CIA ville investere i dansk-svensk it-komet

Den amerikanske efterretningstjeneste CIA har sit helt eget ventureselskab, IQT, der investerer i unge virksomheder med ny teknologi.

Artikel top billede

Ny teknologivirksomheder er interessante ikke bare for almindelige investorer. Også den amerikanske efterretningstjeneste CIA er på udkig efter nye teknologier, der kan indsamle data.

Til det formål har CIA stiftet ventureselskabet In-Q-Tel (IQT), der investerer i selskaber med ny teknologi, der har særlig interesse for den amerikanske efterretningstjeneste.

Og selskabet havde særligt kig på den lovende skandinaviske it-komet Polar Rose, der arbejder med ansigtsgenkendelse på internettet.

Tak men nej tak

"Men vi takkede pænt nej tak. Hvis vi gik sammen med dem, så ville vi jo tabe enhver troværdighed, når det gælder privacy," siger Nikolaj Nyholm, administrerende direktør for Polar Rose.

"Det harmonerer hverken etisk eller forretningsmæssigt med vores strategi. Vi får en masse henvendelser både fra sikkerhedsorganisationer, der er åbne om deres hensigter, og fra virksomheder, der lugter af at være et skalkeskjul for den slags organisationer," siger Nikolaj Nyholm.

Ny teknologi altafgørende

Det meget specialiserede ventureselskab skriver sin historie fra 1998, hvor CIA's øverste chef erkendte, at efterretningstjenestens effektivitet hang tæt sammen med adgangen til den nyeste teknologi.

In-Q-Tels ledelse har alle da også en baggrund i enten det amerikanske militær eller store amerikanske virksomheder med kontrakter med forsvaret.

Det var ikke muligt at få en kommentar fra In-Q-Tel.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos