Branchedirektør venter rekordstor kamp om E-priser

Opløbet om at blive en af de bedste e-handelsbutikker i Danmark nærmer sig. Onsdag er sidste frist for at melde sig til e-handelsprisen 2008.

Artikel top billede

"E-handel er den mest dynamiske og innovative del af detailhandlen," siger direktør Morten Kamper fra FDIH.

Med godt 3.500 nystartede danske e-butikker i 2007 og mere end 11.000 i alt er der rigeligt med emner at vælge imellem for de jurymedlemmer, der på onsdag går i gang med at kåre de bedste e-butikker i 2008.

Onsdag er således sidste frist for at melde sig til konkurrencen om at modtage en af fem e-handelspriser inden for de følgende kategorier: Købmandsprisen, nystarterprisen, innovationsprisen, internationaliseringsprisen eller den særlige branchepris, der i år uddeles til en netbutik inden for tøjbranchen.

Som det var tilfældet sidste år, er der på forhånd mange netbutikker, der har meldt sigt til konkurrencen. Status ved udgangen af sidste uge lød på 150 tilmeldte netbutikker, og med tre dage tilbage er der mulighed for, at sidste års bruttoliste på 156 virksomheder bliver overgået.

Vi e-handler for 22 milliarder

Ifølge direktør Morten Kamper fra e-butikkernes brancheorganisation, FDIH, er e-handel den mest dynamiske og innovative del af den danske detailhandelen.

En holdning der underbygges af, at e-handlen voksede med 40 procent sidste år og nu løber op i omkring 22 milliarder kroner om året.

Han forventer, at der er mange kvalificerede e-butikker med i opløbet om prisen.

”E-handelsprisen belønner årets største nyheder, største succeser og dem, der har gjort sig særligt positivt bemærket,” siger Morten Kamper.

Ud over de fem almindelige e-handelspriser uddeles der tre særlige priser – en ærespris, en særpris og en brugerpris. Priserne uddeles ved et kåringsshow og konference i Falconer Centret i København 27. marts 2008.

Sidste år vandt Den Blå Avis, ZYB, Trendsales og Sterling de almindelige priser, mens æresprisen gik til Lån & Spars Peter Schou, brugernes pris gik til DTF-travel og juryens særpris gik til Lego Factory.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S