Partier udskyder beslutning om tvangs-medielicens

En omlægning af licensen er blevet udskudt til senere på året. Forhandlingerne strandede blandt andet, fordi DF ville ikke bruge penge på DR, fortæller SF's Holger K. Nielsen

Artikel top billede

Den omlægning af licensen, der ifølge DR ville medføre en ekstra licensindtægt på 75 millioner kroner, er blevet udskudt.

Det skriver business.dk.

Der har været intense forhandlinger mellem regeringen og de øvrige partier i Folketinget om den omvendte licensmodel, som regeringen hidtil har modsat sig.

Den omvendte licensmodel medfører, at alle danskere i udgangspunktet skal betale licens, og ikke som nu tilmelde sig.

Hvad skal pengene gå til?

"Det handlede om en framelde-model i sammenhæng med en replanlægning af FM-båndet, og hvad pengene i øvrigt skulle bruges til," fortæller medieordfører for SF, Holger K. Nielsen, til Computerworld.

Den store knast i forhandlingerne var fordelingen af den ekstra sum penge, som den omvendte licensmodel vil resultere i.

Penge som Dansk Folkeparti er imod at lade indgå i DR's eksisterende budget.

Partiet ønsker, at de ekstra midler skal gå til finansiering af den bebudede replanlægning af FM-båndet, der skal give flere landsdækkende, kommercielle radiokanaler. SF og flere andre partier ønsker derimod, at pengene skal gå til DR.

"DF ville ikke bruge penge på DR"

Ifølge SF's medieordfører var der dog flere forklaringer på udskydelsen.

"Det skyldes, at det var et forkert tidspunkt, forhandlingerne fandt sted på. Pludselig blev det fremskyndet af finanslovsforhandlingerne, selv om man er i gang med en midtvejs-evaluering. Derfor var tiden ikke moden til det," siger Holger K. Nielsen.

"Men hovedgrunden, til at vi ikke blev enige, var, at Dansk Folkeparti ikke ville bruge nogen penge på Danmarks Radio."

Forhandlingerne ser nu ud til først at blive genoptaget, når revisionsfirmaet KPMG er færdig med en rapport om DR's milliardbyggeri, der har overskredet budgettet med 1,7 milliarder kroner.

Det har ikke umiddelbart været muligt at træffe Dansk Folkepartis kultur- og medieordfører, Karin Nødgaard, for en kommentar.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos