It-kometen Polar Rose mangler en strategi

Nok er selskabet Polar Rose udråbt til at forandre vores verden på elite topmødet i Davos, men virksomheden mangler stadig en strategi for fremtiden.

Artikel top billede

Med iværksætteren Nikolaj Nyholm i spidsen har selskabet Polar Rose fået ry for at være pioner på at udvikle en søgemaskine, der kan genkende ansigter.

Med millioner fra ventureselskabet Nordic Venture Partners og international ros fra World Economic Forum er Polar Rose på vej frem med raketfart.

Men alligevel er der langt fra anmelderros og investormillioner til, at den unge virksomhed kan tjene sine egne penge.

"Vi launcher vores produkt i andet kvartal i år. Det bliver den store test på, om folk rent faktisk bruger det. Med den slags vendt mod forbrugerne er det utrolig svært at finde den rigtige forretningsmodel," siger Claus Højbjerg Andersen, partner i Nordic Venture Partners.

Kommer snart

Ifølge Nikolaj Nyholm, administrerende direktør i Polar Rose, går virksomheden nu i gang med at eksperimentere med forskellige forretningsmodeller.

Indtil nu har man satset på at få teknologien klar til brugerne. Allerede nu lægger der en beta-version klar til brugerne af browseren Firefox. Og en version til Internet Explorer er også på trapperne for på den måde at nå en stor masse af brugere.

"Vi skal eksperimentere her i 2008 med forskellige kommercielle koncepter, som vi arbejder med," siger Nikolaj Nyholm.

Målet er at få en masse brugere for at afprøve mulighederne i Polar Roses teknologi. Selv om Nikolaj Nyholm er helt klar i mælet på, at hans virksomhed skal leve af annoncer i fremtiden.

Men den store udfordring er at koble søgeresultaterne på billederne med relevante annoncer for brugerne.

KMD A/S

Senior Full Stack Developer

Københavnsområdet

KMD A/S

Technical Solutions Architect

Københavnsområdet

Aller Media A/S

Developer

Uspecificeret arbejdssted

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S