Branchedirektør venter rekordstor kamp om E-priser

Opløbet om at blive en af de bedste e-handelsbutikker i Danmark nærmer sig. Onsdag er sidste frist for at melde sig til e-handelsprisen 2008.

Artikel top billede

"E-handel er den mest dynamiske og innovative del af detailhandlen," siger direktør Morten Kamper fra FDIH.

Med godt 3.500 nystartede danske e-butikker i 2007 og mere end 11.000 i alt er der rigeligt med emner at vælge imellem for de jurymedlemmer, der på onsdag går i gang med at kåre de bedste e-butikker i 2008.

Onsdag er således sidste frist for at melde sig til konkurrencen om at modtage en af fem e-handelspriser inden for de følgende kategorier: Købmandsprisen, nystarterprisen, innovationsprisen, internationaliseringsprisen eller den særlige branchepris, der i år uddeles til en netbutik inden for tøjbranchen.

Som det var tilfældet sidste år, er der på forhånd mange netbutikker, der har meldt sigt til konkurrencen. Status ved udgangen af sidste uge lød på 150 tilmeldte netbutikker, og med tre dage tilbage er der mulighed for, at sidste års bruttoliste på 156 virksomheder bliver overgået.

Vi e-handler for 22 milliarder

Ifølge direktør Morten Kamper fra e-butikkernes brancheorganisation, FDIH, er e-handel den mest dynamiske og innovative del af den danske detailhandelen.

En holdning der underbygges af, at e-handlen voksede med 40 procent sidste år og nu løber op i omkring 22 milliarder kroner om året.

Han forventer, at der er mange kvalificerede e-butikker med i opløbet om prisen.

”E-handelsprisen belønner årets største nyheder, største succeser og dem, der har gjort sig særligt positivt bemærket,” siger Morten Kamper.

Ud over de fem almindelige e-handelspriser uddeles der tre særlige priser – en ærespris, en særpris og en brugerpris. Priserne uddeles ved et kåringsshow og konference i Falconer Centret i København 27. marts 2008.

Sidste år vandt Den Blå Avis, ZYB, Trendsales og Sterling de almindelige priser, mens æresprisen gik til Lån & Spars Peter Schou, brugernes pris gik til DTF-travel og juryens særpris gik til Lego Factory.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - En unik mulighed

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse