TDC's mobilnet vil få et spark fremad med Ericsson

TDC's beslutning om at udlicitere driften af selskabets mobilnetværk til Ericsson er rigtig fornuftig og kan sætte turbo på udbygningen af TDC's mobilnetværk, vurderer teleanalytikere.

Artikel top billede

TDC's beslutning om at udlicitere driften af mobilnettet til Ericsson er fornuftig og kan sætte fuld fart på udbygningen af TDC's mobilnetværk.

TDC's netværk er i forvejen baseret på udstyr fra den svenske teleleverandør, så derfor giver det rigtig god mening, at TDC overlader driften af mobilnetværket til svenskerne for i stedet at koncentrere om kundehåndtering og udvikling af nye tjenester.

”Selvom man er teleselskab, er der ingen naturlov, der siger, at man skal drive netværket. Der er masser af taxachauffører, der ikke selv ejer deres biler, men de kører lige så godt bil af den grund,” siger Torben Rune, teleanalytiker, Netplan.

Vil måske fungere bedre

Han forudser, at TDC’s mobilsystemer vil fungere mindst lige så godt, når Ericsson overtager driften. Sandsynligvis endnu bedre.

”Producenten af udstyret er jo om nogen den, der har forstand på at betjene det. Det giver en række fordele. Ericsson kender udstyret i detaljen, kan skaffe reservedele, planlægge udbygning og ikke mindst reagere meget hurtigt,” siger Torben Rune.

Han fortæller, at en af de store klodser om benet på mobiloperatørerne længe har været evnen til at reagere hurtigt på markedskrav.

Grunden til, at man ikke har kunnet det, har været lange og svære forhandlinger om køb af udstyr, ligesom det er svært at skaffe udstyr til tiden.

Det problem forsvinder, når teleselskaber i stedet vælger at udlicitere driften til dem.

Turbo 3G

Dermed er Torben Rune på linje med teleanalytiker John Strand, der overfor netavisen epn.dk vurderer, at valget af Ericsson kan sætte skub i udrulningen af eksempelvis turbo 3G i TDC’s netværk.

”Det interessante for forbrugerne er, at Ericsson højst sandsynligt bliver honoreret efter hvor meget trafik, der er på TDC’s net. Det kan i praksis betyde, at Ericsson, der er producent og leverandør af mobilnet, har en interesse i at opgradere nettet til turbo-3G før forventet,” siger han.

Aftalen kommer blot et par dage efter, at TDC besluttede at udlicitere hele sin fastnet-forretning - en ting, som teleanalytikere overfor Computerworld har vurderet vil gavne de danske telekunder.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S