T-Mobile og 3 slår 3G-nettene sammen

Teleselskaberne 3 og T-Mobile i England samarbejder om udbygningen af 3G-nettet. Danske 3 ville gerne indgå et lignende samarbejde, men det forhindrer dansk lovgivning.

Artikel top billede

Morten Christiansen, danske 3's administrerende direktør, vil gerne dele udgifterne med andre teleselskaber. Men det må han ikke. Foto: Torben Klint

Det er dyrt at bygge teleinfrastruktur, så tanken om at flere teleoperatører bærer byrden sammen, er fristende.

”I princippet er vi interesseret i at samarbejde med andre om det.

Vi mangler stadig at dække visse randområder, hvor det kan være en økonomisk fordel at dele med nogen,” siger danske 3’s administrerende direktør, Morten Christiansen.

I England har 3 og T-Mobile, der ejes af Deutsche Telekom, slået pjalterne sammen, og vil kombinere 3G-nettene i et fælles netværk.

Selskaberne forventer at spare 10 milliarder kroner over de næste 10 år, skriver Herald Tribune.

"Hvis de kan få det samarbejde op at stå så hurtigt, som de siger, vil vi se flodbølge af den slags aftaler i 2008 eller det kommende år,” siger en analytiker til den engelske avis.

Danske 3 vil gerne

I Danmark ville 3-direktøren såmænd også gerne finde en egnet samarbejdspartner at dele udgifterne med.

Danske 3 har de seneste fire-fem år arbejdet på udbygningen af 3G-nettet og er suverænt længst fremme, siger han.

”Et samarbejde havde dog været mere interessant for to år siden. Men dermed ikke sagt, at det er uinteressant i dag.”

Licensvilkår er stopklods

Et samarbejde mellem teleoperatører, som det engelske, er imidlertid ikke lovligt i Danmark.

”IT- og Telestyrelsens rapport, Det Telestrategiske Eftersyn, anbefaler ellers, at man åbner for netværksdeling. Men i dag er det altså ikke lovligt i forhold til licensbetingelserne,” erkender Morten Christiansen.

Netop licensbetingelserne er stopklodsen. Teleselskaberne kæmpede for seks år siden om UMTS-licenserne. Der var vindere og tabere.

Derfor er den største hindring for netværksdeling ikke regulatorisk eller teknisk, men betinget af de vilkår, licenserne blev solgt under dengang, forklarer teleanalytiker Torben Rune fra Netplan.

”Det handler om hensynet til de teleoperatører, der i sin tid bød ind på licenserne, og ikke fik dem.

Hvis man pludselig ændrer på vilkårene, kunne de måske have givet en anden pris og fået licensen frem for konkurrenten.


Det vil måske kunne få nogen til at føle sig erstatningsberettiget, så jeg tror, at IT- og Telestyrelsen vil være forsigtige – og måske så forsigtige, at den ikke vil give lov til det,” siger han.

Måske en opblødning

Han tror dog også, at det gode eksempel fra for eksempel England – hvis det ellers bliver en succes – kan vise vejen frem for en opblødning af de meget bastante danske krav, der foreskriver ét net per operatør

Bliver netdeling almindelig praksis i Europa, kan han sagtens forestille sig, at det også kan ske i Danmark.

”Reglerne er formentlig ikke så ultimative, at de ikke kan ændres undervejs af IT- og Telestyrelsen.

Tanken er jo at skabe god dækning ved at tvinge operatørerne til at bygge deres egne net. Men det kan blive så dyrt, at de slet ikke bliver bygget, og så har man jo ikke opnået det, man gerne ville,” siger Torben Rune.

Mastelov viser vejen

Vejen er måske ikke så lang endda.

IT- og Telestyrelsens mastelov siger for eksempel allerede, at teleoperatørerne skal samarbejde om de master, der er rejst.

Og operatørerne må gerne samhuse deres udstyr.

”Teknisk er der ikke ret langt til at også at sige, at man også godt kunne dele antennen og kablet op til antennen,” siger Torben Rune.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos