Rivaler: Pc til 2.800 kr. udløser ikke dansk priskrig

Ingen priskrig og ingen succes. Sådan lyder branchens melding om Zeptos forsøg på at vinde markedsandele med et vældigt knald-tilbud på en bærbar computer.

Artikel top billede

Denne pc fra danske Zepto koster blot 2.799 kroner.

Den danske pc-producent Zeptos udmelding om at sænke prisen på selskabets billigste bærbare computer til 2.799 kroner påvirker ikke de øvrige spillere i markedet.

Med maskinen, der har en 80 gigabyte harddisk og 1.024 megabyte ram, har selskabet en ambition om at udvide sin skandinaviske markedsandel.

Administrerende direktør hos konkurrenten Acer Allan Sonne-Schmidt mener imidlertid ikke, at Zeptos prisnedsættelse vil påvirke markedet.

”Vi sætter priserne ned konstant. Det er det, hele markedet gør. Men vi gør det udelukkende, fordi dollaren og komponentpriserne falder. Jeg tror ikke, at de enkelte leverandører vurderer Zeptos handlinger separat. Man har jo nogle kostpriser og dollarkurser. Og det er afgørende for, hvilke prispunkter man kan nå,” siger direktøren.

Udmærket ambition

Efter fire år i spidsen for Acer i Danmark avancerede Allan Sonne-Schmidt for nylig til posten som chef for den taiwanske pc-producents aktiviteter i Norden, Østrig og Schweiz.

Han oplyser, at han ikke har vurderet Zeptos tilbud, der er for den nøgne maskine uden software.

”Prisen bliver jo en anden, når de lægger Windows på,” siger han.

Han mener, at Zeptos ambition er udmærket, men Allan Sonne-Schmidt gør opmærksom på, at Zepto vil få et problem, hvis prisen er det afgørende element.

”Vi kan ikke reagere anderledes end at bruge de mekanismer vi altid har brugt. Og det er, at ...fortsættes

...have den laveste omkostning, de bedste komponent-priser og den billigste produktions-form,” siger han.

Ingen priskrig

Den holdning deles af Henrik Sinnbeck, direktør for HP's pc-forretning i Danmark.

Han vil heller ikke lade sig påvirke af Zeptos ambitiøse forsøg på at få en priskrig i gang.

”Det marked, som Zepto kan ramme med dette produkt, er ikke noget, der kan påvirke vores priser. Vi kommer ikke til at følge det på nogen måde. Vi bliver ved med at ligge på de prispunkter, som vi ligger på i dag,” pointerer han.

HP’s billigste bærbare ligger på omkring 4.000 kroner, og længere ned kommer prisen ikke.

Satser på de dyre

”Vi har faktisk stor succes med at få skubbet produkterne op i højere prispunkter, så kunden får mere for pengene. Den proces har vi brugt en masse krudt på. Vi har væsentligt flere solgte pc’er i den dyre ende,” siger Henrik Sinnbeck.

Derfor vil Zeptos fremstød, ifølge direktøren, ikke presse HP på nogen måder.

”Hvis man sælger en bærbar til den pris, kan den sådan set ikke noget. Vi vil hellere satse på at give kunderne en bedre oplevelse, og det er nødvendigvis ikke den billigste maskine,” forklarer han.

Annonce

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Mainframe and .NET Developer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S