Software-forskere får datalogiens Nobel-pris

Turing-prisen er blevet uddelt til mændene bag automatisk verifikation af software- og hardware-design.

Den mest prestigefyldte pris indenfor datalogi, Turing Award'en, er blevet tildelt tre dataloger, der har arbejdet på at sikre bedre software- og hardwaredesign.

De tre prismodtagere, Edmund M. Clarke, E. Allen Emerson og Joseph Sifakis, tildeles prisen for deres arbejde indenfor såkaldt Model Checking.

I model-checking defineres specifikationerne for et hardware- eller software-system i et formelt logisk sprog, hvorefter specifikationen kan verificeres for at se, om designet holder vand.

Turing-prisen uddeles hvert år til en eller flere personer, der har ydet væsentlige bidrag med betydelig teknisk betydning for it.

De tre prisdeltagere deler prisen på 250.000 dollar, der sponseres af Intel og Google.

For to år siden gik Turing-prisen til danske Peter Naur, hvilket du kan læse mere om her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg