TDC's mobilnet vil få et spark fremad med Ericsson

TDC's beslutning om at udlicitere driften af selskabets mobilnetværk til Ericsson er rigtig fornuftig og kan sætte turbo på udbygningen af TDC's mobilnetværk, vurderer teleanalytikere.

Artikel top billede

TDC's beslutning om at udlicitere driften af mobilnettet til Ericsson er fornuftig og kan sætte fuld fart på udbygningen af TDC's mobilnetværk.

TDC's netværk er i forvejen baseret på udstyr fra den svenske teleleverandør, så derfor giver det rigtig god mening, at TDC overlader driften af mobilnetværket til svenskerne for i stedet at koncentrere om kundehåndtering og udvikling af nye tjenester.

”Selvom man er teleselskab, er der ingen naturlov, der siger, at man skal drive netværket. Der er masser af taxachauffører, der ikke selv ejer deres biler, men de kører lige så godt bil af den grund,” siger Torben Rune, teleanalytiker, Netplan.

Vil måske fungere bedre

Han forudser, at TDC’s mobilsystemer vil fungere mindst lige så godt, når Ericsson overtager driften. Sandsynligvis endnu bedre.

”Producenten af udstyret er jo om nogen den, der har forstand på at betjene det. Det giver en række fordele. Ericsson kender udstyret i detaljen, kan skaffe reservedele, planlægge udbygning og ikke mindst reagere meget hurtigt,” siger Torben Rune.

Han fortæller, at en af de store klodser om benet på mobiloperatørerne længe har været evnen til at reagere hurtigt på markedskrav.

Grunden til, at man ikke har kunnet det, har været lange og svære forhandlinger om køb af udstyr, ligesom det er svært at skaffe udstyr til tiden.

Det problem forsvinder, når teleselskaber i stedet vælger at udlicitere driften til dem.

Turbo 3G

Dermed er Torben Rune på linje med teleanalytiker John Strand, der overfor netavisen epn.dk vurderer, at valget af Ericsson kan sætte skub i udrulningen af eksempelvis turbo 3G i TDC’s netværk.

”Det interessante for forbrugerne er, at Ericsson højst sandsynligt bliver honoreret efter hvor meget trafik, der er på TDC’s net. Det kan i praksis betyde, at Ericsson, der er producent og leverandør af mobilnet, har en interesse i at opgradere nettet til turbo-3G før forventet,” siger han.

Aftalen kommer blot et par dage efter, at TDC besluttede at udlicitere hele sin fastnet-forretning - en ting, som teleanalytikere overfor Computerworld har vurderet vil gavne de danske telekunder.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland