Tele2-kæring kan kølhale piratsagen

Den to-fløjs krig som Tele2 har indledt mod IFPI i kampen om The Pirate Bay betyder længere ventetid på principiel afklaring.

Artikel top billede

Internetleverandøren Tele2's kæring af den fogedretskendelse, som i starten af februar pålagde selskabet at spærre kundernes adgang til den svenske internetside The Pirate Bay, vil formentlig udsætte den justifikationssag, som allerede er sat i gang mellem Tele2 og ophavsretshaverne.

Mens kæresagen alene skal afgøre, om betingelserne i det hele taget var opfyldt for at pålægge Tele2 at spærre kundernes adgang med et fogedforbud, skal justifikationssagen tage stilling til, om spærringen er i strid med EU's Infosoc direktiv. Årsagen er, at Danmark muligvis fortolker direktivet anderledes end andre medlemslande.

Men når Tele2 har nu har indledt en kæresag i landsretten, samtidig med at justifikationssagen er sat i gang i byretten, vil de mere overordnede og principielle spørgsmål sandsynligvis først blive behandlet med justifikationssagen, når kæresagen er afsluttet.

Det vurderer Max Sørensen, der er it-advokat hos Dahl i Esbjerg.

"Jeg nægter at tro på, at en byretsdommer vil træffe en afgørelse, før landsretten har talt," siger Max Sørensen.

Udsættelsen sker ifølge it-advokaten for at undgå, at to retsinstanser taler imod hinanden og kommer frem til modstridende afgørelser i samme sag.

"Derfor vil man typisk sætte justifikationssagen i bero, indtil landsretten har truffet sin afgørelse i kæresagen," siger Max Sørensen.

Hvis Tele2 taber kæresagen

Det er altså kæresagen, som bliver behandlet først i retssystemet. Hvis Tele2 taber denne sag, og retten mener, at fogedretten havde grundlag for at pålægge spærringen af The Pirate Bay, så fortsætter justifikationssagen, som om intet var hændt.

Selv om Tele2 taber kæresagen, vil det ikke betyde, at sagsøgerne i justifikationssagen, IFPI med flere, står stærkere.

"Landsretten tager alene stilling til, om der er sandsynliggjort en krænkelse. De går ikke ind og prøver det nærmere," siger Max Sørensen.

Hvis Tele2 vinder kæresagen

Hvis Tele2 vinder den nyindledte kæresag i landsretten, kan tingene udvikle sig i en anden retning. Hvis landsretten i denne sag afgør, at der ikke var grundlag for at fogedretten nedlagde påbud om at Tele2 skulle spærre kundernes adgang til The Pirate Bay, så bortfalder justifikationssagen.

"Hvis landsretten siger, at der ikke skal nedlægges fogedretsforbud, så skal der heller ikke være nogen justifikationssag," fortæller Max Sørensen.

Samtidig vil fogedretskendelsen bortfalde, så Tele2's kunder igen får mulighed for at gå in på piratebay.org.

Met det betyder imidlertid ikke, at slaget mellem teleselskaberne og ophavsretshaverne behøver at slutte her.

Selv om landsretten kommer frem til, at der ikke skal nedlægges et fogedforbud, så kan rettighedshaverne stadig godt få prøvet, om de får krænket deres rettigheder, fortæller it-advokaten.

"Hvis IFPI og rettighedshaverne mener, at der er tale om en krænkelse, så indleder de bare en helt almindelig krænkelsessag mod Tele2," siger Max Sørensen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory