Artikel top billede

Virksomheder i Norden er mere tilbøjelige til at it-outsource til Baltikum end til Indien.

De nordiske lande vil omsætte it for 129 milliarder i år

Omsætning på det nordiske marked for it-service vokser fem procent i løbet af 2008.

Omsætningen på it-services i Norden vil nå 17 milliarder euro i 2008. Det er en fremgang på 4,9 procent i forhold til sidste år, hvor den samlede omsætning nåede 16,2 miliarder euro.

Det er analysehuset Gartner, der kaster sin forudsigelse. Island er ikke inkluderet i rapporten, der koncentrerer sig om Sverige, Norge, Finland og Danmark.

”Norden er et lille, men teknologisk avanceret marked. Det gør regionen til et godt test-marked for resten af Europa,” mener Gartner-analytiker Susanne Karlsson.

Sverige har det største it-servicemarked af de fire lande, med en omsætning sidste år på 6,8 milliarder euro, mere end det dobbelt af det danske.

Danmark har det mindste marked med en omsætning i 2007 på lige knap fire milliarder euro. Gartner forventer, at omsætningen i Danmark stiger til 3,1 milliarder euro i år.

Hellere Baltikum end Indien

Det største serviceområde vil i 2008 fortsat være udvikling og integration, som vil omsætte for 5,3 milliarder euro alene.

It-management og it-outsourcing udgør i øjeblikket en noget mindre del.

Men Gartner forventer, at dette område vil vokse hurtigere end de øvrige i takt med, at it-branchen sikrer sig mere langsigtede kontrakter på infrastruktur og application management.

Gartner advarer mod at opfatte Norden som en samlet region, selv om det er nærliggende, når man betragter markedet udefra.

“Der er mange lokale spillere på markedet, og under halvdelen af markedet serviceres af virksomheder, der befinder sig blandt de ti største serviceleverandører,” siger Susanne Karlsson.

Gartner peger på, at nordiske virksomheder er meget mere forbeholdne overfor offshore outsourcing end for eksempel England, der sender mange opgaver til Indien.

”Til gengæld er de nordiske virksomheder i gang med at udnytte mulighederne i nearshoring i de baltiske lande og i Østeuropa,” siger Susanne Karlsson.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis