Dansk it-sikkerhedsselskab tredobler omsætningen

It-sikkerhed kommer mere og mere på agendaen hos danske virksomheder, og det slår igennem i regnskabet hos konsulenthuset B4Restore, der øger såvel omsætning som overskud markant.

Artikel top billede

Verden er blevet et mere usikkert sted at opholde sig, og det er skidt for nogen og godt for B4Restore, der har specialiseret sig i opbygning og drift af virksomheders backupsystemer med beskyttelse og overvågning af data.

"I det forgangne regnskabsår har vi fået flere nye kunder og mere at lave for vores eksisterende kunder, hvilket delvist skyldes øgede lovkrav til datalagring," siger Jan Hansen, administrerende direktør, B4Restore.

Rene Tivoli-applikationer

Selskabets løsninger er alle applikationer, der ligger oven på IBM's Tivoli Storage Manager (TSM), og de gør ifølge Jan Hansen "dagligdagen lettere for TSM-brugere."

Selskabets netop offentliggjorte årsregnskab viser, at omsætningen er vokset med en faktor tre fra 20 til 63,5 millioner kroner, mens resultatet før skat landede på syv millioner kroner.

Ledelsen i B4Restore har trukket stort set hele overskuddet på 5,2 millioner kroner ud i udbytte og ladet bare 151.222 kroner blive stående i virksomheden som overført resultat.

"Det mener vores revisor er den bedste måde at gøre det på, så sådan har vi altid gjort," siger Jan Hansen.

Kan ikke sammenlignes

Computerworld skrev også om B4Restores regnskab sidste år, men dengang koncentrerede virksomheden sig om regnskabet fra det holdingselskab, der ejer B4Restore, så tallene er ikke direkte sammenlignelige.

"Sidste nyt er, at vi etablerer et separat aktieselskab, hvor softwareudviklingsaktiviteterne, der hidtil har ligget i holdingselskabet, fremover skal ligge," forklarer Jan Hansen.

B4Restore, der blev etableret i 2003, er i det seneste regnskabsår vokset fra seks til ni ansatte, som frem til i dag er blevet til 20. Medarbejderne er fordelt på selskabets hovedafdeling i Århus, en nyetableret filial i Brøndby og en udviklingsenhed i Ukraine.

Moderate forventninger

Om kort tid flytter hovedafdelingen i Århus til nye lokaler i forstaden Viby J, hvor der er bedre plads til at udvide kundekredsen, der omfatter KMD, Bang & Olufsen, LEGO, Vestas, Danfoss og Coloplast.

Forventningerne til omsætningen i indeværende regnskabsår er moderate i forhold til det netop offentliggjorte årsregnskab.

"Der er klart mere potentiale inden for storage, backup og recovery. Men det er gået rigtig stærkt de sidste par år, så nu skal vi lige trække vejret. Et realistisk bud er nok en forøgelse af omsætningen på cirka 10 procent i år," siger Jan Hansen.

Selskabets konkurrenter er blandt andet EMC og til dels IBM.

Læses lige nu

    Everllence

    Head of Embedded Software Engineering

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - En unik mulighed

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS