Dansk chip-håndbold vil fjerne al dommer-tvivl til VM

Dansk teknologi-iværksætter kan strække armene i sejrsjubel efter Det Internationale Håndboldforbund har besluttet at bruge firmaets chip-baserede bold ved VM i 2009. Læs her, hvordan bolden fungerer.

Artikel top billede

De intelligente danske bolde, i-Ball, holder styr på målene med håndbold-VM i Kroatien i 2009.

Den teknologiske iværksættervirksomhed GoalRef går en spændende sæson i møde, efter at Det Internationale Håndboldforbund, IHF, har besluttet at bruge virksomhedens intelligente Select-bolde ved VM i Kroatien i januar 2009.

GoalRef forsyner håndbolden, i-Ball, med et tyndt kobbernet indvendigt, mens stolperne og overliggeren på håndboldmålet udstyres med antenner, elektronik og en sender.

Systemet sender sender en krypteret besked til dommeren, når bolden passerer mållinjen.

Kæmpe-opgave

»Det har været en kæmpe opgave at udstyre bolden med en chip, som kan holde til den hårde behandling, uden at det går ud over boldens spilleegenskaber. Men det er lykkedes,« siger Ulrik Merrild.

Han har sammen med datalogiprofessor Ole Lehrmann Madsen fra Alexandra Instituttet og udviklingsselskabet Amfitech udviklet teknologien, der gør det muligt for dommere at afgive helt korrekte kendelser.

Oplagt til ishockey

Det er ikke kun håndbold, der kan få glæde af de intelligente bolde.

Især vil en sport som ishockey have stor nytte af at få en chip placeret i pucken, da det ofte er svært at se scoringerne.

Chippene gør hver bold identificerbar, så målene ikke kommer til at sende falske signaler på grund af elektroniske forstyrrelser.

”GoalRef kan bruges til både håndbold, fodbold og ishockey. Systemet uden videre bruges til også at give boldens hastighed.

Med den videreudvikling, vi planlægger, vil det også kunne fortælle om boldens rotation og lufttryk,” siger GoalRefs direktør, Ulrik Merrild .

Han forestiller sig, at de opsamlede data vil kunne bruges til at lave præcise animationer på storskærme i hallen eller stadion, når der er scoret.

FORTSÆTTES

Flere sports-giganter er på vej

Tyske Adidas er også på vej med et såkaldt beslutningsstøttesystem til boldspil.

Det hilser direktør Ulrik Merrild velkomment, da det øger interessen for den type systemer, og markedet dermed bliver større, mener han.

Han kan ikke sige, hvor stort han forventer, at markedet bliver.

”Men det bliver stort. Systemet er forberedt til at kunne bruges på alle niveauer, fra det dyre til det billige, afhængig af, hvor mange faciliteter, man vil have indbygget,” siger han.

GoalRefs patentanmeldte system er i øvrigt ikke forbeholdt bolde fra Select.

Systemet er ganske vist udviklet i tæt samarbejde med Select, men alle andre boldproducenter kan få adgang til at bruge det.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank