenlige til understøttelse af ESDH-løsninger i den offentlige sektor,” siger administrerende direktør Peter Perregaard fra Software Innovation.

Opsigelser på stribe

Tidligere er Software Innovation bleve opsagt af tre kommuner, der alle var utilfredse med ESDH-løsningen fra Software Innovation.

Det drejer sig om Albertslund Kommune, Sorø Kommune og Bornholms Regionskommune.

Men også andre af Software Innovations kunder har brokket sig offentligt og KL har kritiseret administrerende direktør Peter Perrregaard - desuden har selskabet måtte udbetale millionerstatning.

FESD-toget kørt af sporet

Software Innovation er ikke den eneste FESD-leverandør der kæmper med problemer.

Også CSS og ScanJour har som den anden af i alt tre godkendte leverandører under det fælles offetnlige indkøb af ESDH-systemer (FESD) haft problemer.

De to selskaber leverede en løsning til fem ministerier. De fem ministerier kvitterede med en brev til de to administrende direktører af CSC og ScanJour, hvor det i tydelige vendinger forklares at leverancen ikke var god nok.

Den levede ikke op til krav om at kunne udføre en "moderne digital forvaltning".

Den sidste af de tre leverandører under FESD, Traen, vælger at lave sine aftaler uden for FESD.

FESD 2 på vej

Lige om hjørnet lurer FESD 2, der skal afløse den nuværende FESD.

IT - og Telestyrelsen har indkaldt ESDH-leverandører og FESD-leverandørerne til møder for at drøfte den fremtidige form for indkøbsaftalen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S