CIA ville investere i dansk-svensk it-komet

Den amerikanske efterretningstjeneste CIA har sit helt eget ventureselskab, IQT, der investerer i unge virksomheder med ny teknologi.

Artikel top billede

Ny teknologivirksomheder er interessante ikke bare for almindelige investorer. Også den amerikanske efterretningstjeneste CIA er på udkig efter nye teknologier, der kan indsamle data.

Til det formål har CIA stiftet ventureselskabet In-Q-Tel (IQT), der investerer i selskaber med ny teknologi, der har særlig interesse for den amerikanske efterretningstjeneste.

Og selskabet havde særligt kig på den lovende skandinaviske it-komet Polar Rose, der arbejder med ansigtsgenkendelse på internettet.

Tak men nej tak

"Men vi takkede pænt nej tak. Hvis vi gik sammen med dem, så ville vi jo tabe enhver troværdighed, når det gælder privacy," siger Nikolaj Nyholm, administrerende direktør for Polar Rose.

"Det harmonerer hverken etisk eller forretningsmæssigt med vores strategi. Vi får en masse henvendelser både fra sikkerhedsorganisationer, der er åbne om deres hensigter, og fra virksomheder, der lugter af at være et skalkeskjul for den slags organisationer," siger Nikolaj Nyholm.

Ny teknologi altafgørende

Det meget specialiserede ventureselskab skriver sin historie fra 1998, hvor CIA's øverste chef erkendte, at efterretningstjenestens effektivitet hang tæt sammen med adgangen til den nyeste teknologi.

In-Q-Tels ledelse har alle da også en baggrund i enten det amerikanske militær eller store amerikanske virksomheder med kontrakter med forsvaret.

Det var ikke muligt at få en kommentar fra In-Q-Tel.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job