Efter direktør-fyring: PFA sætter CSC på porten

Få dage efter fyringen af koncernchef Niels Søbjerg Nielsen sætter PFA it-selskabet CSC på porten som udvikler af et nyt pensionssystem.

Artikel top billede

(Foto: PFA)

PFA Pension, der forleden fyrede koncerndirektør Niels Søbjerg Nielsen -angiveligt som følge af et fejlslagent it-projekt - sender nu delvist it-giganten CSC ud i kulden.

CSC har siden 2003 arbejdet sammen med PFA Pension om at udvikle pensionsselskabets nye pensionssystem baseret på CSC’s AIA-platform, og det er den del af samarbejdet, som PFA Pension nu terminerer, fortæller it-direktør Claus Flinck:

"Det var den rigtige beslutning at satse på AIA for fem år siden, men nu lever AIA ikke længere op til vores krav om en optimal platform," siger Claus Flinck.

PFA: Udramatisk
Han nedtoner beslutningen og understreger, PFA Pension fortsat har et upåklageligt samarbejde om it-driften med CSC.

"Jeg ser slet ikke den store dramatik i denne sag," siger han.

It-direktøren ønsker ikke at kommentere på forlydender om, at opsigelsen af samarbejdet med CSC hænger sammen med fyringen af koncerndirektør Niels Søbjerg Nielsen.

"Det kan jeg ikke kommentere. Han valgte at sige op, og vi valgt ikke at kommentere det forhold yderligere," siger han.

Det er dog ikke mere end tre år siden, at både CSC-direktør Jesper Kryhlmand og nu tidligere koncerndirektør Niels Søbjerg Nielsen lovpriste CSC-systemet i PFA's kundemagasin 'Indsigt'.

Sadlede om i 2005

Allerede dengang var der dog behov for justeringer ifølge Niels Søbjerg Nielsen:

"Vi har speedet teknologiudviklingen dramatisk op siden 2003. I begyndelsen gik vi efter at starte med forsikringssystemet, men markedet havde ændret sig, så vi sadlede om til først at skabe nye produkter som PFA DitValg og PFA Unit Link og ny internetportaler," sagde han.

Netop disse to produkter fremhæver Claus Flinck også som succesfulde.

Ingen tal

It-direktør Claus Flinck ønsker heller ikke at...fortsættes

... sætte tal på, hvad projektet har kostet PFA Pension i eventuelt spildt arbejdskraft.

Dog mener han, at arbejdet med projektet på trods af termineringen har haft så store positive afledte effekter på restede af PFA Pensions systemer, som i de senere år er blevet bygget op omkring en serviceorienteret arkitektur (SOA).

"Vi har fået systemer til udbetaling, indbetaling og bedre workflow - ting, som ikke ligger i standardrammen," siger Claus Flinch.

It-direktøren bekræfter, at PFA Pension nu er på jagt efter et nyt forsikringssystem, der er baseret på danske standarder.

Ifølge it-direktøren var der nemlig flere problemer med AIA.

Marginaliseret platform

For det første var platformen stadig mere marginaliseret.

"Det ville på længere sigt være svært at finde udviklingskompetencerne," siger han.

For det andet har nye og flere lovkrav til især danske pensionsselskaber gjort det stadig mere vanskeligt at udvikle på den globale platform AIA, idet de nationale regulativer kræver mange tilretninger af standardplatformen.

"Derfor er vi jagt efter et dansk system. Lige nu kigger vi på Edlund," siger Claus Flinck.

Afslutningen af samarbejdet om det omfattende it-projekt, sker selv om projektet og samarbejdet har været i gang siden 2003.

CSC kan ikke vurdere konsekvenser

CSC’s Torben Wolff, der er kommercielt ansvarlig for aftalen med PFA Pension, er endnu ikke i stand til at vurdere, om kritikken af AIA vil få konsekvenser for CSC.

”AIA er en europæisk platform, PFA Pension har valgt at gå efter en dansk platform. Jeg har ikke informationer til at vurdere, om PFA vurderer rigtigt,” siger han.

Han kan ikke give et bud på, hvad opsigelsen af aftalen betyder for CSC, men mener ikke, at det vil have betydning for salg af AIA-platformen til andre kunder.

”En del af systemet er allerede i produktion hos PFA Pension. Det gælder blandt andet det nye Unit Link, der følger markedsrenten, og som er det alle pensionsselskaber efterspørger,” siger han.

Tre-cifret millionbeløb

Ingen af parterne vil sætte tal på aftalens omfang, men ved kontraktens indgåelse i 2003 vurderede kilder, at projektets værdi befandt sig i størrelsesordenen 300-500 millioner kroner, hvilket også inkluderede et omfattende SAP-projekt.

Det er i øvrigt ikke første gang, at der har været gnidninger i forholdet mellem CSC og PFA Pension.

I 2004 bad PFA Pension IBM om at kigge med over skuldere.

Dengang kaldte PFA sig for en krævende kunde, og forløbet mundede blandt andet ud i, at projektlederposten blev bragt helt op på direktionsniveau.

PFA var en krævende kunde

Dengang sagde kommunikationsdirektør Søren Espersen:

"Vi har fra starten sagt, at vi vil have de bedste CSC-folk på posten," sagde han efter flere udskiftninger på projektlederposten.

Søren Espersen pointerede endvidere dengang, at PFA var tilfreds med samarbejdet.

"Det er ikke det samme som at sige, at alt har været 'a walk in the park', men CSC har leveret, hvad der var aftalt. I nogle tilfælde skete det med store udfordringer, i andre tilfælde uden," sagde kommunikationsdirektør Søren P. Espersen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S