TDC's mobilnet vil få et spark fremad med Ericsson

TDC's beslutning om at udlicitere driften af selskabets mobilnetværk til Ericsson er rigtig fornuftig og kan sætte turbo på udbygningen af TDC's mobilnetværk, vurderer teleanalytikere.

Artikel top billede

TDC's beslutning om at udlicitere driften af mobilnettet til Ericsson er fornuftig og kan sætte fuld fart på udbygningen af TDC's mobilnetværk.

TDC's netværk er i forvejen baseret på udstyr fra den svenske teleleverandør, så derfor giver det rigtig god mening, at TDC overlader driften af mobilnetværket til svenskerne for i stedet at koncentrere om kundehåndtering og udvikling af nye tjenester.

”Selvom man er teleselskab, er der ingen naturlov, der siger, at man skal drive netværket. Der er masser af taxachauffører, der ikke selv ejer deres biler, men de kører lige så godt bil af den grund,” siger Torben Rune, teleanalytiker, Netplan.

Vil måske fungere bedre

Han forudser, at TDC’s mobilsystemer vil fungere mindst lige så godt, når Ericsson overtager driften. Sandsynligvis endnu bedre.

”Producenten af udstyret er jo om nogen den, der har forstand på at betjene det. Det giver en række fordele. Ericsson kender udstyret i detaljen, kan skaffe reservedele, planlægge udbygning og ikke mindst reagere meget hurtigt,” siger Torben Rune.

Han fortæller, at en af de store klodser om benet på mobiloperatørerne længe har været evnen til at reagere hurtigt på markedskrav.

Grunden til, at man ikke har kunnet det, har været lange og svære forhandlinger om køb af udstyr, ligesom det er svært at skaffe udstyr til tiden.

Det problem forsvinder, når teleselskaber i stedet vælger at udlicitere driften til dem.

Turbo 3G

Dermed er Torben Rune på linje med teleanalytiker John Strand, der overfor netavisen epn.dk vurderer, at valget af Ericsson kan sætte skub i udrulningen af eksempelvis turbo 3G i TDC’s netværk.

”Det interessante for forbrugerne er, at Ericsson højst sandsynligt bliver honoreret efter hvor meget trafik, der er på TDC’s net. Det kan i praksis betyde, at Ericsson, der er producent og leverandør af mobilnet, har en interesse i at opgradere nettet til turbo-3G før forventet,” siger han.

Aftalen kommer blot et par dage efter, at TDC besluttede at udlicitere hele sin fastnet-forretning - en ting, som teleanalytikere overfor Computerworld har vurderet vil gavne de danske telekunder.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job