Artikel top billede

Danskerne elsker netmusik - vi køber som aldrig før

Salget af digital musik når nye højder. Aldrig før har forbrugerne købt så meget musik over internettet.

Mens salget af musik cd'er stadigt falder, vokser salget af digital musik dramatisk over hele verden.

For sidste år har budt på nye rekorder, og 2007 var ingen undtagelse. Også i Danmark slog det digitale salg sidste år.

"Bare årets første 11 måneder er vi tæt på en fordobling af det digitale salg," siger Jesper Bay, marketingdirektør i den danske afdeling af IFPI, musikbranchens interesseorganisation.

Salget af digitale musik svarer godt til 10 procent af det samlede danske salg af musik i den samme periode.

Endnu mangler IFPI at opgøre salgstallene for december 2007, der traditionelt er den bedste måned.

Specielt uge 52 er en god måned for salg af digital musik, når iPod-julegaven skal fyldes op med musik fra iTunes.

Vækst for første gang

Ifølge Jesper Bay kompenserer det digitale musiksalg for faldet i cd-salget.

"Sidste år udlignede det digitale musiksalg faktisk for faldet af cd-salget," siger Jesper Bay.

Og for første gang i fem år så den danske musikbranche faktisk i 2006 en stigning i det samlede salg.

Dette regner man dog ikke med i år, da mange af de bedst sælgende udgivelser er skudt til 2008, herunder en ny U2-plade.

"Danmark skiller sig nok positivt ud fra mange af de andre land, hvor man nu ser et større fald i salget af cd'er," siger Jesper Bay.

Han peger på, at man på det danske marked har overstået den store bølge af ulovlig musikdownloads, fordi man i Danmark er længere fremme i udbredelsen af bredbånd end mange andre lande.

Rekord for fjerde år i træk

De sidste internationale tal fra IFPI viser en generel tendens over hele verden, at salget af musik generelt falder, mens salget af downloads stiger.

Det amerikanske musiksalg slog i 2007 rekorden i digital download-salg for fjerde år i træk, skriver nyhedbureauet Reuter. Alene dagene fra den 24. til den 30. december downloadede de amerikanske forbrugere 43 millioner stykker musik, viser amerikanske analyser.

For det danske marked forventer man i IFPI, at tendensen fortsætter, oplyser Jesper Bay.

"Vores håb er da udviklingen fortsætter lige så meget i 2008 som det forgangne år," siger Jesper Bay.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere