Dansk Supermarked satser stort på SAP

Tema: Et af Danmarkshistoriens største SAP-projekter er netop skudt i gang af Dansk Supermarked. Med 100 mand skal koncernen bruge fem år på at flytte hele den elektroniske platform.

Artikel top billede

Med det nye system, kan man styre mængden af varer i supermarkedet, så den svarer til efterspørgslen - ikke for lidt, ikke for meget og ikke for gammelt. Foto: Sean Locke/iStockphoto

De næste seks år sætter Dansk Supermarked alle kræfter ind på at modernisere sin elektroniske platform.

"Projektet vil blive en del af alle medarbejderes hverdag fra top til bund i virksom-heden," siger Jørgen Klüwer, der er formand for projektgruppen.

Op mod en million mandetimer er afsat til projektet, der får 42.000 brugere i koncernens 1.100 butikker, der til hverdag har i omegnen af 65 millioner kunder.

Pris: Adskillige hundrede millioner kroner som Jørgen Klüwer udtrykker det.

100 mand

De to sidste år har man arbejdet på at få lagt de finansielle systemer over på det tyske SAP-system. Og nu i januar er næste fase skudt i gang.

I løbet af de næste seks år skal en 100 mand stor styrke flytte alle forretningssystemerne fra en 20 år gammel egen udviklet platform til et nyt SAP-system.

"Vores eget system var udmærket, men vi kunne se, at SAP var kommet langt i at udvikle produkter til retail-virksomheder som vores. Så på langt sigt var det kun et spørgsmål om tid, før vi ville blive overhalet," siger Jørgen Klüwer.

Forudsigelige salg

Det nye system skal implementeres i alle koncernens kæder, Bilka, Føtex og Netto. I de såkaldte business intelligence-systemer kommer blandt andet til at lægge faciliteter, der kan forudsige salg af alle de mange varenumre på supermarkedernes hylder.

"Altså hvor mange glas med jordbær marmelade fra den Gamle Fabrik, som Bilka i Tilst vil sælge tirsdag 22. januar," siger Jørgen Klüwer.


Samtidig skal systemer også sikre, at der er så mange enheder tilbage på hylderne, at det ser pænt ud, til der kommer nye forsyninger frem.

Afsætningsprofil

Han peger på, at systemet skal være i stand til at forudsige meget forskellige varer. Hvor man med nogle varenumre har et meget forudsigeligt salgsmønster, er der andre, hvis afsætning svinger meget alt efter, om kunderne lige har fået løn eller børnepenge ind på kontoen.

"Her skal man trække på data, så man kan tegne en afsætningsprofil for den type varer. Altså for eksempel hvordan de har solgt på samme tirsdag i januar de foregående år," siger Jørgen Klüwer.

Største SAP

De nye systemer skal også understøtte indkøb og salgsskampagner i de forskellige kæder, så man sikrer, at tilbudsaviserne får den størst mulige effekt i de enkelte butikker.

Interesserede kan følge projektet på hjemmesiden countdown100. Ifølge Jørgen Klüwer er den sidste del af projektet sat til seks år, fordi en af de store udfordringer i projektet er holde forretningerne kørende, samtidig med de underliggende it-systemer ændres.

"Vi taler jo om rigtigt mange dele, der skal arbejde sammen. Det er det største retailprojekt for SAP i Danmark," pointerer han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til Finans Systemer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S