TDCs udlicitering af fastnettet vil gavne danskerne

Tema: TDC's planer om at udlicitere hele sit fastnet-netværk er godt nyt for de danske TDC-kunder. En udlicitering vil nemlig resultere i et bedre og mere avanceret netværk, vurderer teleanalytikere.

Artikel top billede

TDC's planer om at udlicitere driften af selskabets netværk kan være godt nyt for de millioner af danskere, der får deres tele- og datatjenester fra TDC.

De kan nemlig se frem til bedre og mere avancerede tele- og dataprodukter, når TDC's netværk bliver lagt i hænderne på en af de store teleleverandører Nokia-Siemens, Alcatel-Lucent eller Ericsson.

Det mener teleanalytiker Bernt Stubbe Østergaard, der peger på, at TDC's netværksudbygning de senere år har lidt under ejernes konstante jagt på besparelser.

"Kapitalfondene bag TDC har haft ekstremt stort fokus på effektiviseringer. Derfor har TDC's mulighed for at udbygge netværket, så det eksempelvis har kunnet matche elselskabernes massive fiberudrulning, reelt ikke været til stede," siger han.

Som et eksempel på TDC's netværks-efterslæb peger han på ADSL-området. Her har TDC først for nylig skruet maksimal-hastigheden op til 50 Mbit/S.

Dermed har TDC hængt i halen af den europæiske udvikling. Det kan en udlicitering af netværket være med til at rette op på, mener han.

"TDC’s netværks-udvikling kommer til at gå hurtigere efter en udlicitering. Det er der ingen tvivl om. Jeg er ret sikker på, at der eksempelvis vil blive rullet langt mere fiber ud i netværket,” siger han.

Udlicitering det eneste rigtige

Også teleanalytiker John Strand fra Strand Consult kalder TDC's beslutning om at udlicitere driften af selskabets netværk til en af de store teleleverandører for 'det eneste rigtige'.

"Den helt store fordel for TDC er, at det efter en udlicitering udelukkende

skal betale for trafikken i netværket og dermed slipper for at bruge penge på opgraderinger og vedligehold," siger han.

Det bliver i stedet teleleverandørens opgave, og da deres betaling afhænger af, hvor meget trafik, der kommer i netværket, så er de interesserede i at skabe et mere avanceret, hurtigere og bedre netværk, vurderer John Strand.

Udliciterings-bølge ruller over telebranchen

Udliciteringsmodellen bliver allerede benyttet med stor succes i den internationale telebranche.

Den første store ordre scorede teleleverandøren Ericsson, da mobilselskabet 3 outsourcede driften af dets netværk i Italien og England til svenskerne i begyndelsen af årtusindet.

Siden har en veritabel outsourcingbølge skyllet hen over telebranchen. Eksempelvis har alle hollandske mobilselskaber på nær ét udliciteret deres netværk til teleleverandører i dag.

Udviklingen er så massiv, at udlicitering – eller managed services som det også bliver kaldt – er det hurtigst voksende forretningsområde for de store teleudstyrsproducenter i dag.

Analytikere: Mobilnettet outsources også
Carsten Dilling, administrerende direktør for TDC Fastnet Norden, løftede sløret for outsourcingplanerne i tirsdagens udgave af Dagbladet Børsen.

Heri slog han fast, at det i første omgang handler om at udlicitere TDC's fastnet. Den udmelding giver ingen af teleanalytikerne meget for.

"Jeg er sikker på, at TDC også vil outsource mobildelen, da det er meningsløst at tale om fastnettet og mobilnettet som to separate netværk," lyder det eksempelvis fra Bernt Stubbe Østergaard.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S