Pas på den 'elektroniske butler'

Svindel bliver et af de største problemer i takt med, at folk udskifter anonymitet med anvendelighed af nettet. Men "butleren", der gemmer dine oplysninger, bliver hurtigt forvandlet til en forfølger.

Artikel top billede

Foto: Lise Gagne/iStockphoto

Computerworld News Service: Både erhverv og forbrugere vil forstå virkeligheden bag teknologisk forandring, som er det 'tveæggede sværd' i år.

Det viser forudsigelserne for 2008 fra Deloittes Technology, Media & Telecommunications (TMT).

Den årlige liste er baseret på svar fra 6.000 personer fra hele verden - inklusiv ansatte hos Deloitte og brancheanalytikere.

Adskillige forudsigelser er offentliggjort fra områder som sikkerhed og privatliv inklusiv en voksende industri omkring digital beskyttelse. Forudsigelserne ses i lyset af de faldende priser på mobilt udstyr, som let mistes eller bliver stålet.

"Hardwaren kan undværes, men dataen på den er uvurderlig," siger Duncan Stewart, medforfatter af rapporten og leder af Deloitte Canada Research.

Farlige oplysninger

Svindel bliver et af de største problemer i år i takt med, at folk villigt udskifter anonymitet med anvendelighed af nettet, udtaler Stewart i en henvisning til sociale netværksplatforme som Facebook, hvor medlemmer villigt identificerer sig.

Duncan Stewart påpeger også, at mens online-køb ofte gøres lettere ved at forhandlere gemmer personlige informationer, så kan denne 'elektroniske butler' hurtigt forvandles til en forfølger.

Feedback fra brugere snarere end statsregulering bliver den ny kontrolmekanisme.

I samme område vil der være en fortsat og muligvis forstærket indsats overfor online-pirateri med foranstaltninger som bedre digital rights management (DRM) teknologi, hårdere copyright-lovgivning og større bøder.

Beliggenhed vil fortsat være betydningsfuld for at global positionerings-teknologi (GPS) skal være en succes.

Selv om de faldende priser på GPS-chipset har gjort det muligt for producenter af mobiltelefoner at integrere teknologien, betyder det ikke, at de bør integrere den, ej heller at det er særligt brugbart for forbrugere.

Problemet med at identificere og fastholde dygtige it-professionelle vil fortsætte i 2008, men der vil vise sig fornyet interesse i at fastholde COBOL-programmører, idet 'legacy (udtjent eller gammelt software og hardware, red.) bliver fremtiden'.

Et stort antal Fortune 500-virksomheder bruger fortsat legacy-systemer til at foretage transaktioner, bemærker Stewart.

Producenter, som målretter mobile apparater til den ældre generation, vil høste væsentligt udbytte af deres investeringer.

Virksomheder kan gøre telekommunikation og -teknologi tilgængelig for dette underudviklede marked med ting som større knapper og skrifttyper og bedre ergonomi.


Juridiske slagsmål
Grænsen mellem traditionelle og online medier vil fortsætte at udviskes. Selv om dette allerede er tilfældet i Canada, har det endnu ikke taget ordentligt fat globalt set, udtaler Stewart.

Større juridiske slagsmål i online-verdenen vil teste injurielovgivningen, i forhold til om 'borger-journalistiske' sites er juridisk ansvarlige for, hvad de skriver.

Der er også grønne TMT forudsigelser fra Deloitte, der peger på, at virksomheder bliver mere forsigtige i år i forhold til indførelsen af virtualiserings-teknologi, idet det ikke nødvendigvis er en løsning på alle problemer for datacentraler.

Der er virkelige fordele at høste fra virtualisering, udtaler Stewart, det rejser dog andre problemer såsom sikkerhed. Hertil tilføjer han, at, forsigtigheden til trods, vil virksomheder med store datacentraler fortsat indføre virtualisering.

Ydermere indenfor grøn it, udtaler Stewart, at dette år bliver 'nanoteknologiens grønne renæssance', idet teknologien vil genvinde rampelyset i miljømæssige applikationer såsom indenfor el-produktion, kraftoverføring og -lagring, belysning og LED'er og kontrol af udledninger fra transport.

Chris Sacca, tidligere leder af særlige initiativer hos Google Inc., fra Mountain View, Californien var til stede for at dele sine tanker om adskillige af TMT 2008 forudsigelserne.

Han sagde, at selvom nanoteknologi har været et emne, der er blevet diskuteret i adskillige år af institutter som Nanotech Institute fra Menlo Park, Californien, er han dog enig i, at det vil få mere opmærksomhed i år.

Han var også enig i GPS-teknologi er svært afhængig af beliggenhed for at være brugbar:

"GPS er stadig en battterisluger, og det fungerer ikke indendørs."

Indholdsdemokrati

I forhold til emnet om sænkning af farten på indførelse af virtualisering, var Sacca enig i vigtigheden af teknologi for miljøet, men advarede at "der er mange tvivlsomme spillere i virtualiserings-branchen," der påstår, at de indfører virtualisering, selvom de faktisk ikke gør det.

Sacca var ikke så sikker på, at mediernes bevægelse fra traditionelt print til online nødvendigvis giver bloggere større legitimitet. Nettet har stadig en form for "indholdsdemokrati, hvor, hvis indhold ikke er godt, så vil det ikke vise sig i toppen af en søgning," sagde han.

"Folk stemmer med deres klik."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Sikkerhed | København

    Identity Festival 2026 - København

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse