Cisco-topboss går til dansk selskab

Cisco-topboss Mogens Bransholm bliver administrerende direktør for netværksselskabet Conscia.

Artikel top billede

Ikke alene får den tidligere Cisco-chef jobbet som øverste chef, han bliver også medejer.

Det danske selskab har specialiseret sig i netværk, sikkerhed og ip-kommunikation.

”Med Mogens Bransholm på direktørposten tager vi et kvantespring, som giver os forudsætningerne for at fortsætte vores solide vækst og tiltrække endnu flere af de dygtigste medarbejdere, der er basis i vores virksomhed,” siger Christian Hjortgaard, medstifter af selskabet, i en meddelelse fra Conscia.

Styrkelse

Her opfatter man ansættelsen som en meget markant ledelsesmæssig styrkelse ved at henvise til, at Mogens Bransholm har haft ledelsesposter inden for it-branchen i 15 år, heraf de sidste knap 10 år i Cisco Systems, hvor han har beklædt både internationale og nationale top-poster.

Mogens Bransholm har suppleret sin uddannelse som datamatiker med en HD i afsætningsøkonomi og har i 2007 gennemført Stanford University’s Executive Program.

Conscia blev skabt af tre udbrydere fra konkurrenten Axcess, som efterfølgende krævede 400.000 kroner i erstatning, blandt andet fordi der blev taget kontakt til tidligere kunder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    KMD A/S

    Senior Business Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP Solution Specialist

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job