ODF og OOXML burde samarbejde

En fredelig udvikling i tæt samarbejde vil betyde bedre standarder til en lavere pris. Det mener ODF-ekspert, som opfordrer til, at ODF- og OOXML-udviklerne mødes og diskutere fremtiden for formaterne.

Artikel top billede

Computerworld News Service: "Udviklerne bag OpenDokumentFormat (ODF) og Office Open XML (OOXML) standarderne, burde samarbejde og udvikle deres produkter parallelt med hinanden."

Det udtaler Patrick Durusau, som er ISO projekt editor for ODF standard i et åbent brev torsdag.

OOXML dokument formatet, som er sponsoreret af Microsoft, er kun få dage fra et skæbnesvangert møde.

Mødet vil påvirke, om den internationale organisation for standardisering (ISO) vil godtage formatet som anerkendt standard, ligesom det rivaliserende ODF format blev anerkendt i maj 2006.

Hård konkurrence

Relationerne imellem tilhængere af de to formater er for det meste konkurrenceprægede, og knap så venlige.

Patrick Durusau skriver i sit åbne brev, at tilhængere af de to formater får mere ud af at lade formaterne udvikle sig i samarbejde.

Durusau var betænksom nok til at skrive sit brev i PDF formatet. Et format der blev godkendt af ISO i december sidste år.

"Hvis vi bare havde en samarbejdslignende udviklingsproces, hvor både tilhængere af OpenXML og OpenDocument, deres respektive organisationer, nationale instanser og andre interesserede grupper kunne mødes og diskutere fremtiden for formaterne, ville tingene se meget anderledes ud.

En fredelig udvikling i tæt samarbejde vil betyde bedre standarder til en lavere pris," skriver Durusau.

Imødekommenhed

ODF formatet, som er baseret på et format brugt af Sun Microsystems StarOffice og OpenOffice.org, fik hjælp af OASIS (Organization for the
Fortsættes...

De første skridt

Advancement of Structured Information Standards) til at komme igennem ISO standardiseringsprocessen.

Microsoft tilbød sit OOXML format til ECMA International (European Computer Manufacturers Assoiation) for at sætte fart på standardiseringsprocessen, men en ISO komité afviste sidste år OOXML ved en stemmerunde.

Siden da har ECMA arbejdet på at imødekomme de anmærkninger der gjorde at formatet ikke blev godkendt, og ISO komiteen vil i næste uge gennemføre et omvalg om formatets skæbne.

Der er 1.100 kommentarer at behandle under det fem dage lange møde, hvorefter nationale standardiseringsinstanser vil have en måned, til at beslutte om de vil ændre deres stemme i lyset af de nye ændringer.

Tal med fjenden

ISO accepterer henstillinger og anbefalinger fra industrielle standardiseringsinstanser. Nye standarder der tager denne rute til en ISO certificering, kan nå målet betydeligt hurtigere end ad den almindelige bureaukratiske vej.

"Hvad de to formater har brug for, er et neutralt forum hvor de kan lære af hinanden," siger Durusau, der forventer at hans tilskyndelse til samarbejde vil løfte et par øjenbryn rundt omkring.

Især fordi han er ODF editor hos OASIS, og samtidig projekt editor for formatet hos ISO.

"Man kan jo spørge sig selv hvorfor jeg opildner til samarbejde, men svaret er simpelt og ligger lige for. De problemer vi står overfor i dag er resultatet af at vi ikke har samarbejdet i fortiden.

Vi kan selvfølgelig ikke ændre på fortiden men vi kan sørge for at det ikke sker igen i fremtiden. At skabe et miljø, der fordrer samarbejde, er ikke gjort på en enkelt dag, det tager tid og anstrengelse, men man kan jo starte med at tale med 'fjenden', arbejde for et fælles forum og eventuelt sponsorere konferencer for forskellige standarder," siger Durusau.

Han foreslår, at flere virksomheder følger Novells eksempel og støtter mere end et projekt ad gangen. Novell støtter både TC 45 komiteen, der arbejder på OfficeOpen XML, og ODF's tekniske komité.

Oversat af Jimmie Gustafsson

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Røde Kors

    Data & Digitalisation Officer

    Københavnsområdet

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S