It-kometen Polar Rose mangler en strategi

Nok er selskabet Polar Rose udråbt til at forandre vores verden på elite topmødet i Davos, men virksomheden mangler stadig en strategi for fremtiden.

Artikel top billede

Med iværksætteren Nikolaj Nyholm i spidsen har selskabet Polar Rose fået ry for at være pioner på at udvikle en søgemaskine, der kan genkende ansigter.

Med millioner fra ventureselskabet Nordic Venture Partners og international ros fra World Economic Forum er Polar Rose på vej frem med raketfart.

Men alligevel er der langt fra anmelderros og investormillioner til, at den unge virksomhed kan tjene sine egne penge.

"Vi launcher vores produkt i andet kvartal i år. Det bliver den store test på, om folk rent faktisk bruger det. Med den slags vendt mod forbrugerne er det utrolig svært at finde den rigtige forretningsmodel," siger Claus Højbjerg Andersen, partner i Nordic Venture Partners.

Kommer snart

Ifølge Nikolaj Nyholm, administrerende direktør i Polar Rose, går virksomheden nu i gang med at eksperimentere med forskellige forretningsmodeller.

Indtil nu har man satset på at få teknologien klar til brugerne. Allerede nu lægger der en beta-version klar til brugerne af browseren Firefox. Og en version til Internet Explorer er også på trapperne for på den måde at nå en stor masse af brugere.

"Vi skal eksperimentere her i 2008 med forskellige kommercielle koncepter, som vi arbejder med," siger Nikolaj Nyholm.

Målet er at få en masse brugere for at afprøve mulighederne i Polar Roses teknologi. Selv om Nikolaj Nyholm er helt klar i mælet på, at hans virksomhed skal leve af annoncer i fremtiden.

Men den store udfordring er at koble søgeresultaterne på billederne med relevante annoncer for brugerne.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision