De nordiske lande vil omsætte it for 129 milliarder i år

Omsætning på det nordiske marked for it-service vokser fem procent i løbet af 2008.

Artikel top billede

Virksomheder i Norden er mere tilbøjelige til at it-outsource til Baltikum end til Indien.

Omsætningen på it-services i Norden vil nå 17 milliarder euro i 2008. Det er en fremgang på 4,9 procent i forhold til sidste år, hvor den samlede omsætning nåede 16,2 miliarder euro.

Det er analysehuset Gartner, der kaster sin forudsigelse. Island er ikke inkluderet i rapporten, der koncentrerer sig om Sverige, Norge, Finland og Danmark.

”Norden er et lille, men teknologisk avanceret marked. Det gør regionen til et godt test-marked for resten af Europa,” mener Gartner-analytiker Susanne Karlsson.

Sverige har det største it-servicemarked af de fire lande, med en omsætning sidste år på 6,8 milliarder euro, mere end det dobbelt af det danske.

Danmark har det mindste marked med en omsætning i 2007 på lige knap fire milliarder euro. Gartner forventer, at omsætningen i Danmark stiger til 3,1 milliarder euro i år.

Hellere Baltikum end Indien

Det største serviceområde vil i 2008 fortsat være udvikling og integration, som vil omsætte for 5,3 milliarder euro alene.

It-management og it-outsourcing udgør i øjeblikket en noget mindre del.

Men Gartner forventer, at dette område vil vokse hurtigere end de øvrige i takt med, at it-branchen sikrer sig mere langsigtede kontrakter på infrastruktur og application management.

Gartner advarer mod at opfatte Norden som en samlet region, selv om det er nærliggende, når man betragter markedet udefra.

“Der er mange lokale spillere på markedet, og under halvdelen af markedet serviceres af virksomheder, der befinder sig blandt de ti største serviceleverandører,” siger Susanne Karlsson.

Gartner peger på, at nordiske virksomheder er meget mere forbeholdne overfor offshore outsourcing end for eksempel England, der sender mange opgaver til Indien.

”Til gengæld er de nordiske virksomheder i gang med at udnytte mulighederne i nearshoring i de baltiske lande og i Østeuropa,” siger Susanne Karlsson.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job