It-kometen Polar Rose mangler en strategi

Nok er selskabet Polar Rose udråbt til at forandre vores verden på elite topmødet i Davos, men virksomheden mangler stadig en strategi for fremtiden.

Artikel top billede

Med iværksætteren Nikolaj Nyholm i spidsen har selskabet Polar Rose fået ry for at være pioner på at udvikle en søgemaskine, der kan genkende ansigter.

Med millioner fra ventureselskabet Nordic Venture Partners og international ros fra World Economic Forum er Polar Rose på vej frem med raketfart.

Men alligevel er der langt fra anmelderros og investormillioner til, at den unge virksomhed kan tjene sine egne penge.

"Vi launcher vores produkt i andet kvartal i år. Det bliver den store test på, om folk rent faktisk bruger det. Med den slags vendt mod forbrugerne er det utrolig svært at finde den rigtige forretningsmodel," siger Claus Højbjerg Andersen, partner i Nordic Venture Partners.

Kommer snart

Ifølge Nikolaj Nyholm, administrerende direktør i Polar Rose, går virksomheden nu i gang med at eksperimentere med forskellige forretningsmodeller.

Indtil nu har man satset på at få teknologien klar til brugerne. Allerede nu lægger der en beta-version klar til brugerne af browseren Firefox. Og en version til Internet Explorer er også på trapperne for på den måde at nå en stor masse af brugere.

"Vi skal eksperimentere her i 2008 med forskellige kommercielle koncepter, som vi arbejder med," siger Nikolaj Nyholm.

Målet er at få en masse brugere for at afprøve mulighederne i Polar Roses teknologi. Selv om Nikolaj Nyholm er helt klar i mælet på, at hans virksomhed skal leve af annoncer i fremtiden.

Men den store udfordring er at koble søgeresultaterne på billederne med relevante annoncer for brugerne.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job