Artikel top billede

Tele2 trækker Telenor Danmark ned

Den danske afdeling af teleselskabet Telenor fik en pæn vækst i 2007, der dog var hæmmet af selskabets køb af danske Tele2.

Resultatet i den danske del af det norske teleselskab Telenor bærer præg af købet af Tele2.

Selskabet havde i 2007 en samlet omsætning i mobilforretningen, der omfatter Tele2, CBB og Sonofon, på 5,4 millairder kroner 5,2 milliarder kroner i 2006.

Det svarer til en fremgang på godt fem procent. Til gengæld steg driftsresultatet (EBIT) med 17 procent fra 731 millioner kroner i 2006 til 858 millioner i 2007.

Teleselskabet klarede sig dog knap så godt i sidste kvartal af 2007 sammenlignet med 2006, hvor indtjeningen faldt fra 204 millioner kroner til 143 millioner.

Tele2-køb kan mærkes

Ifølge Telenor Danmarks administrerende direktør, Henrik Clausen, skyldes den lavere indtjening i fjerde kvartal blandt andet købet af danske Tele2 og tab af forretning i forbindelse med Telias køb af Debitel.

Telenor mærkede samtidig effekten af de politiske indgreb mod nedsættelse af priserne for at benytte mobiltelefonen i udlandet samt teleselskabernes interne priser.

Derudover åbnede selskabet 72 telebutikker i supermarkedskæden Føtex, hvilket også kostede på indtjeningen.

"Målet er, at vi via øget volumen og distributionskraft får genskabt tilfredsstillende lønsomhed inden for de kommende tre til fire kvartaler," siger administrerende direktør Henrik Clausen.

Til sammen havde CBB, Sonofon og Tele2 1.680.000 mobilkunder i 2007.

Stor vækst i bredbåndsforretning

Telenor Danmarks bredbåndsforretning, der omfatter Cybercity og Tele2, oplevede til gengæld store vækstrater.

Omsætningen steg således med 65 procent til 1.187 millioner kroner i 2007.

Resultatet (EBIT) blev på 85 millioner kroner og steg dermed 46 procent i forhold til 2006.

Også her medførte købet af Tele2 en pæn vækst i omsætning og kunder, men kostede samtidig på indtjeningsgraden.

Telenors danske direktør Henrik Clausen forventer dog, at lønsomheden inden for de kommende fem til seks kvartaler igen vil være på et tilfredsstillende niveau, når synergieffekten af købet af Tele2 for alvor slår igennem.

Cybercity og Tele2 havde ved udgangen af sidste år 440.000 bredbåndskunder.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere