Forsvaret i kamp for at hente skandale-millioner hjem

Forsvaret er klar til at kæmpe for at få 147 millioner kroner tilbage fra Saab for det fejlede Daccis-system. Tilliden til den svenske forsvarsindustri-kæmpe er væk.

Artikel top billede

Svenske Saab skal ikke regne med at få lov til at beholde 147 millioner af de kroner, som det danske forsvar har betalt til firmaet.

Forsvaret har opsagt kontrakten om det omdiskuterede Daccis-system, og nu skal pengene betales tilbage.

Sådan lyder meldingen fra generalmajor Per Ludvigsen, der er chef for Forsvarskommandoens Koordinationsstab.

Han mener, at Forsvarets kontrakt med Saab stiller gunstigt i forhold til at få pengene tilbage.

Vi har en fin sag

"Det er vores klare opfattelse, at vi har en fin sag, og det mener vores advokat, kammeradvokaten, også," siger Per Ludvigsen.

Derfor mener Per Ludvigsen også, at chancerne for at få Saab til at til tilbagebetale en del af kontraktlige.

"Jeg vil ikke kommentere på, hvordan det vil gå. Vi har hævet kontrakten, og så må resten finde sin løsning på den ene eller den anden måde," siger generalmajoren.

Per Ludvigsen afviser fuldstændig Saabs udmelding om, at udviklingsarbejdet har taget fart det seneste år og firmaets forventning om at kunne levere i løbet af 2008.

"Vi ikke tillid til, at Saab kan levere en ny tilfredsstillende version, der er beregnet til operativ indsættelse," siger Per Ludvigsen.

Ny kurs

Forsvarskommandoen beskrev i begyndelsen af 2007 systemet i en redegørelse til Forsvarsministeriet.

Og for knap et år siden lød beskeden til ministeriet, at "Forsvarskommandoen finder derfor, at man nu er nået så langt i udviklingen af Daccis, at det vil være hensigtsmæssigt at videreføre projektet."

Fortsættes

Flere modeller på markedet

Generalmajoren fra Forsvarskommandoens koordinationsstab forklarer kursskiftet.

"Det er nu klart for os, at det ikke er muligt at udvikle det her system, så det er kompatibelt med MIP (international datamodel, red.) og at det kan udvikles til en pålidelig operativ kvalitet," siger Per Ludvigsen.

Den konstatering er også af nyere dato.

I redegørelsen fra sidste år skrev Forsvarskommandoen i relation til kompabilitet, at "i denne sammenhæng har Daccis gennemført en række test, der viste, at systemet er i stand til at udveksle data med andre nationers tilsvarende systemer."

Generalmajor Per Ludvigsen kan ikke forklare, hvorfor man ikke allerede dengang opdagede problemerne.

"Jeg er ikke tekniker, så det ved jeg ikke. Men jeg kan konstatere, at der for et år siden blev sagt, at det ville blive kompatibelt. Men der er foretaget nogle tests, og det er objektivt, at det ikke er kompatibelt," siger Per Ludvigsen.

Vi finder en hyldevare

Nu skal forsvaret til at finde en ny leverandør, men Per Ludvigsen regner med, at den opgave er blevet mere overkommelig siden Daccis-udviklingen blev sat på skinner i 1996.

"Vi vil gå ud på markedet, hvor der findes systemer, som er i drift for andre nationer. Det regner vi med at kunne have på plads i løbet af et par år," siger Per Ludvigsen.

"Jeg er ikke bange for at begynde forfra, for det er et produkt, som findes i brug ved andre nationer. Der skal selvfølgelig være en tilpasning," forklarer Per Ludvigsen, som desuden ser muligheder for fælles opdateringer, hvis Danmark samme system som nogle af partner-landene.

Den tyske hær bruger et system fra EADS Defence & Security og ESG Elektroniksystem, den amerikanske hær har en række systemer blandt andet leveret af Northrop Grumman, mens briterne får komponenter fra blandt andre Lockheed Martin.

Den danske virksomhed Terma er også leverandør af kommando og kontrol-systemer.

Ind til et nyt system er på plads vil den seneste færdige udgave af Daccis, version 6.0, blive brugt i uddannelse.

Annonce

Annonceindlæg fra itavis

AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S