Danske Saab-ansatte i klemme i forsvarsbatalje

Det danske forsvar har erklæret kontraktkrig med den svenske Saab-koncern. Den danske del af Saab kan komme i klemme i slagsmålet.

Artikel top billede

Saab overgiver sig ikke uden kamp, når det gælder den kontrakt som det danske forsvar i går opsagde.

Selv om aftalen er med det svenske moderselskab Saab AB, kan problemerne ramme de danske ansatte i virksomheden.

Direktør i Saab Danmark, Troels Birkedal, fortæller, at der udvikles på systemet i den danske afdeling, så det vil få konsekvenser, at Forsvaret har opsagt kontrakten.

"Vi har nogle folk, der arbejder på systemet sammen med svenskerne. Konsekvenserne vil afhænge af, hvilken løsning man når frem til," siger Troels Birkedal.

Saab fastholder, at firmaet har leveret det, som kontrakten kræver og er altså ikke villig til umiddelbart at godtage opsigelsen.

Langt samarbejde

Det er 12 års samarbejde mellem det danske forsvar og Saab Danmark om et kommando og kontrolsystem til den danske hær, der stoppede i går.

Forsvaret vil ikke vente længere på det såkaldte Daccis-system.

Forsvarskommandoen har i utvetydige vendinger konstateret, at Saab ikke har leveret det, som selskabet skal – og at samarbejdet om det vigtige kommando og kontrol-system indstilles.

Systemet, der har navnet Danish Army Command and Control Information System, Daccis, er udviklet i samarbejde med Mærsk Data Defence, der i begyndelsen af 2007 blev købt af den svenske forsvarsleverandør Saab.

Daccis-systemet skulle give et overblik over slagmarken i realtid, men er i dag kun færdigt i en version, som forsvaret vurderer kun...fortsættes

... kan bruges i øvelsessituationer.

Brat fyring

Saab Danmark direktør Troels Birkedal forklarer, at opsigelsen er kommet som en overraskelse for Saab.

Virksomheden har allerede meddelt, at den ikke umiddelbart har tænkt sig at tilbagebetale de penge, som det danske forsvar forlanger.

"Vi er for at sige det mildt dybt overraskede over den opsigelse. Vi mener, at der er en række forudsætninger for opsigelsen, som ikke er opfyldt. Vi er helt overbeviste om, at vi kan levere det, som kræves i kontrakten i løbet af i år," siger Troels Birkedal.

Han mener, at Forsvaret har haft en række problematiske indkøbssager, som spiller ind på beslutningen.

"Det er en svær tid med mange indkøb, og det er bare ærgerligt, at det lige skal ramme os," siger Troels Birkedal med slet skjult henvisning til, at Forsvaret i det seneste år er blevet kritiseret for at købe dyrt udstyr, der ikke virker tilfredsstillende.

Forsvaret har blandt andet været i modvind på grund af problemer med de ubemandede fly Tårnfalken og de nye EH-101 helikoptere.

Forkert lys

Troels Birkedal mener at baggrunden for uenigheden formentlig ligger i forståelsen af kontrakten.

"Det er måske svært at acceptere en leverance, hvis man ikke har gjort sig helt klart, hvad det er man skal have," siger Troels Birkedal.

Uenigheden burde ifølge Troels Birkedal afklares, og samarbejdet genoptages.

"Det ville være det bedste for begge parter. Men jeg er da ikke mere naiv, end at jeg ved, at Forsvaret har svært ved at skifte retning, når de er kommet med sådan en melding," siger Troels Birkedal.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S