It-kometen Polar Rose mangler en strategi

Nok er selskabet Polar Rose udråbt til at forandre vores verden på elite topmødet i Davos, men virksomheden mangler stadig en strategi for fremtiden.

Artikel top billede

Med iværksætteren Nikolaj Nyholm i spidsen har selskabet Polar Rose fået ry for at være pioner på at udvikle en søgemaskine, der kan genkende ansigter.

Med millioner fra ventureselskabet Nordic Venture Partners og international ros fra World Economic Forum er Polar Rose på vej frem med raketfart.

Men alligevel er der langt fra anmelderros og investormillioner til, at den unge virksomhed kan tjene sine egne penge.

"Vi launcher vores produkt i andet kvartal i år. Det bliver den store test på, om folk rent faktisk bruger det. Med den slags vendt mod forbrugerne er det utrolig svært at finde den rigtige forretningsmodel," siger Claus Højbjerg Andersen, partner i Nordic Venture Partners.

Kommer snart

Ifølge Nikolaj Nyholm, administrerende direktør i Polar Rose, går virksomheden nu i gang med at eksperimentere med forskellige forretningsmodeller.

Indtil nu har man satset på at få teknologien klar til brugerne. Allerede nu lægger der en beta-version klar til brugerne af browseren Firefox. Og en version til Internet Explorer er også på trapperne for på den måde at nå en stor masse af brugere.

"Vi skal eksperimentere her i 2008 med forskellige kommercielle koncepter, som vi arbejder med," siger Nikolaj Nyholm.

Målet er at få en masse brugere for at afprøve mulighederne i Polar Roses teknologi. Selv om Nikolaj Nyholm er helt klar i mælet på, at hans virksomhed skal leve af annoncer i fremtiden.

Men den store udfordring er at koble søgeresultaterne på billederne med relevante annoncer for brugerne.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos