Branchedirektør venter rekordstor kamp om E-priser

Opløbet om at blive en af de bedste e-handelsbutikker i Danmark nærmer sig. Onsdag er sidste frist for at melde sig til e-handelsprisen 2008.

Artikel top billede

"E-handel er den mest dynamiske og innovative del af detailhandlen," siger direktør Morten Kamper fra FDIH.

Med godt 3.500 nystartede danske e-butikker i 2007 og mere end 11.000 i alt er der rigeligt med emner at vælge imellem for de jurymedlemmer, der på onsdag går i gang med at kåre de bedste e-butikker i 2008.

Onsdag er således sidste frist for at melde sig til konkurrencen om at modtage en af fem e-handelspriser inden for de følgende kategorier: Købmandsprisen, nystarterprisen, innovationsprisen, internationaliseringsprisen eller den særlige branchepris, der i år uddeles til en netbutik inden for tøjbranchen.

Som det var tilfældet sidste år, er der på forhånd mange netbutikker, der har meldt sigt til konkurrencen. Status ved udgangen af sidste uge lød på 150 tilmeldte netbutikker, og med tre dage tilbage er der mulighed for, at sidste års bruttoliste på 156 virksomheder bliver overgået.

Vi e-handler for 22 milliarder

Ifølge direktør Morten Kamper fra e-butikkernes brancheorganisation, FDIH, er e-handel den mest dynamiske og innovative del af den danske detailhandelen.

En holdning der underbygges af, at e-handlen voksede med 40 procent sidste år og nu løber op i omkring 22 milliarder kroner om året.

Han forventer, at der er mange kvalificerede e-butikker med i opløbet om prisen.

”E-handelsprisen belønner årets største nyheder, største succeser og dem, der har gjort sig særligt positivt bemærket,” siger Morten Kamper.

Ud over de fem almindelige e-handelspriser uddeles der tre særlige priser – en ærespris, en særpris og en brugerpris. Priserne uddeles ved et kåringsshow og konference i Falconer Centret i København 27. marts 2008.

Sidste år vandt Den Blå Avis, ZYB, Trendsales og Sterling de almindelige priser, mens æresprisen gik til Lån & Spars Peter Schou, brugernes pris gik til DTF-travel og juryens særpris gik til Lego Factory.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Har du SAP-kendskab, og mod til at arbejde i Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Project Director

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil