Dansk chip-håndbold vil fjerne al dommer-tvivl til VM

Dansk teknologi-iværksætter kan strække armene i sejrsjubel efter Det Internationale Håndboldforbund har besluttet at bruge firmaets chip-baserede bold ved VM i 2009. Læs her, hvordan bolden fungerer.

Artikel top billede

De intelligente danske bolde, i-Ball, holder styr på målene med håndbold-VM i Kroatien i 2009.

Den teknologiske iværksættervirksomhed GoalRef går en spændende sæson i møde, efter at Det Internationale Håndboldforbund, IHF, har besluttet at bruge virksomhedens intelligente Select-bolde ved VM i Kroatien i januar 2009.

GoalRef forsyner håndbolden, i-Ball, med et tyndt kobbernet indvendigt, mens stolperne og overliggeren på håndboldmålet udstyres med antenner, elektronik og en sender.

Systemet sender sender en krypteret besked til dommeren, når bolden passerer mållinjen.

Kæmpe-opgave

»Det har været en kæmpe opgave at udstyre bolden med en chip, som kan holde til den hårde behandling, uden at det går ud over boldens spilleegenskaber. Men det er lykkedes,« siger Ulrik Merrild.

Han har sammen med datalogiprofessor Ole Lehrmann Madsen fra Alexandra Instituttet og udviklingsselskabet Amfitech udviklet teknologien, der gør det muligt for dommere at afgive helt korrekte kendelser.

Oplagt til ishockey

Det er ikke kun håndbold, der kan få glæde af de intelligente bolde.

Især vil en sport som ishockey have stor nytte af at få en chip placeret i pucken, da det ofte er svært at se scoringerne.

Chippene gør hver bold identificerbar, så målene ikke kommer til at sende falske signaler på grund af elektroniske forstyrrelser.

”GoalRef kan bruges til både håndbold, fodbold og ishockey. Systemet uden videre bruges til også at give boldens hastighed.

Med den videreudvikling, vi planlægger, vil det også kunne fortælle om boldens rotation og lufttryk,” siger GoalRefs direktør, Ulrik Merrild .

Han forestiller sig, at de opsamlede data vil kunne bruges til at lave præcise animationer på storskærme i hallen eller stadion, når der er scoret.

FORTSÆTTES

Flere sports-giganter er på vej

Tyske Adidas er også på vej med et såkaldt beslutningsstøttesystem til boldspil.

Det hilser direktør Ulrik Merrild velkomment, da det øger interessen for den type systemer, og markedet dermed bliver større, mener han.

Han kan ikke sige, hvor stort han forventer, at markedet bliver.

”Men det bliver stort. Systemet er forberedt til at kunne bruges på alle niveauer, fra det dyre til det billige, afhængig af, hvor mange faciliteter, man vil have indbygget,” siger han.

GoalRefs patentanmeldte system er i øvrigt ikke forbeholdt bolde fra Select.

Systemet er ganske vist udviklet i tæt samarbejde med Select, men alle andre boldproducenter kan få adgang til at bruge det.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S