Ballade om internetcensur i Finland

En sag om internetcensur har tiltrukket sig megen opmærksomhed i Finland og kan måske afsløre, hvordan siderne blokeres af myndighederne.

Artikel top billede

Computerworld News Service:
Balladen begyndte da programmør Matti Nikki offentliggjorde en liste over domæner, som de finske myndigheder havde censureret i bestræbelserne på at hindre udbredelsen af børnepornografi.

Myndighederne ønskede at hemmeligholde listen med censurerede domæner.

"Det er min overbevisning at listerne skal offentliggøres, så alle kan føle sig sikre på at listen ikke misbruges," siger Matti Nikki på hans website.

Da Matti Nikki lavede domænenavnene på listen om til links, blev hans eget site føjet til listen.

Organisationen Electronic Frontier Finland (EFFI) gik ind i sagen og krævede en forklaring på, hvorfor Matti Nikkis site var blevet censureret.

Bør følge loven

"De sendte mig en forklaring, der ikke sagde noget konkret," siger Jyri Luostarinen, der er bestyrelsesmedlem i EFFI.

"De skrev, at vi skulle henvende os til det finske justitsministerium med klagen."

I det mindste har sagen medført en god ting, siger Jyri Luostarinen.

"Al opmærksomheden har ført til en offentlig diskussion om internetcensur, hvilket vi føler er meget vigtigt."

Jyri Luostarinen forudser, at der vil rejse sig et krav om, at det finske efterforskningsbureau bliver mere åbent om listen.

"Jeg håber, den vil blive anvendt sådan som det oprindeligt var ment, eller bliver ophævet. I det mindste forventer jeg, at den vil blive brugt som der står i loven," siger Jyri Luostarinen.

Oversat af Bo Madsen.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S