CIA ville investere i dansk-svensk it-komet

Den amerikanske efterretningstjeneste CIA har sit helt eget ventureselskab, IQT, der investerer i unge virksomheder med ny teknologi.

Artikel top billede

Ny teknologivirksomheder er interessante ikke bare for almindelige investorer. Også den amerikanske efterretningstjeneste CIA er på udkig efter nye teknologier, der kan indsamle data.

Til det formål har CIA stiftet ventureselskabet In-Q-Tel (IQT), der investerer i selskaber med ny teknologi, der har særlig interesse for den amerikanske efterretningstjeneste.

Og selskabet havde særligt kig på den lovende skandinaviske it-komet Polar Rose, der arbejder med ansigtsgenkendelse på internettet.

Tak men nej tak

"Men vi takkede pænt nej tak. Hvis vi gik sammen med dem, så ville vi jo tabe enhver troværdighed, når det gælder privacy," siger Nikolaj Nyholm, administrerende direktør for Polar Rose.

"Det harmonerer hverken etisk eller forretningsmæssigt med vores strategi. Vi får en masse henvendelser både fra sikkerhedsorganisationer, der er åbne om deres hensigter, og fra virksomheder, der lugter af at være et skalkeskjul for den slags organisationer," siger Nikolaj Nyholm.

Ny teknologi altafgørende

Det meget specialiserede ventureselskab skriver sin historie fra 1998, hvor CIA's øverste chef erkendte, at efterretningstjenestens effektivitet hang tæt sammen med adgangen til den nyeste teknologi.

In-Q-Tels ledelse har alle da også en baggrund i enten det amerikanske militær eller store amerikanske virksomheder med kontrakter med forsvaret.

Det var ikke muligt at få en kommentar fra In-Q-Tel.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Csis Security Group A/S

    Sales Executive

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S