Danske Saab-ansatte i klemme i forsvarsbatalje

Det danske forsvar har erklæret kontraktkrig med den svenske Saab-koncern. Den danske del af Saab kan komme i klemme i slagsmålet.

Artikel top billede

Saab overgiver sig ikke uden kamp, når det gælder den kontrakt som det danske forsvar i går opsagde.

Selv om aftalen er med det svenske moderselskab Saab AB, kan problemerne ramme de danske ansatte i virksomheden.

Direktør i Saab Danmark, Troels Birkedal, fortæller, at der udvikles på systemet i den danske afdeling, så det vil få konsekvenser, at Forsvaret har opsagt kontrakten.

"Vi har nogle folk, der arbejder på systemet sammen med svenskerne. Konsekvenserne vil afhænge af, hvilken løsning man når frem til," siger Troels Birkedal.

Saab fastholder, at firmaet har leveret det, som kontrakten kræver og er altså ikke villig til umiddelbart at godtage opsigelsen.

Langt samarbejde

Det er 12 års samarbejde mellem det danske forsvar og Saab Danmark om et kommando og kontrolsystem til den danske hær, der stoppede i går.

Forsvaret vil ikke vente længere på det såkaldte Daccis-system.

Forsvarskommandoen har i utvetydige vendinger konstateret, at Saab ikke har leveret det, som selskabet skal – og at samarbejdet om det vigtige kommando og kontrol-system indstilles.

Systemet, der har navnet Danish Army Command and Control Information System, Daccis, er udviklet i samarbejde med Mærsk Data Defence, der i begyndelsen af 2007 blev købt af den svenske forsvarsleverandør Saab.

Daccis-systemet skulle give et overblik over slagmarken i realtid, men er i dag kun færdigt i en version, som forsvaret vurderer kun...fortsættes

... kan bruges i øvelsessituationer.

Brat fyring

Saab Danmark direktør Troels Birkedal forklarer, at opsigelsen er kommet som en overraskelse for Saab.

Virksomheden har allerede meddelt, at den ikke umiddelbart har tænkt sig at tilbagebetale de penge, som det danske forsvar forlanger.

"Vi er for at sige det mildt dybt overraskede over den opsigelse. Vi mener, at der er en række forudsætninger for opsigelsen, som ikke er opfyldt. Vi er helt overbeviste om, at vi kan levere det, som kræves i kontrakten i løbet af i år," siger Troels Birkedal.

Han mener, at Forsvaret har haft en række problematiske indkøbssager, som spiller ind på beslutningen.

"Det er en svær tid med mange indkøb, og det er bare ærgerligt, at det lige skal ramme os," siger Troels Birkedal med slet skjult henvisning til, at Forsvaret i det seneste år er blevet kritiseret for at købe dyrt udstyr, der ikke virker tilfredsstillende.

Forsvaret har blandt andet været i modvind på grund af problemer med de ubemandede fly Tårnfalken og de nye EH-101 helikoptere.

Forkert lys

Troels Birkedal mener at baggrunden for uenigheden formentlig ligger i forståelsen af kontrakten.

"Det er måske svært at acceptere en leverance, hvis man ikke har gjort sig helt klart, hvad det er man skal have," siger Troels Birkedal.

Uenigheden burde ifølge Troels Birkedal afklares, og samarbejdet genoptages.

"Det ville være det bedste for begge parter. Men jeg er da ikke mere naiv, end at jeg ved, at Forsvaret har svært ved at skifte retning, når de er kommet med sådan en melding," siger Troels Birkedal.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job