Danske Saab-ansatte i klemme i forsvarsbatalje

Det danske forsvar har erklæret kontraktkrig med den svenske Saab-koncern. Den danske del af Saab kan komme i klemme i slagsmålet.

Artikel top billede

Saab overgiver sig ikke uden kamp, når det gælder den kontrakt som det danske forsvar i går opsagde.

Selv om aftalen er med det svenske moderselskab Saab AB, kan problemerne ramme de danske ansatte i virksomheden.

Direktør i Saab Danmark, Troels Birkedal, fortæller, at der udvikles på systemet i den danske afdeling, så det vil få konsekvenser, at Forsvaret har opsagt kontrakten.

"Vi har nogle folk, der arbejder på systemet sammen med svenskerne. Konsekvenserne vil afhænge af, hvilken løsning man når frem til," siger Troels Birkedal.

Saab fastholder, at firmaet har leveret det, som kontrakten kræver og er altså ikke villig til umiddelbart at godtage opsigelsen.

Langt samarbejde

Det er 12 års samarbejde mellem det danske forsvar og Saab Danmark om et kommando og kontrolsystem til den danske hær, der stoppede i går.

Forsvaret vil ikke vente længere på det såkaldte Daccis-system.

Forsvarskommandoen har i utvetydige vendinger konstateret, at Saab ikke har leveret det, som selskabet skal – og at samarbejdet om det vigtige kommando og kontrol-system indstilles.

Systemet, der har navnet Danish Army Command and Control Information System, Daccis, er udviklet i samarbejde med Mærsk Data Defence, der i begyndelsen af 2007 blev købt af den svenske forsvarsleverandør Saab.

Daccis-systemet skulle give et overblik over slagmarken i realtid, men er i dag kun færdigt i en version, som forsvaret vurderer kun...fortsættes

... kan bruges i øvelsessituationer.

Brat fyring

Saab Danmark direktør Troels Birkedal forklarer, at opsigelsen er kommet som en overraskelse for Saab.

Virksomheden har allerede meddelt, at den ikke umiddelbart har tænkt sig at tilbagebetale de penge, som det danske forsvar forlanger.

"Vi er for at sige det mildt dybt overraskede over den opsigelse. Vi mener, at der er en række forudsætninger for opsigelsen, som ikke er opfyldt. Vi er helt overbeviste om, at vi kan levere det, som kræves i kontrakten i løbet af i år," siger Troels Birkedal.

Han mener, at Forsvaret har haft en række problematiske indkøbssager, som spiller ind på beslutningen.

"Det er en svær tid med mange indkøb, og det er bare ærgerligt, at det lige skal ramme os," siger Troels Birkedal med slet skjult henvisning til, at Forsvaret i det seneste år er blevet kritiseret for at købe dyrt udstyr, der ikke virker tilfredsstillende.

Forsvaret har blandt andet været i modvind på grund af problemer med de ubemandede fly Tårnfalken og de nye EH-101 helikoptere.

Forkert lys

Troels Birkedal mener at baggrunden for uenigheden formentlig ligger i forståelsen af kontrakten.

"Det er måske svært at acceptere en leverance, hvis man ikke har gjort sig helt klart, hvad det er man skal have," siger Troels Birkedal.

Uenigheden burde ifølge Troels Birkedal afklares, og samarbejdet genoptages.

"Det ville være det bedste for begge parter. Men jeg er da ikke mere naiv, end at jeg ved, at Forsvaret har svært ved at skifte retning, når de er kommet med sådan en melding," siger Troels Birkedal.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS