ODF og OOXML burde samarbejde

En fredelig udvikling i tæt samarbejde vil betyde bedre standarder til en lavere pris. Det mener ODF-ekspert, som opfordrer til, at ODF- og OOXML-udviklerne mødes og diskutere fremtiden for formaterne.

Artikel top billede

Computerworld News Service: "Udviklerne bag OpenDokumentFormat (ODF) og Office Open XML (OOXML) standarderne, burde samarbejde og udvikle deres produkter parallelt med hinanden."

Det udtaler Patrick Durusau, som er ISO projekt editor for ODF standard i et åbent brev torsdag.

OOXML dokument formatet, som er sponsoreret af Microsoft, er kun få dage fra et skæbnesvangert møde.

Mødet vil påvirke, om den internationale organisation for standardisering (ISO) vil godtage formatet som anerkendt standard, ligesom det rivaliserende ODF format blev anerkendt i maj 2006.

Hård konkurrence

Relationerne imellem tilhængere af de to formater er for det meste konkurrenceprægede, og knap så venlige.

Patrick Durusau skriver i sit åbne brev, at tilhængere af de to formater får mere ud af at lade formaterne udvikle sig i samarbejde.

Durusau var betænksom nok til at skrive sit brev i PDF formatet. Et format der blev godkendt af ISO i december sidste år.

"Hvis vi bare havde en samarbejdslignende udviklingsproces, hvor både tilhængere af OpenXML og OpenDocument, deres respektive organisationer, nationale instanser og andre interesserede grupper kunne mødes og diskutere fremtiden for formaterne, ville tingene se meget anderledes ud.

En fredelig udvikling i tæt samarbejde vil betyde bedre standarder til en lavere pris," skriver Durusau.

Imødekommenhed

ODF formatet, som er baseret på et format brugt af Sun Microsystems StarOffice og OpenOffice.org, fik hjælp af OASIS (Organization for the
Fortsættes...

De første skridt

Advancement of Structured Information Standards) til at komme igennem ISO standardiseringsprocessen.

Microsoft tilbød sit OOXML format til ECMA International (European Computer Manufacturers Assoiation) for at sætte fart på standardiseringsprocessen, men en ISO komité afviste sidste år OOXML ved en stemmerunde.

Siden da har ECMA arbejdet på at imødekomme de anmærkninger der gjorde at formatet ikke blev godkendt, og ISO komiteen vil i næste uge gennemføre et omvalg om formatets skæbne.

Der er 1.100 kommentarer at behandle under det fem dage lange møde, hvorefter nationale standardiseringsinstanser vil have en måned, til at beslutte om de vil ændre deres stemme i lyset af de nye ændringer.

Tal med fjenden

ISO accepterer henstillinger og anbefalinger fra industrielle standardiseringsinstanser. Nye standarder der tager denne rute til en ISO certificering, kan nå målet betydeligt hurtigere end ad den almindelige bureaukratiske vej.

"Hvad de to formater har brug for, er et neutralt forum hvor de kan lære af hinanden," siger Durusau, der forventer at hans tilskyndelse til samarbejde vil løfte et par øjenbryn rundt omkring.

Især fordi han er ODF editor hos OASIS, og samtidig projekt editor for formatet hos ISO.

"Man kan jo spørge sig selv hvorfor jeg opildner til samarbejde, men svaret er simpelt og ligger lige for. De problemer vi står overfor i dag er resultatet af at vi ikke har samarbejdet i fortiden.

Vi kan selvfølgelig ikke ændre på fortiden men vi kan sørge for at det ikke sker igen i fremtiden. At skabe et miljø, der fordrer samarbejde, er ikke gjort på en enkelt dag, det tager tid og anstrengelse, men man kan jo starte med at tale med 'fjenden', arbejde for et fælles forum og eventuelt sponsorere konferencer for forskellige standarder," siger Durusau.

Han foreslår, at flere virksomheder følger Novells eksempel og støtter mere end et projekt ad gangen. Novell støtter både TC 45 komiteen, der arbejder på OfficeOpen XML, og ODF's tekniske komité.

Oversat af Jimmie Gustafsson

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College