Microsoft klar med kæmpe opdateringspakke

Microsoft udsender i dag en række kritiske opdateringer til blandt andet Windows Server, XP, Vista og Office. Se listen her.

Artikel top billede

Efter at have indledt 2008 med blot to sikkerhedsopdateringer vil Microsofts månedlige sikkerhedsopdatering, der kommer i dag tirsdag, indeholde ikke mindre end 12 vigtige og kritiske opdateringer.

De mange sikkerhedsopdateringer udgør dermed en af de største pakker af opdateringer nogensinde, som selskabet frigiver på én og samme tid.

Styresystemer

Syv af opdateringerne vedrører brugere af Microsofts styresystemer Windows 2000, XP og Vista samt Internet Explorer og Office, der alle jævnligt hjemsøges af hackere.

Helt præcist drejer det sig om to opdateringer til Windows, opdateringer til både Internet Explorer, Office, Publisher og Word samt opdatering af VBScript og JScript til Internet Explorer .

Ved udnyttelse af sårbarhederne i disse applikationer kan hackere i teorien køre uautoriseret software på en brugers pc, advarer Microsoft.

Mindre vigtige

Derudover er der også fem andre knap så kritiske opdateringer med i pakken.

Disse opdateringer, der af Microsoft betegnes som vigtige, går blandt andet på Windows Vista, Active Directory og Microsoft Works samt Microsoft's Internet Information Services Web server-software.

Microsoft frigiver hver måned sikkerhedsopdateringer på den anden tirsdag i måneden, også kendt som "Patch Tuesday".

Sidste år frigav selskabet 69 opdateringer - eller lige under seks per måned.

Annonce

Kalundborg Refinery A/S

Applikationsspecialist til Kalundborg Refinery

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til taktiske netværksradioer i Kommunikationssektionen

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Erfaren Release Manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,