Partier udskyder beslutning om tvangs-medielicens

En omlægning af licensen er blevet udskudt til senere på året. Forhandlingerne strandede blandt andet, fordi DF ville ikke bruge penge på DR, fortæller SF's Holger K. Nielsen

Artikel top billede

Den omlægning af licensen, der ifølge DR ville medføre en ekstra licensindtægt på 75 millioner kroner, er blevet udskudt.

Det skriver business.dk.

Der har været intense forhandlinger mellem regeringen og de øvrige partier i Folketinget om den omvendte licensmodel, som regeringen hidtil har modsat sig.

Den omvendte licensmodel medfører, at alle danskere i udgangspunktet skal betale licens, og ikke som nu tilmelde sig.

Hvad skal pengene gå til?

"Det handlede om en framelde-model i sammenhæng med en replanlægning af FM-båndet, og hvad pengene i øvrigt skulle bruges til," fortæller medieordfører for SF, Holger K. Nielsen, til Computerworld.

Den store knast i forhandlingerne var fordelingen af den ekstra sum penge, som den omvendte licensmodel vil resultere i.

Penge som Dansk Folkeparti er imod at lade indgå i DR's eksisterende budget.

Partiet ønsker, at de ekstra midler skal gå til finansiering af den bebudede replanlægning af FM-båndet, der skal give flere landsdækkende, kommercielle radiokanaler. SF og flere andre partier ønsker derimod, at pengene skal gå til DR.

"DF ville ikke bruge penge på DR"

Ifølge SF's medieordfører var der dog flere forklaringer på udskydelsen.

"Det skyldes, at det var et forkert tidspunkt, forhandlingerne fandt sted på. Pludselig blev det fremskyndet af finanslovsforhandlingerne, selv om man er i gang med en midtvejs-evaluering. Derfor var tiden ikke moden til det," siger Holger K. Nielsen.

"Men hovedgrunden, til at vi ikke blev enige, var, at Dansk Folkeparti ikke ville bruge nogen penge på Danmarks Radio."

Forhandlingerne ser nu ud til først at blive genoptaget, når revisionsfirmaet KPMG er færdig med en rapport om DR's milliardbyggeri, der har overskredet budgettet med 1,7 milliarder kroner.

Det har ikke umiddelbart været muligt at træffe Dansk Folkepartis kultur- og medieordfører, Karin Nødgaard, for en kommentar.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub