Danske tele-firmaer vælger side i stor teknologi-dyst

Kampen mellem LTE og WiMax om at blive næste generation trådløse bredbåndsteknologi er i fuld gang med store internationale aktører på hver sin side. I Danmark synes slaget dog allerede afgjort.

Artikel top billede

Der bliver udkæmpet en hård kamp mellem støtterne bag de to teknologier WiMax og LTE (Long Term Evolution).

De to teknologier har nemlig hver isærstøtte af en række internationale sværvægtere i it- og telebranchen.

LTE støttes således af blandt andet amerikanske AT&T, Verizon Wireless, der er et joint venture mellem britiske Vodafone og amerikanske Verizon samt China Mobile, mens Intel, Motorola og Samsung er nogle af de mest prominente selskaber, der bakker op om WiMax.

I Danmark er der dog ikke samme uenighed om næste generations trådløse bredbåndsteknologi.

Flere af de store teleselskaber satser nemlig allerede nu på samme teknologi.

Hælder mest til LTE

"Overordnet set satser vi på 3G og Turbo3G på mobilområdet. Derfor tror vi også meget på LTE, fordi det bygger oven på den strategi, vi har ført hidtil," siger pressechef Peter Glüssing fra Sonofon og Cybercity, der er en del af Telenor Danmark.

Samme holdning har man hos Danmarks største teleselskab, TDC.

"Den næste generation, som vi umiddelbart kommer til at se på, bliver LTE. Det er jo en direkte roadmap videre ud i 2G, 3G og 4G. Der er ingen tvivl om, at vi kommer til at bruge vores operationelle kræfter der," siger Flemming Hynkemejer TDC's vicedirektør for teknik, Mobil Norden.

Og også hos den danske afdeling af teleselskabet 3 er man mest til LTE.

"Vi er committed til 3G-standarden, og alt taler for, at det bliver LTE, som kommer til at bane vejen, eftersom hele vores infrastruktur er bygget op omkring 3G. LTE er jo en videreudbygning af 3G," siger 3's ansvarlige for produktudvikling, Irfan Goandal.

Han peger samtidig på, at LTE er nødt til at blive realiseret på nogle frekvensbånd, som ikke er til rådighed i dag.

Mens de store selskaber umiddelbart satser på LTE, er der dog andre der ser muligheder i WiMax. Således har ELRO og Danske Telecom, der er kendt under navnet Clearwire, investeret stort i WiMax.

Det samme har Butlernetworks, der har investeret mere end...fortsættes

... 300 millioner kroner på at opbygge en landsdækkende infrastruktur til bredbånd via WiMax og FWA-teknologi – primært til erhvervslivet.

LTE udelukker ikke WiMax

Men hos både Sonofon, 3 eller TDC følger man dog også udviklingen på WiMax-scenen.

"Det er LTE, vi satser på, men dermed ikke sagt, at vi ikke vil noget med Wi-Max. Vi har stået lidt i venteposition omkring Wi-Max, og det gør vi sådan set stadig væk," siger Flemming Hynkemejer fra TDC.

Han peger på, at teleselskabet primært overvejer Wi-Max som supplement til andre teknologier.

"Det kunne være konvergensterminaler, der kan håndtere mange forskellige teknologier. Så kunden egentlig kan være ligeglad med, hvilket net han er på. Så er det et spørgsmål, hvor vi kan producere det billigst henne. Allerede der har vi jo en fordel af, at vi har en lang række master, der står med både 2G og 3G," siger Flemming Hynkemejer fra TDC.

"Med hensyn til Wi-Max er det ikke en afgørende hjørnesten i vores arkitektur i netværket, men det er klart, at de områder, hvor Wi-Max kan gå ind og understøtte de andre teknologier som for eksempel 3G og Turbo3G, vil vi gøre det," lyder meldingen fra Sonofons pressechef, Peter Glüssing.

Irfan Goandal fra 3 vil heller ikke udelukke, at selskabet vil se nærmere på mulighederne i WiMax.

"Det er lidt åbent, hvad der sker om to-tre-fire år, men de to teknologier ligner hinanden utrolig meget og vil måske endda smelte sammen på sigt," siger han og peger også på chipproducenten Intels betydning.

"I fremtiden vil vi se laptops med indbygget Wi-Fi, 3G og WiMax, i og med at Intel presser så hårdt på for at få WiMax indbygget i deres chips."

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension