Teleselskab lancerer gratis internetadgang i tog

Det danske tele- og internetselskab Butlernetworks lancerer gratis internet til Lollandsbanens rejsende.

Artikel top billede

Gratis internet i toget.

Det skal Butlernetworks, leverandør af blandt andet en række bredbåndsløsninger - herunder Wimax, fra juni måned levere til de rejsende på Lollandsbanens strækning mellem Nakskov og Nykøbing Falster.

Tilbuddet om gratis internet er resultatet af et samarbejde mellem Butlernetworks, Lollandsbanen, trafikselskabet Movia og NoPayNet.

Fra alle pladser i lokalbanens tog bliver der adgang til et WiFi-baseret netværk.

Der vil således i hvert enkelt togsæt blive etableret et WiFi-baseret trådløst netværk, så brugerne fra alle pladser i toget kan få adgang til nettet med en bærbar pc udstyret med trådløst netkort.

Annoncefinansieret

Omkostningerne til at drive den gratis internetadgang til Lollandsbanens passagerer medfinansieres af NoPayNet.

Det betyder, at nyheder og relevant information fra lokalområdet blandes med annoncer, som vil blive vist på en opstartsside og på den øverste del af brugernes skærmbillede undervejs på togrejsen.

Også hos DSB er der planer om at tilbyde de rejsende internet i togene. I øjeblikket kører der forsøg med internet i toget på en enkelt strækning.

Foreløbig hedder tidshorisonten for trådløst internet på DSB's større strækninger senest 2010.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics