Tele2-kæring kan kølhale piratsagen

Den to-fløjs krig som Tele2 har indledt mod IFPI i kampen om The Pirate Bay betyder længere ventetid på principiel afklaring.

Artikel top billede

Internetleverandøren Tele2's kæring af den fogedretskendelse, som i starten af februar pålagde selskabet at spærre kundernes adgang til den svenske internetside The Pirate Bay, vil formentlig udsætte den justifikationssag, som allerede er sat i gang mellem Tele2 og ophavsretshaverne.

Mens kæresagen alene skal afgøre, om betingelserne i det hele taget var opfyldt for at pålægge Tele2 at spærre kundernes adgang med et fogedforbud, skal justifikationssagen tage stilling til, om spærringen er i strid med EU's Infosoc direktiv. Årsagen er, at Danmark muligvis fortolker direktivet anderledes end andre medlemslande.

Men når Tele2 har nu har indledt en kæresag i landsretten, samtidig med at justifikationssagen er sat i gang i byretten, vil de mere overordnede og principielle spørgsmål sandsynligvis først blive behandlet med justifikationssagen, når kæresagen er afsluttet.

Det vurderer Max Sørensen, der er it-advokat hos Dahl i Esbjerg.

"Jeg nægter at tro på, at en byretsdommer vil træffe en afgørelse, før landsretten har talt," siger Max Sørensen.

Udsættelsen sker ifølge it-advokaten for at undgå, at to retsinstanser taler imod hinanden og kommer frem til modstridende afgørelser i samme sag.

"Derfor vil man typisk sætte justifikationssagen i bero, indtil landsretten har truffet sin afgørelse i kæresagen," siger Max Sørensen.

Hvis Tele2 taber kæresagen

Det er altså kæresagen, som bliver behandlet først i retssystemet. Hvis Tele2 taber denne sag, og retten mener, at fogedretten havde grundlag for at pålægge spærringen af The Pirate Bay, så fortsætter justifikationssagen, som om intet var hændt.

Selv om Tele2 taber kæresagen, vil det ikke betyde, at sagsøgerne i justifikationssagen, IFPI med flere, står stærkere.

"Landsretten tager alene stilling til, om der er sandsynliggjort en krænkelse. De går ikke ind og prøver det nærmere," siger Max Sørensen.

Hvis Tele2 vinder kæresagen

Hvis Tele2 vinder den nyindledte kæresag i landsretten, kan tingene udvikle sig i en anden retning. Hvis landsretten i denne sag afgør, at der ikke var grundlag for at fogedretten nedlagde påbud om at Tele2 skulle spærre kundernes adgang til The Pirate Bay, så bortfalder justifikationssagen.

"Hvis landsretten siger, at der ikke skal nedlægges fogedretsforbud, så skal der heller ikke være nogen justifikationssag," fortæller Max Sørensen.

Samtidig vil fogedretskendelsen bortfalde, så Tele2's kunder igen får mulighed for at gå in på piratebay.org.

Met det betyder imidlertid ikke, at slaget mellem teleselskaberne og ophavsretshaverne behøver at slutte her.

Selv om landsretten kommer frem til, at der ikke skal nedlægges et fogedforbud, så kan rettighedshaverne stadig godt få prøvet, om de får krænket deres rettigheder, fortæller it-advokaten.

"Hvis IFPI og rettighedshaverne mener, at der er tale om en krænkelse, så indleder de bare en helt almindelig krænkelsessag mod Tele2," siger Max Sørensen.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Jyske Bank

IT Specialist til IT Drift

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job